in

‘Hayvanlara Özgürlük’ Dediler Parti Kurmaya Karar Verdiler

Dünyada çok az örneği bulunan Türkiye’nin ilk hayvan merkezci bir bakış açısıyla Hayvanlara Özgürlük Partisi yani kısaca (HÖP) kuruluyor.
hayvanlara-ozgurluk-partisi-metin-kilic-ajanimo-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İnsan merkezci siyasi partilere inat ‘hayvan merkezci’ yaklaşımıyla yola çıkan ve Türkiye’de bir ilke imza atmayı planlayan ‘Hayvanlara Özgürlük Partisi‘ (HÖP) kuruluyor. Dünyada sayılı örnekleri bulunan parti, hayvan hakları ve özgürlüğü meselesini mücadelesinin merkezine alırken ulusal ve uluslararası birçok meselede politika yapmaya hazırlanıyor. Siyaset hayatında yerini almaya hazırlanan partinin kurucularından ve aynı zamanda hayvan özgürlüğü mücadelesinde önemli isim Metin Kılıç kendisini şu şekilde ifade ediyor.

“Herkes hayvansever olabilir. Örneğin güvercin, kanarya, kedi ya da köpek sevebilirsiniz. Ancak bu canlıların haklarını savunmak ayrı bir şey. Benim de bu konunun farkına varmam yaklaşık 20 yıl önce oldu. Başlarda sokaklarda öldürülen kedi ve köpekleri görerek çıktım yola. Belediyelerin zehirlediği hayvanlar vardı. Geçmiş tarihlerde hayvanları silahla öldürüyorlardı. Bu durum beni çok etkilemişti. Sonraki yıllarda Ankara’da Mamak katliamı oldu. Hayvanları çöplere gömüyorlardı. O dönem bunların farkına vardığımda, ben de Van kedisi ya da Sibirya kurdu seven sıradan bir hayvanseverdim.

hayvanlara-ozgurluk-partisi-metin-kilic-ajanimo-1

Bir süre sonra bazı aktivistlerle ve hayvan hakları savunucularıyla tanıştım, diğer şehirlerde yapılan etkinliklere katıldım. Zaten onların sürekli toplantıları oluyormuş. Ben de bu etkinliklere daha sık katılmaya başladım. Bu süreç kademe kademe gerçekleşiyor. Önce hayvansever oluyorsunuz, sonra vejetaryen, ardından vegan…”

Parti düşüncesiyle çıktıkları yolda üzerinde durdukları diğer nokta tabii ki hayvan hakları konusu oluyor. Metin Kılıç‘ın bu konuda da söyleyecekleri var: “Türkiye’de hayvan hakları var diyemeyiz. Diyebilmemiz için öncelikle kanunlarda değişiklikler yapılması gerekir. Anayasada hayvan hakları yer almalı. Hayvanların alınıp-satılabilen bir meta olmadığı, aynı insanlar gibi birer sinir sistemlerinin olduğu, ailelerinin olduğu, canlı olduğu kabul edilmeli. Bunu herkese hatırlatmak ve duyurmak için bu konunun kesinlikle yasalarla güvence altına alınması lazım. Tabi yasalarda da göstermelik olarak değil, uygulamaya da geçirilmesi lazım. O zaman “Evet, hayvan hakları var” diyebiliriz. Ancak şu an Türkiye’de böyle bir şey yok.”hayvanlara-ozgurluk-partisi-metin-kilic-ajanimo-3

“Hayvan hayvan hakları ve özgürlüğü dediğin zaman tüm hayvanlar girmeli bunun içine. Yani belirli 5 çeşit hayvanı sevmekle hayvan özgürlüğünü savunamazsınız. İnsanlar sevdikleri hayvanlar arasında bile renkçilik, ırkçılık yapıyor.” diyen Kılıç, insanların hayvanları örnek alması gerekiyor vurgusu yapıyor. “Kedi seviyor ama kara kedi sevmiyor, tekir kedi sevmiyor, Sibirya kurdunu gözleri güzel diye seviyor, İnsanların “Kara kedi uğursuzluktur” gibi batıl inançları olabiliyor. Bu tıpkı insanların da zenci, beyaz, esmer, çekik gözlü, kısa boylu diye ayrımcılığa uğramasına benziyor. Bir hayvanı postuna ya da varoluşuna göre insanlardan aşağı görmek türcülüktür ve bunun ırkçılıktan hiçbir farklı yoktur. Bizler hepimiz insanız. Onların da hepsi hayvan. İnsanlar arasında bir de dinsel ve ideolojik ayrışmalar da var. Biz insanların, hayvanların birlikte ahenkle yaşamasından örnek almamız gerekiyor. Biz de bunu yapabilirsek hayatımız çok kolaylaşacak. Bir sokak kedisi, bir tavşan, bir geyik ya da bir aslan, hepsi aynı. Hepsi birer canlı. Biri etçil, biri otçul olabilir. Bu onların varoluşu. Onlar birbirini yiyebilir ancak biz onları yemeyeceğiz ve onlara karışmayacağız.” sözleriyle insanların belirli tür hayvanları sevmesini ve ayrı yapmasını eleştiriyor.

hayvanlara-ozgurluk-partisi-metin-kilic-ajanimo-4

Veganizm konusunda çoğu insanla aynı görüşü paylaşmayıp mesafeli bakılan HÖP‘ün amacı ise son derece kıymtli. Hayvan özgürlüğünü sağlamak amacındalar, ancak örneğin insanlar ve dünya için amacı olan bütün dünyadaki partiler gibi de her durum ve her yönüyle siyasi bir parti olacak. En belirgin fark dünyadaki insan merkezci, türcü, ırkçı vb. tutarsız partiler gibi olmayacak. Hayvanlarla insanların eşit canlı varlık olduğunu biliyor ve uygulamada da partimiz siyaset yoluyla bunu her kesime anlatmak gibi bir amaç söz konusu.

Öncelikle partileri resmi kuruluşunu yapabilmemiz için bir sponsor ya da sponsorlar bulmaya ihtiyaçları var. Biraz güçlendiklerinde farklı farklı plan ve projelerle halkın karşısına çıkacaklar. Örneğin biz diğer partilerden farklı olarak seçim kampanyalarında adaylar olarak hayvan dostlarını göstermeyi planlıyorlar. Milletvekili adayları kedi, köpek, inek, eşek, at ya da tavuk olacak ve parti üyeleri olarak insanlar temsilci olarak hak savunuculuğunu üstlenecekler.

Oldukça güzel ve farklı fikirleri birleştiren parti, toplumda hayvanlara duyarlılık davet ediyor ve herkesi Hayvanlara Özgürlük Partisi’ne destek olmaya çağırıyorlar.

KAYNAK:SÖZCÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

siirt iskelet ajanimo

Veteriner Adayları için Ödevle Oluşturulan Laboratuvar

meltemyilmazkaya

Sen Yerdekine Merhamet Et ki; Gökteki de Sana Merhamet Etsin