in

“Hayvanlara Alerjim Var” Diyenlere Aşı Önerisi

Hayvan alerjisine yakalanan kişiler, aşı yöntemiyle alerjiden kurtulabiliyor.

Kedi ya da köpek besleyen kişiler, özellikle kış döneminde evcil hayvan alerjisine yakalanıyorlar. Çözümü ise çok basit…

asi3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Sapan, evcil hayvan alerjisinin modern toplumda görülen yaygın bir hastalık haline geldiğini belirterek, “Hayvan alerjisine sahip olanlar hayvanlarını evden uzaklaştırmak yerine aşı yaptırarak sorunu daha kolay çözebilir” dedi.

Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği Başkanı da olan Sapan, kış döneminde insanların daha çok kapalı ortamda vakit geçirdiklerini, ev tozu akarlarının da etkili olduğu alerjik astım ile kendisini hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve baş ağrısıyla belli eden alerjiye yakalandığını söyledi.

asionn

Sapan, yine kış döneminde evinde kedi ve köpek gibi ev hayvanı besleyen kişilerin daha çok evcil hayvan alerjisine yakalandığını, en etkili alerjenlerin evcil hayvan alerjenleri olduğunu ifade etti.

“Kesin çözüm alerji aşılarıdır”

Kapalı alandaki en etkili evcil ortam alerjeninin kedi alerjeni olduğuna dikkati çeken Sapan, şöyle devam etti: ”Kedi ve köpekleri insanların ev içi ortamlarında bulunan arkadaşları olarak düşündüğümüzde bireylerin ve çocukların bu hayvanların tüy ve deri döküntülerine karşı alerji geliştirmesi hoş olmayan durumlar ve semptomlar ortaya çıkarıyor. Aslında ülkemizde evcil hayvan beslenmesi ve bakımı o kadar sık değil, bu oran yaklaşık yüzde 10 civarındadır. Evlerimizde en çok beslenen hayvanlar olarak kedilerin ve köpeklerin tercih edildiğini söyleyebiliriz.

asi2

Bazı durumlarda kişiler bu hayvanlara karşı alerji geliştiriyor ve çözümü hemen hayvanı evden uzaklaştırmak olarak seçiyor fakat bu noktada siz ya da çocuğunuz evcil hayvanınıza yani sizinle aynı evde yaşayan kedi ve köpeğinize alerji geliştirmişse bu durum yapılabilecek basit alerji testleriyle ortaya konulabiliyor ve bu durumun yol açtığı rahatsızlıklar ve semptomlar alerji aşı tedavisiyle artık çok kolay tedavi edilebiliyor. Evcil hayvan alerjisine sahip olanlar hayvanlarını evden uzaklaştırmak yerine aşı yaptırarak sorunu daha kolay çözebilir.

asi6

Dil altından damla olarak uygulanan bu alerji aşılarının uygulanması ortaya çıkan problemi çok daha rahat ve ilaçsız olarak çözer. Bu noktada evcil hayvanlarımızın da evimizin birer canlısı olduğunu ve bize karşı alerji geliştirmesi sırasında ortaya çıkan bulguların ortadan kalkmasını sağlamaya yönelik böyle bir aşı tedavisi bulunduğunu unutmayalım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kürkon

Koton Geri Adım Attı, Ya Diğerleri?

pitonyılanıkulagınasıkıştı

Kulak Deliğine Piton Yılanı Sıkışan Kadın Acile Kaldırıldı!