in

Hayvanlar Gibi Ünlü İsimler

Bir çok hayvan türünün, kirlettiğimiz yaşam alanları, yok ettiğimiz doğal güzellikler nedeniyle nesli tükenirken, insanoğlu her gün yeni hayvan türleri de keşfetmeye devam ediyor. Bilim insanları keşfettikleri yeni canlı türlerine isim verirken ise bazen fantezi dünyalarını kullanmayı ihmal etmiyorlar. Mesela, John Lennon bir tarantula, Boris Becker deniz salyangozunun adı…
Boris Becker

boris-becker-snail-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Adıyla müsemma demek isterdik, ama ortada büyük bir terslik söz konusu. Ünlü tenis yıldızı Boris Becker dünyanın en yavaş hayvanlarından birinin isim babası: Bir deniz salyangozunun. Münihli Biyolog Manfred Parth, bu hayvanı 1996 yılında Filipinler sularında keşfetti ve isim koyma esnasında aklına sadece bir kişi geldi. Ona göre; Almanya’nın gelmiş geçmiş en iyi tenisçisi. Söz konusu salyangozun biyoloji kitaplarında adı “Bufonaria borisbeckeri” olarak geçiyor.

John Lennon
Bumba lennoni-Ajanimo-2

Bir kurt örümceğinin isim babası olmak pek gönül okşayıcı olmasa gerek. Ancak araştırmacılar Brezilya’nın yağmur ormanlarında keşfettikleri yeni tarantula türünü, büyük bir müzisyenin adını vererek onurlandırdılar. Beatles hayranı bilim insanları yeni keşiflerine adını verdiler. John Lennon, bununla birlikte bir eşek arısı türü ve nesli tükenmiş bir eklem bacaklının da isim babası olarak hayvanlar aleminde oldukça ünlü 🙂

Ozzy Osbourne
Dendropsophus ozzyi-Ajanimo-3

Ozzy Osbourne’nin adaşı Amazon Bölgesi’nden küçük bir ağaç kurbağası. Yarasa gibi bir ses çıkaran bu kurbağa, biyologlara Heavy Metal yıldızı Ozzy Osbourne’u anımsatmış ve tabii onun efsanevi sahne performansını. Nitekim Osbourne, 1981 yılında sahnede seyircilerin kendine fırlattığı bir yarasayı ısırmıştı. İşte bu performans, ona çok tuhaf bir isim babalığı getirdi. Kurbağa türünün adı “Dendropsophus ozzyi”.

Joe Strummer
Alviniconcha strummeri-Ajanimo-4

Okyanus araştırmacıları Punk ve Rock müzik dinlemeye bayılıyor.Biyolog Shannon B. Johnson onlardan sadece biri. Araştırmacı, bir deniz salyangozu türüne ünlü İngiliz Punk Rock grubu “The Clash”in 2002’de ölen vokalistinin adını verdi: “Alviniconcha strummeri”. Bu tür, deniz seviyesinin yüzlerce metre altındaki sıcacık termal su kaynaklarında yaşıyor ve dikenli dış derisi ile tıpkı bir Punk’ı andırıyor.

Mark Knopfler
mark-knopfler-animal-ajanimo-5

Rock müziğin dinozorlarından sayılan Mark Knopfler’in 2001 yılından bu yana bir dinozor adaşı da var. Fosilbilimciler, Madagaskar’da buldukları ve bugüne değin bilinmeyen bir etobur dinozor türüne efsanevi gitaristin adını verdi: “Masiaksaurus knopfleri”

Bonus: Pink Floyd

Pinkfloydia-harveii-ajanimo

Pink Floyd stilleri eklektik bir karışımı olarak müziğin yenilikçi bir gruplarından biriydi. Belki de bu yüzden isimlerinin bir örümceğe verilmesi oldukça mantıklı: Pinkfloydia”.  Pinkfloydia çok sıra dışı morfolojik özelliklere sahip ve tekliği karşılayan örümceklerden birisi olarak bilinmekte.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

down ajanimo1

Bu Yuvalar Onların Ellerinden Çıktı

Hayvan Dostları Her Yerde ajanimo 1 1

Sevimli Köpek İnlek’in Çorum’dan Los Angeles’a Uzanan Yolculuğu