in

Hayvanlar Neden Kış Uykusuna Yatar?

Hayvanlar neden kuş uykusuna yatar? Her hayvan kış uykusuna yatar mı? Kış uykusu hakkında bildiklerimiz doğru mu?

Hayvanların kış uykusuna yattığını biliriz peki bildiklerimiz doğru mu?

Baz hayvanlar kışın ağır şartlarından kötü etkilenmemek için kış uykusuna yatarlar. Kışın havanın soğuması ve yiyecek bulmanın zor olması nedeniyle sıcak ülkelere göç etmeyen sıcakkanlı hayvanların bir bölümü havalar ısınıp yiyecek bollaşıncaya kadar çok derin bir uykuya yatar. Havaların soğuduğu ağaçların yapraklarını döktüğü bu dönemde bazı hayvanlar korunaklı yerlere geçerek uykuya dalarlar ancak bu gerçek bir kış uykusu değildir. Çünkü gerçek kış uykusuna yatan hayvanların neredeyse ölüm kadar derin olan uykusu normal uykudan çok farklıdır.

kirpi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Her iki uykuda da vücutta temel olarak aynı değişiklikler gözlenmekle birlikte, uyku durumunun daha uzun süreli olabilmesi için kış uykusunda bu değişikliklerin etkisi çok daha derin ve kalıcıdır. Hayvanın vücut sıcaklığı hemen hemen çevre sıcaklığına eşit oluncaya kadar düşer. Kalbin, akciğerlerin ve öbür organların çalışması için çok az enerji tüketileceğinden solunum ve kalp atımları iyice yavaşlar. Vücutta depolanmış olan yağların yakılarak enerjiye dönüşme süreci de normalden çok daha yavaştır. Buna bilim dilinde ‘hibernasyon’ deniliyor. Vücut ısısının ortam sıcaklığına düştüğü bu durumu birçok balık türünde, kurbağalarda, sürüngenlerde, kuşlarda ve memelilerde görebiliriz.

kostebek

Memeliler arasında yalnızca kemiriciler, yarasalar ve kirpi, köstebek gibi böcekçiller gerçek kış uykusuna yatarlar. İçlerinde en uykucuları da marmot (dağsıçanı) ile kakırcadır. Bu küçük kemiricilerin bazı türleri yılın yedi sekiz ayını uykuda geçirir. Örneğin kakırca sonbaharda o kadar çok yer ki, kısa sürede bol bol yağ depolayıp şişmanlar. Hava sıcaklığı yaklaşık 8°C’ye kadar düştüğünde de kuyruğunu başının ve sırtının çevresine dolayıp ön ayaklarını yanaklarına dayayarak yusyuvarlak bir top haline gelir. Sonra, içine ağaç kabuğu parçacıkları ile yapraklan döşe­yerek hazırladığı yuvasında derin bir uykuya dalar. Uykuda olduğu sürece hiçbir şey ye­mez; yalnızca vücudunda depoladığı yağları yakarak yaşamını sürdürür.

yarasa

Ilıman iklimli bölgelerde yaşayan sürüngenler ve amfibyumlar gibi soğukkanlı hayvanlar da kışı genellikle yarı uykuda geçirirler. Memelilerin gerçek kış uykusundan çok farklı olan bu uykuya yatmak için kurbağalar yerdeki oyukların içine girer ya da göllerin dibindeki balçıkların arasına gömülürler. Yılanlar ise topraktaki çukurlara, kaya yarıklarına ve küçük mağaralara sığınarak birbirleri­ni ısıtmak için üst üste çöreklenirler. Böcekle­rin çoğu kışı yumurta, larva ya da pupa evresinde geçirir. Bazı kelebekler de kışın ağaç kovuklarına, kütüklerin altına, hatta evlerin içine saklanırlar. Gerçek kış uykusuna yatan hayvanlar uyandıklarına büyük bir kilo kaybı yaşarlar.

marmot

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi dili.öç

Kedi Dilinin Mükemmel Özellikleri

donankedion4

Donmak Üzere Olan Kediyi Kurtararak Sahiplenen İyi Kalpli Çift