in

Hayvana Yönelik Şiddet Suçlarına Kesilen Para Cezalarının Ne Kadarı Tahsil Edildi?

Hayvana yönelik şiddet vakaları en iyi ihtimalle şahıslara para cezası kesilmesiyle sonuçlanıyor. Peki bu cezaların ne kadarı tahsil ediliyor?

Ülkemizde hayvana şiddet olayları maalesef çok sık yaşanıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de caydırıcı cezaların olmaması. Cinayet, tecavüz, şiddet fark etmeksizin hayvana yönelik suçların cezası kahabatler kanununda belirtilmiş olan rakamlara göre verilen para cezaları oluyor.

Geçtiğimiz haftalarda Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2017 yılında hayvan hakları ihlali kapsamında 493 kişiye 2 milyon 246 bin lira idari para cezası uygulandığını açıklamıştı. Peki bu 2 milyon 246 bin lira idari para cezasının kaçı tahsil edildi? Cezalarını ödemeyen şahısların  kaçı hakkında takip başlatıldı? İşte Hayvan Hakları İzleme Komitesi bu sorunun peşine düştü ancak kapılarını çaldıkları hiçbir bakanlıktan sorunun cevabını alamadılar.

30689065 1718250434888105 6101076193010778112 o

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici’nin konuyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na yönelttiği yazılı soru önergesine verilen cevapta konunun Orman ve Su İşleri Bakanlığı değil, Maliye Bakanlığı’nın uhdesinde olduğu ifade edilmişti. Bunun üzerine Hayvan Hakları İzleme Komitesi, Bimer üzerinden Maliye Bakanlığı’na aynı soruyu yöneltti. Ancak Maliye Bakanlığı’da konunun Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na sorulması gerektiğini söyledi.

30714332 1718265981553217 2421886690474852352 o

Para cezasının caydırıcılığı tartışılırken, bir de bu cezaların ne kadarının tahsil edildiğinin muamma olması hayvan hakları aktivistlerinden tepki topladı.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Burak Özgüner, hayvana yönelik şiddet suçlarına kesilen idari para cezalarının tahsiliyle ilgili sordukları soruların cevapsız kalmasını ajanimo.com’a değerlendirdi:

“Her sene işkence vb. hak ihlâllerini raporluyoruz, vakaların sayısı binlerle ifade ediliyor. 2017’ye baktığımızda, mevzuata aykırı davranarak hayvanların haklarını ihlâl eden sadece 493 şahıs tespit edilebilmiş. Hayvanlara karşı suç işleyen faillerin tespit edilememesi bir yana, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın faillere uyguladığı idarî para cezalarının tahsil edilip edilmediğini dahi bilemiyoruz. Bu konuda son olarak yaptığımız bilgi edinme başvurusuna Maliye Bakanlığı ‘sistemimize göre bizde böyle bir bilgi yok’ benzeri bir cevap verdi. Yani kesilen idarî para cezalarının tahsil edilip edilmediğini Orman ve Su İşleri Bakanlığı da Maliye Bakanlığı da bilmiyor. Cezaların hiçbir caydırıcılığının olmamasının yanında, bu cezalar faillerce ödenmediğinde herhangi bir yaptırım uygulanmıyor. Bu da cezanın sadece kâğıt üzerinde olduğunu gösteriyor bizlere. Bakanlık, üç kuruşluk idarî para cezasını dahi tahsil edemiyor. Hâl böyleyken, Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı tasarıdaki ‘Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yazılı başvurusu’nun, hayvanlara yönelik suçların soruşturulması için muhakeme şartı olarak sunulmasının da pratikte hiçbir gerçekliği yok. Devlet, hayvanlara yönelik şiddeti ve bununla bağıntılı olarak toplumsal şiddeti gündem maddesi yapmadan, bu sorunları sahiplenmeden hiçbir şekilde çözüme ulaşamayacağız”

“Hayvanlara karşı suç işleyen failler için özel veritabanı talep ediyoruz”

“Hayvana karşı suç işleyen failler için, cezası ne olursa olsun, bu cezaların kaydedildiği, faillerin kimlik ve adres bilgilerinin sürekli olarak güncel tutulduğu bir takip sistemi, özel veritabanı talep ediyoruz. Böylelikle failler takip edilebilir. Bu yöndeki talebimizi yıllardır yetkililere iletiyoruz ancak dikkate alınmıyor. Böyle bir veritabanı oluşturursa en başta hayvanlara yönelik şiddet, daha sonra da toplumsal şiddet önlenebilir. Bu veritabanı, çok kolay bir şekilde oluşturulabilir. Hayvanlara yönelik suçların etkin bir şekilde önlenmesi gibi bir niyet varsa en kısa zamanda bu veritabanı oluşturulur ve hayvan tecavüzcüleri, işkencecileri sürekli mercek altında tutulabilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çatalcada Köpeğe Kürekli Saldırıöç

Çatalca’da Köpeğe Kürekli Saldırı

Yunus Ölümleri Devam Ediyo

Yunus Ölümleri Devam Ediyor: Zonguldak’ta 2 Ölü Yunus Sahile Vurdu