in

Hayvan Yalnızlığı

Evrensel Gazetesi yazasrı Zeki Gül’ün “Hayvan Yalnızlığ” başlığıyla kaleme aldığı yazıyı okurken, hayvanların duyduğu derin yalnızlık acısını iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Ülke ve insan ayrımı yapmadan tüm dünyayı etkisi altına alan Pandemi ile insanlığımıza uyanmamız beklenirken bazı insanlar için durum stabil kaldı. Pandeminin ilk evrelerinde daha hızlı olmak üzere sonraki süreçte hayvan dostunu terk eden insanlar oldu. Evrensel Gazetesi yazarı Zeki Gül, bu konu üzerine yazdığı yazısı ile hem insanığımızı sorgulatıyor hem bir hayvanın dostluğunu anlatıyor. Yazıda, tarih boyunca hayvanların her koşulda bizim dostumuz kalmaya devam ettiğinin altını çizen Zeki Gül, köşesinde Hayvan Yalzınlığı‘nı anlattı.

Hayvan Yalnizligi 5

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Barınaklarda Yer Kalmadı, Sokaklar Doldu Taştı

Pandeminin erken döneminde bazı illerde hayvan barınağında yer kalmadı. Gerekçe basit: Ya virüs bulaşırsa? Almanya Başbakanı Merkel ülkemiz bağlamında bir konuşmasında “Yurttaşlar devletin objesi değildir” diyordu. Dönelim can dostlarımız kedi ve köpeklere. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Başkanı geçen yıl basına yansıyan bir konuşmasında “Pandemi sürecinde Batı ülkelerinden farklı olarak, bizim ülkemizde insanların panik halinde hayvanlarını daha fazla terk ettiğini gözlemledik. İnsanlar dostlarına, yangında terk edilecek eşya muamelesi yaptılar” dedi. Denebilir ki bir coğrafyada hayvanlara bakışımız, davranışımız, onlarla kurduğumuz ilişki insanlığımıza dair de ipuçları sunar. Oysa ne insan ne de hayvan objedir. Eve kapanma / kapatılma sürecinde kedi, köpek veya bir başka evcil hayvan ile içli dışlı olmak ruh sağlığımıza iyi gelirdi. Bu gerçekliği ıskalayanlar kanımca aynı zamanda hayatı da ıskalıyorlar.

Hayvan Yalnizligi 3

Hayvanlar Tarih Boyunca Dostumuzdu

Tarih bize hayvanların her koşulda dost kaldıklarını gösteriyor. Bu dostluğu kimi zaman gündelik hayatta bazen de bir savaşta şiddetin bir parçası kılan da biz insanlarız. Tarihsel olarak insanlar hayvanları kendi eksik kalan yanlarının bir tamamlayıcısı olarak gördü. Gerek şiddet ve güç, gerekse sevgi, şefkat ve dostluk başlığında. Savaşlarda tank yokken fil vardı, insansız hava aracı yerine göğsünde kamera veya bomba ile güvercinler kullanıldı. Truva savaşlarında vebalı fareler mancınıklarla düşman saflarına gönderiliyordu… Aziz Nesin “İnsanın insanlardan kaçışıdır, hayvan sevgisi” diyor. Şimdi pandemide hayvanlardan da kaçan kaçana! Oysa bu süreçte hayvanlara sevecenlikle sarılan, arkadaş olan özellikle yaşlı ve çocuklar ruhsal olarak süreci daha iyi götürüyorlar.

Hayvan Yalnizligi 2

Pandemide Hayvanlar Tek Edildi

Pandemide evden atılmış kedi ve köpekler açlıktan öte duygusal bir travma ile baş etmek zorunda. Adeta hayvanların insanlaştırıldığı bir yüzyılda tek başına bırakılmak, terk edilmek zor. Mahatma Gandi “Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir” demekte. Bir yanda pandemi ve evcil hayvanlar öte yanda yakın yıllarda Roboskî’de bombalanarak öldürülen çocukların ardından sağ kalan katırların da tek tek bulunup kurşuna dizilmesi…

Ve Jack London: “Köpeğe verilen kemik hayır işlemek değildir. Hayır, sen de köpek kadar açken köpekle paylaştığın kemiktir” diyor.

Hayvan Yalnizligi 4

”Sorun Kendimizi Onların Sahibi Olarak Görmemizde”

Evcil hayvanlar iyi birer dost, arkadaş. Onlar insanın duygu dağarcığı. Sorun kendimizi onların sahibi olarak görmemizde. Hal öyle olunca onları insanlaştırıyoruz. Oysa onlardan öğreneceğimiz ne çok şey var. Bu bağlamda Aldous Huxley “İnsanlar hakkında psikolojik romanlar yazmak istiyorsanız yapacağınız en iyi şey bir çift kedi edinmektir” demekte.

Oysa kedi sever ne çok şairimiz var. Misal, Metin Altıok, “Acılarla Sorularla” şiirinde şöyle demekte:

“Neden kedi seven
Bir insan

Olduğumu
Biliyorum da
Kedisiz ve sevgisiz
Getiriyorum
Yaşadığım günlerin
Yaprak döken sonunu?”

Sağlıcakla kalın ama şiirsiz ve kedisiz kalmayın.

Kaynak: Evrensel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yuvalarindan dusen kus yavrularina anne sefkatinde bakim

Yuvalarından Düşen Kuş Yavrularına Anne Şefkatinde Bakım

Pet shop magazasinda yangin cikti

Hayvanların Satıldığı Pet Shopta Yangın Çıktı: 1 Kuş Hayatını Kaybetti