in

Hayvanat Bahçesinin Yerini Sordu ve Tutuklandı

‘Ak Saray’ olarak da bilinen Ankara Beştepe’deki yeni cumhurbaşkanlığı sarayına yakın bir bölgede polislere “Buralarda bir hayvanat bahçesi vardı, nerede?” diye soran bir yurttaş ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklandı.

hayvanatbahçe-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Haberdar’dan Arzu Yıldız’ın haberine göre, hakkında işlem yapılan yurttaş, savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Tutuklanan yurttaş “Sadece hayvanat bahçesinin yerini sordum” diyerek tutuklama talebine itiraz etti. Ancak Sulh Ceza Hakimliği itirazı reddetti.

Yapıldığı dönemde maliyeti ve yer seçimi tartışmalara konu olan yeni cumhurbaşkanlığı sarayı, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine inşa edilmişti. Arazinin içinde ayrıca Atatürk’ün direktifiyle yapılan ve 1940 yılında açılışı gerçekleştirilen bir hayvanat bahçesi de mevcut.

hayvanatbahçe-ajanimo4

Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi, 1933 yılında ‘tarıma ve halka zarar veren’ hayvanları teşhir amacıyla Atatürk Orman Çiftliği içinde kuruldu. Daha sonra halkın aşırı dikkatini çekmesi üzerine Mustafa Kemal Atatürk tarafından zamanın Tarım Bakanı Muhsin Erkmen’e modern ve düzenli bir hayvanat bahçesi kurma direktifi verildi. O zamanki adıyla Gazi Terbiye Enstitüsü hocalarından Necdet Pençe projesini çizerek inşaatların yapılmasını sağladı. Bugünkü hayvanat bahçesi 29 Ekim 1940 yılında hizmete açıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredildikten sonra yenilenme projesi nedeniyle 26 Ağustos 2013 tarihinde kapatıldı.

‘Hayvanlar’ ve ‘Hakaret Davaları’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başbakanlığı döneminde 9 Mayıs 2004 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’ndeki bir karikatürde kendisini kedi olarak çizen Karikatürist Musa Kart hakkında dava açmıştı. Açılan dava sonucu Karikatürist Kart, tazminat ödemeye mahkum edilmiş, daha sonra da Yargıtay kararı bozmuş ve dava düşmüştü.

hayvanatbahçe-ajanimo2

Sonrasında Penguen Dergisi’ndeki 8 karikatürist de Musa Kart ve Evrensel Gazetesi’ne karikatürler nedeniyle açılan davaları protesto için ‘Tayyipler Alemi’ isimli kapağı çizmişlerdi. Bunun üzerine karikatürlerin, dönemin başbakanı Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırı içerdiği ifade edilen bir dilekçeyle, Penguen Dergisi’nin sahibi Erdil Yaşaroğlu ile Pak Yayıncılık’tan 40 bin Tl manevi tazminat talebiyle dava açılmıştı. Ankara Birinci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada 14 Şubat 2006 tarihli duruşmada yargıç, tarafların görüşlerini aldıktan sonra davanın reddedilmesine karar vermişti.hayvanatbahçe-ajanimo3

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vegan fashion oncikan

PETA, Modayla Mücadelesine Devam Ediyor

armadillo maria 1 1

Armadillo Maria 25. Yaş Gününü Görkemli Bir Partiyle Kutladı