in

Hayvanlara Adalet Derneği: 4 Ekim Hayvanlara Zulme Karşı Mücadelenin Günü

Hayvanlara Adalet Derneği’nden (HAD) Avukat Hülya Yalçın, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nün önemini yazdı…

4 Ekim hayvanlarla ilgili bir gün olarak yaklaşık 1930 lardan bu yana tarihteki yerini alan bir gündür. Hayvan haklarının ağır ihlallerle yok edilmesini önlemek; bu anlamda farkındalık yaratmak için işaretlenen bu tarih zaman içinde alışveriş, reklam, kutlama vs. gibi amacından uzak noktalara savrulmuştur. Doğal olarak konuya uzak insanlar için bu tarih bir öğrenme noktası olabilir. Hayvanlar hakkında daha çok haber, daha çok etkinlik ve yayın iyi bir şey demektir.

Ancak ihlallerin korkunç boyutlara taşındığı bizim gibi ülkelerde şirinlikler çerçevesinde kutlamak yapmak çok ironik bir hal alıyor. Daha son bir hafta içinde; zehirleme, okla vurarak öldürme, araç ardında sürükleme, poşetlerle yavruları çöpe atma, eziyet etme, tecavüz gibi onlarca kahredici kötülük gerçekleşmişken, kendini bilen oluşumlar “kutlama yapmıyoruz” açıklaması yapıyor.

Bu yeterli değil elbette; kutlamayalım ama hızla harekete geçelim modunda gelen sayısı az. Biz HAD hukukçuları olarak çatı yasanın, gerçek koruyucu hükümlerle bir an önce çıkması için asıl mücadelenin TBMM ve sonrasında mutlaka toplumsal farkındalık sahasında olduğunun bilincinde olarak çalışmalarımızı aklı başında ve bilinçli STK larla ortak noktalarda hızlandırdık.

Koruyucu bir yasa çıkartabilir, toplumda hayvan haklarının “lüks” ya da “hobi” olmadığını; gerçek bir dava alanı olduğunu anlatabilirsek, işte o zaman bu tarihi biz de en azından bir başarı göstergesi olarak kutlayabiliriz.

Şu an için 4 Ekim demek, hayvanlara zulmedilmesini önleyebilmek için hatırlamamız gereken mücadelenin günü demek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korkuyoruz

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi: “Korkuyoruz”

Sonbaharın Tadını Doyasıya Çıkaran Köpüşleröç

Sonbaharın Tadını Doyasıya Çıkaran Köpüşler