in

Hayvanat Bahçesinde Esir Tutulan Fil, 35 Yıl Sonra Özgürlüğüne Kavuşuyor

Son 35 yılını Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki Maraghazar Hayvanat Bahçesi’nde geçiren Kaavan isimli fil yürütülen kampanyaların ardından özgürlüğüne kavuşuyor.

Hayvan hakları aktivistleri Kaavan’ın doğduğundan beri tutulduğu hayvanat bahçesinde kötü muamele gördüğünü, zincire vurulduğunu ve ruhsal sorun belirtileri göstermeye başladığını dile getiriyordu.

Hayvanat Bahcesinde Esir Tutulan Fil 35 Yil Sonra Ozgurlugune Kavusuyor1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

400 Bin İmza Toplandı

Erkek filin partneri 2012’de hayatını kaybetti. Ardından Kaavan’ın özgürlüğüyle ilgili çalışmalar da hız kazandı. Özellikle son 5 yılda konu küresel çapta bir mesele haline geldi. Aralarında Amerikalı şarkıcı, oyuncu ve film yapımcısı Cherilyn Sarkisian’ın da bulunduğu çok sayıda ünlü, ‘yalnız fil’ için sesini yükseltti. Kaavan’ın salıverilmesi için 400 binden fazla imza toplandı.

Kampanyaların ardından konu yargıya taşındı. Davayı gündemine alan İslamabad Yüksek Mahkemesi, mayıs ayında Kaavan’ın Kamboçya’daki bir doğa parkına gönderilmesine hükmetti. Pakistanlı Devlet Bakanı Malik Emin Aslam, yetkililerin ‘fili özgürlüğüne kavuşturmak ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlamak için samimi bir niyetle çalışacağını’ dile getirdi. Bu arada İslamabad’daki hayvanat bahçesi de mahkemenin kararının ardından yalnız fili Kaavan’ı Kamboçya’ya göndermek için hazırlıklara başladı.

Kaavan’ın bakıcısı Muhammed Celal, “Kaavan benim çocuğun gibiydi, burada elimde büyüdü. Şimdi ondan ayrılmak zor olacak.” diyor.

Doğa Parkına Nakledilecek

Asya kökenli hayvan, 1985 yılında henüz 1 yaşındayken Pakistan’a getirilmişti. Kendisine Kaavan adı verilen erkek fil, yakın gelecekte Kamboçya’daki doğa parkında bulunan diğer 80 fille birlikte yeni yaşamına başlayacak. Ayrıca mahkeme, hayvanat bahçesinin şartlarının iyileştirilmesi gerektiğine hükmetti. Bu süre içerisinde, burada tutulan hayvanların başka yerlere nakledileceği belirtildi.

Kaynak: Euronews

Türkiye’nin Hayvan Haber Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ceyda

Öldürüldüğü İddia Edilen Ceyda Yüksel’in Köpeği Mezarının Başından Ayrılmıyor

izmir

Pompalı Tüfek ile Köpeğe Ateş Eden Şahıs Vatandaşlar Tarafından Etkisiz Hale Getirildi