in

Hayvana Şiddet Görüntüleri ile Tepki Çeken Filmin Yönetmeninden Açıklama

Kanal 7’de 2012 yılında yayımlanan ama bugünlerde de tekrar izleyiciyle buluşan ”Neylerse Güzel Eyler” filmindeki köpek tekmeleme sahnesi izleyenleri kızdırdı. Yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenen Nazif Tunç ile bir görüşme gerçekleştiren HAYTAP konunun detaylarını öğrendi.

”Neylerse Güzel Eyler” 2012 yapımlı filmin Kanal 7 ekranlarında tekrar izleyiciyle buluşması sonrası, filmde yer alan köpek tekmeleme sahnesi olay yarattı. Konunun sosyal medyaya düşmesi ve hızla yayılması sonucu hayvan hakkı savunucuları kanala, filme, oyunculara, yapımcıya ve yönetmene ateş püskürdü. Olayla ilgili etkin bir araştırma başlatan HAYTAP ise filmin yönetmeni ve yapımcısı olan Nazif Tunç ile görüştü.

Hayvana Siddet Goruntuleri ile Tepki Ceken Filmin Yonetmeninden Aciklama 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Görüntüler Montaj Diyerek Kendini Savundu

Filmin yönetmeni ve yapımcısı olan Nazif Tunç, köpeğin bir kişi tarafından tekmelenerek fırlatıldığı o sahnenin montajlanarak oluşturulduğunu söyleyerek kendini savundu. Yavru köpeği yapraklı ve süngerli bir ortama koyarak, üzerine ses kurgusu eklendiği ve tekmelenmiş hissi verildiği iddia edildi. HAYTAP ise ham görüntüleri görmek isteyerek olaya kesinlik kazandırmak istedi. Sahne montaj olsa bile, izleyen herkese kötü bir örnek olmakta ve hayvanları bir şiddet unsuru olarak göstermektedir.

Hayvana Siddet Goruntuleri ile Tepki Ceken Filmin Yonetmeninden Aciklama 4

Dizi- Film Sektöründe Hayvan Kullanımı

Nazif Tunç’tan sahnenin kamera arkası görüntülerini isteyen, köpeğin nereden bulunduğunu ve şu an nerede olduğunu da soran HAYTAP yetkilileri, bu soruların cevabını filmin yaklaşık olarak 10 yıl öncesine ait olduğu için alamadı. Bilgilere ulaşmaya çalışacağını da söyleyen Tunç, “Ben bir babayım, sanatçıyım, insanım, benim nasıl yaşamakla ilgili haklarım varsa, inanın canlıların bu haklara benden daha fazla ihtiyacı var.” diye de ekledi.

Hayvana Siddet Goruntuleri ile Tepki Ceken Filmin Yonetmeninden Aciklama 2

HAYTAP Dizi ve Filmlerde Yer Alan Hayvanların Haklarını Korumak için HAYTAP Sanat’ı Kurdu

Dünyada ve Türkiye’de yayımlanan birçok dizi veya filmin başında ya da sonunda ”hiçbir hayvana zarar verilmemiştir” ibaresinin yer alması birçok kişinin içini rahatlatsa da bu yazının kesinlik içermediği de bilinmektedir. HAYTAP’da bu konuyu daha yakın merceğe alarak, Türkiye’deki dizi ve filmlerde yer alan hayvanların haklarını korumak ve sektörde yer alan hayvanların şartlarını kontrol edebilmek için HAYTAP Sanat’ı kurdu. HAYTAP Sanat ile birlikte dizi ve film setlerinde yer alan hayvanlar için bir de izleme komisyonu oluşturuldu. Yapımcıların çekime başlamadan önce kendilerine başvurmalarını isteyen HAYTAP, bu sayede setlerde yer alan hayvanların hangi koşullarda bulunduğunu gözlemleyerek izleyicilere tarafsız bir şekilde yaşananları aktarabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Plastiksiz Dogu Akdeniz Platformundan mikroplastik cagrisi

Plastiksiz Doğu Akdeniz Platformundan Mikroplastik Çağrısı

Tramvayin Carptigi Kopek Hayatini Kaybetti1

Tramvay’ın Çarptığı Köpek Hayatını Kaybetti