in

Hayvanlara Tecavüzü Özendiren Arsızlık “Ve Sonra Yol Bitti”

Destek Yayınları’ndan yayımlanan “Ve Sonra Yol Bitti” isimli kitaptaki bir bölüm nedeniyle hayvanseverler sosyal medyada örgütlenerek kitabın yazarına tepki gösterdi.

Hüseyin Cengiz’in kaleme aldığı “Ve Sonra Yol Bitti”, Anadolu’da yaşayan bütün halkların gurbet, aşk, savrulmuş hayatları anlatılırken, kitabının bir bölümünde bulunan zoofiliyle ilgili tasvirin “bu fiili normalmiş gibi gösterdiği” eşek, köpek gibi hayvanlarla tecavüz etmenin normal karşılandığı bölümler büyük tepki çekti.

tecavuz

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Destek Yayınları’ndan çıkan, yazar Hüseyin Cengiz’in kaleme aldığı “Ve Sonra Yol Bitti” isimli kitap hayvanlara nasıl tecavüz edileceğini detaylı olarak anlatılıyor. Hayvana tecavüzün yani zoofilinin meşrulaştırılması, özendirilmesini açık ve şehvet verici bir şekilde anlatılmasına tepkisiz kalmayan hayvanseverler “Bugün bir hayvana tecavüz eden veya bunu özendiren bir kitap yarın onlarca zoofili yaratabilir. Sizde sessiz kalmayın bu zulme, sapkınlığa karşı durun!” açıklaması ile kitabın yayımdan kaldırılması için change.org‘da kampanya başlattı.

91410bf8-0558-4edd-9799-37034d527b48

Change.org’da yapılan açıklamada “Hayvana Tecavüzü Özendiren Yayınlar Kaldırılsın, Suçlular Cezasız Kalmasın” ismiyle başlatılan kampanyayla toplumun huzuru ve özellikle çocukların güvenliği için, hayvanlara tecavüzün detaylarıyla anlatıldığı bu özendirici kitabın kaldırılması ve suçluların gerekli cezayı alması istendi.

fft1_mf28394

“Ve Sonra Yol Bitti” Kitabının Yazarı Hüseyin Cengiz’in ZORUNLU AÇIKLAMA adı ile sosyal medyada yaptığı açıklamada…

Birkaç gündür sosyal medyada bilinçli olarak insanlar yanlış yönlendirilip “Ve Sonra Yol Bitti” romanında yazdığım hayvan tecavüz sahnesinin özendirici olsun diye yazıldığı yönünde propağanda yapılmaktadır. Öncelikle yaşanan gerçekleri saklayarak toplumun aydınlanamayacağı gerçeğini görerek, kabul etmesek de toplumda yaşanan olayları dile getirmenin herkes için bir görev olduğunu düşünüyorum. Hayvan tecavüzü yaşanıyor mu? maalesef evet. Bunu yazıp farkındalık yaratmaya çalışmam bazı insanlar tarafından “Zoofil’e” varan tanımlamalarla hakaret boyutuna vardırılmaktadır ki bu kişi ve sayfaları yasal yerlere şikayet edeceğim. Tecavüz sahnesi açık ve detaylı yazıldığı için bazı insanlara rahatsızlık vermiş olabiilir, ancak duyulan rahatsızlığı başka mecralara taşıyıp yazarı, yayınevini ve okuru edep yoksunu, sapık ilan edip afaroz edercesine saldırıya geçilmesini bir yerlerden bilinçli bir yönlendirmenin sonucu olduğunu düşünüyorum. Aklı selim, yüreği sağlam hiç kimse hayvan tecavüz sahnesini okuyup, hayvan tecavüzüne özenmez galiba. George Orvell “Bir toplum gerçeklerden ne kadar uzaklaşmışsa, gerçeği söyleyenlerden o kadar nefret eder.” diyor. Biz toplum olarak gerçeklerden uzaklaştırılıp yaşananların hasıraltı edildiği bir yalan dünyada yaşatılmaya mahkum edildildiğimiz için yaşananların dile getirilmesi sanırım rahatsızlık veriyor. Kitabın tamamı okunduğunda Anadolu insanının hayvan sevgisi ve merhameti açıkça görüleceği gibi, hayvan tecavüzcüsünün yaptığının kesinlikle kabul edilmeyip, tecavüz edenin cezalandırıldığı görülecektir. Kardeşlik, sürgün ve aşk temalı kitabın, yazılmaya cesaret edilmeyen olayları yazdığım iki sayfalık bölümünü okuyup oradan kötü çıkarımlarda bulunmak hem bana hem yayınevime hem de okurlara haksızlıktır. kitabın bütününü okuyarak yorumlanması dileğiyle, İyi okumalar.

huseyin-cengiz-ve-sonra-yol-bitti-kitabini-tanitti37cf8c75c15cfa998e30

Destek Yayınları’ndan da yazar Hüseyin Cengiz açıklaması:
“EDEBİYAT SINIR TANIMAZ!

Hüseyin Cengiz’in yayınevimiz tarafından yayımlanan “Ve Sonra Yol Bitti” adlı romanının bir sahnesinde yer alan zoofiliyle ilgili bir tasvirin hayvan dostları okurlarımız tarafından şiddetle eleştiriliyor olmasını anlayışla karşılamak isterdik ancak edebiyat ne yazık ki kendi kendini sansür etmeye imtina ederek gerçekleştirilebilecek bir mecra değildir. Çoğu okurumuzun bize ulaştırdıkları kınamalarında “bu fiilin normalmiş gibi gösterildiği” eleştirisini kabul etmemiz ise hiç mümkün değil çünkü bahse konu sahnenin devamını okuduğunuzda roman kahramanı yaptığı şeyden dolayı komutanı tarafından cezalandırılmakta ve koğuş arkadaşlarınca sabaha kadar dövülmektedir. Edebiyat sadece güzelliklerin, iyiliklerin, mutlulukların, aşkın, erdemin anlatıldığı bir alan olsaydı eğer eminiz ki rafları süslemek için elimizde mutlu masallardan başka bir şey kalmazdı. Biz yayınevi olarak hayvan sever dostlarımızın duyarlılıklarını çok iyi anlamakla birlikte yazınsal özgürlüğün ket vurulamayacak bir hak olduğunu düşünüyor ve dünya edebiyatında yüzlerce örneğine rastlayabileceğiniz bu tip çarpıklıkların teşvik edilmediği müddetçe ifade edilmesinin yazarın inisiyatifinde olduğunu düşünüyoruz. Toplumumuzda ne yazık ki cımbızla bir ayrıntıyı çekip onun üzerinden linç kampanyası düzenlemek son zamanların en gözde eğlencesi oldu. Bir romanın içindeki küçük bir ayrıntının birkaç paragraf sonrasında ne olduğuna bakılmaksızın nefret söylemleriyle ayyuka çıkarıldığını daha önce de gördük, mesnetsiz argümanların cehalet arsızı insanların elinde nasıl bir silaha dönüştüğünü daha önce de yaşadık. Unutmayalım ki cehalet fanatizmi besler, fanatizm ise cehaletin biricik evladıdır. Çetin Altan’ın deyişiyle, “ilk cinsel deneyimini eşekle yaşayan” insanların azımsanamayacak bir sayıda olduğu ülkemizde, sapkınlıkların, deşifre edilmeksizin bir toplumsal refleksle üstünün örtülmeye çalışılmasının, yüzleşmekten kaçındıklarımızın gittikçe daha normal kabul edilmesine hizmet edeceğine inanıyoruz. Saygılarımızla…”

Sosyal medya kullanıcıları da “Ve Sonra Yol Bitti” kitabına büyük tepki gösterirken eşek, köpek gibi hayvanlarla tecavüz etmenin normal karşılandığı bölümlere tepkilerini gösterdi.

tecavuz2

 

tecavuz3

https://twitter.com/mka_asigi/status/829279703294963713

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vali saldırıdan kedi sayeseinde kurtuluşu1

Valiyi Saldırıdan Kurtaran Kedi “Rüzgar”

rize1on

Yüreği Hayvan Sevgisiyle Dolu Rizeli Hamdu Sena’ya Ödül