in

Hayvanlar için Yürüteç Yapan Gence ‘Uluslararası İyilik Ödülü’

Mardin’in Derik ilçesinde yaşayan ve çevresinde ‘hayat tamircisi’ olarak tanınan Hasan Kızıl (22), kendi imkanıyla yaptığı yürüteç ve protezle 200 hayvanın yürümesini sağladı. Türkiye Diyanet Vakfı’nca ‘Uluslararası İyilik Ödülü’ verilen Kızıl, kolu olmayan çocuklar için protez yapmayı hedeflediğini söyledi.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından verilen ‘Uluslararası İyilik Ödülleri’ sahiplerini bulurken, Derik’te oturan Hasan Kızıl da bu yıl ödül aldı. Çevresinde ‘hayat tamircisi’ olarak tanınan Hasan Kızıl’a, engeli bulunan 200 hayvan için kendi imkanıyla yaptığı protez ve yürüteç dolayısıyla ‘Uluslararası İyilik Ödülü’ verildi. Kızıl, ödülünü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

uluslararasi iyilik odulu alan gencin hedefi cocuklar icin protez yapmak 3297 dhaphoto1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 Hurdacılardan aldığı malzemelerle hayvanlar için protez yapan Hasan Kızıl, şimdiki hedefinin, kolu olmayan çocuklara protez yapmak olduğunu söyledi. Engeli olan hayvanlar için protez yapma fikrinin hayvan sevgisiyle oluştuğunu anlatan Kızıl, “Küçüklükten beri hayvanları çok seviyorum. Çocukluğumda başlayan hayvan sevgim var. Çevremde gördüğümü engelli hayvanlar için neler yaparım, diye düşünmeye başladım. Yurt dışında yapılan protezleri inceledim. Daha sonra onları kendim yapmayı denedim. İlk etapta kırık oyuncaklar kullanmaya başladım. Böyle çok işe yaramıyordu; ama beni mutlu ediyordu. Sonra biraz daha araştırmalara başladım. Bu çalışmayı daha profesyonel hale getirmeyi hedefledim. Hayvanlar, her şeyin en iyisini hak ediyorlar. Alüminyum boruları alarak, bisiklet tekerlekleri alarak, bir araya getirdim. Sonra çok güzel yürüteçler ortaya çıktı. O an onları götürdüğüm zaman ilk etapta o köpek veya kedi o yürüteçten korkuyorlardı; ama zamanla alışıyordu” diye konuştu.

uluslararasi iyilik odulu alan gencin hedefi cocuklar icin protez yapmak 3297 dhaphoto3

Yorum

Yorum Ekle
  1. NE BİÇİM HABER YAPIYORSUNUZ ?? NE GENCİ YA, BU ADAMIN BİR ADI YOK MU ? ADIYLA KOYACAKSINIZ MANŞETE. !!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ferzende Saygınöç

Sazlık Gölün’de Avcılara Karşı ‘Turna Nöbeti’ Tutuluyor

eyüpöç

Eyüpsultan Belediyesi Veteriner İşlerine Soruşturma Açılıyor