in

“Hayvanlara Siddette Artık Polyannacılık Oynanmamalı!”

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden neredeyse her gün yeni bir hayvana şiddet haberiyle karşılaşıyoruz. Son olarak Ankara’da iki köpeğine eşek yavrusuna saldırtan ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan şahısın ardından TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Hayvanlara şiddette artık Polyannacılık oynanmamalı!” diyerek şiddetin son bulması için çalışmaların hızlanması konusunda çağrıda bulundu.

Ankara’da yavru eşeği kangal köpeklere parçalatan ve o anları sosyal medyada yayınlayan şahısla ilgili tepkiler sürürken, 5199 sayılı kanunun hayvanları koruyamadığı ve ivedilikle değiştirilmesi gerektiği yönündeki sesler de yükseliyor.

Geçtiğimiz günlerde Ankara’nın Haymana ilçesinde bir kişinin iki çoban köpeğini eşek yavrusuna saldırtarak ölümüne yola açan görüntülerin ardından yaşanan vahşete sessiz kalmayan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu da, yaptığı açıklamada Hayvanları Koruma Kanunu’nun bir an önce yasalaştırılarak hayvanlara karşı her türlü şiddetin, istismarın ve terk etmenin Kabahatler Kanunu’ndan çıkartılarak Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamına alınıp caydırıcı para cezaları ile birlikte hapis cezası gibi yaptırımların da bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

“ÇÖZÜMÜN ADRESİ TBMM’DİR”

Hayvanlara şiddetin psikolojik bir vaka olduğunu ve hayvanlara eziyet edenlerin devlet gözetiminde rehabilitasyon merkezlerinde belli sürelerde tedavi altına alındıktan sonra toplum içerisine döndürülmeleri gerektiğinin altını çizen Eroğlu, “Ülkemizde maalesef her gün hayvanlara yönelik yeni bir şiddet olayı ile güne başlıyoruz. Önceki gün Ankara Haymana’da görüntülere göre bir şahsın kendisine ait olduğu ifade edilen iki çoban köpeğini vahşice eşek yavrusuna saldırtarak hayvanın ölümüne yol açması ve görüntülerin bir maharetmiş gibi sosyal medya hesabından yayınlanması bizleri bir kez daha üzüntüye ve derin endişeye sevk etmiştir. Hayvanlara şiddet bir psikolojik vakadır.

Bugün şehirlerin en büyük mağdurları konumunda olan sahipsiz hayvanlara eziyet edenlerin devlet gözetiminde rehabilitasyon merkezlerinde belli sürelerde tedavi altına alındıktan sonra toplum içerisine döndürülmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde ileride toplum açısından çok daha vahim sonuçlarla karşılaşılması kaçınılmazdır. Hayvana şiddet konusunda iktidarından muhalefetine, sivil toplum kuruluşlarına kadar sosyal medyada tepkisel paylaşımlar yapılması olumlu ancak çözüm değildir. Kamuoyunun tepkisi hızla büyüyüp aynı hızla sönmektedir. Hayvan hakkının olmadığı yerde insan hakkının olmayacağı aşikardır. Çözümün adresi TBMM’dir” ifadelerini kullandı.

“Caydırıcı para cezaları ile birlikte hapis cezası gibi yaptırımların bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir”

ABD’Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Eroğlu, açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:

“ABD’de hayvana şiddet, tıpkı kundakçılık, cinsel istismar gibi kayıt altına alınıp, sabıka kaydı oluşturulmakta ve takip edilmektedir. Böyle bir uygulamanın ülkemizde de olmaması için bir sebep yoktur. Bu sebeple yıllardır çıktı çıkacak denilen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun bir an önce yasalaştırılarak hayvanlara karşı her türlü şiddetin, istismarın ve terk etmenin Kabahatler Kanunu’ndan çıkartılarak Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamına alınarak caydırıcı para cezaları ile birlikte hapis cezası gibi yaptırımların bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.”

Ajanimo’dan Hayvana Şiddet “Suç mu Kabahat mi?” Araştırması

 

Yavru Eşeği Köpeklere Parçalatan Şahıs Serbest Bırakıldı!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İztuzu Plajı İlk Yumartalara Kavuştu öç

İztuzu Plajı İlk Yumartalara Kavuştu

Yavrusu Gözlerinin Önünde Parçalatılan Eşek Yeni Yuvasına Yerleştirildiöç

Yavrusu Gözlerinin Önünde Parçalatılan Eşek Yeni Yuvasına Yerleştirildi