in

Hayvan Taşıma Yasası Var Ancak Uygulama Yok

İstanbul’da toplu taşıma araçlarında hayvan taşımak bir hak olduğu halde, İETT konuyu otobüs şoförlerinin inisiyatifine bırakmış durumda.

s-0e71bd9aff069bddc10c4813962abd206e151549

İstanbul’daki toplu taşıma araçlarında hayvan taşımak bir yolcu hakkı. İETT Yolcu Hakları Bildirgesi’nde yer alan ilgili maddede bu şartlar şöyle ifade edilmiş: “Boyun tasması olması ve kucakta taşınması şartıyla süs köpekleri, küçük kafes hayvanları (serbest kaldığında yolculara zarar verebilecek yırtıcı, zehirli vs. hayvanlar hariç)”Ancak bu yasa pek çok şoför tarafından bilinmediği için, hayvan sahipleriyle şoförler arasında sık sık gerilim yaşanıyor.

‘Şöförlerin ve Görevlierin Bilgilendirilmesi Gerekiyor’

Haziran’da Avcılar metrobüsüne köpeğiyle binmek isteyen bir kadın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) güvenlik görevlilerinin de içinde olduğu 4 saldırgan tarafından darp edilmişti. Sonrasında İBB’den “En kısa sürede, bünyenizde çalışan şoförlerin Yolcu Hakları Bildirgesi ve evcil hayvan taşınma hakkında bilgilendirilmesini, LCD ekranlar, levhalar, afişler, elektronik ortam ve sosyal medya aracılığıyla bu bilginin toplumla paylaşılmasını önemle arz ediyoruz” talebiyle kampanyalar düzenlenmişti.

‘Yasayı Kimse Bilmiyor’

Evrensel Gazetesi’nin Görüştüğü İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Hülya Yalçın, söz konusu yasanın bilinmediğine dikkat çekerek, “Bir hayvanla toplu taşıma aracına binmeye çalıştığınız zaman görevli karşınıza çıkıyor, ona yasayı anlatana kadar hayvanın da sizin de canınız çıkıyor. Görevlinin iyi niyetine kalmış bir şey. Çünkü yasayı kimse bilmiyor” dedi. Yasa ilanların daha net görünen yerlerde olması gerektiğini ifade eden Yalçın, yasaya uymayan görevliler için de caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini söyledi. Ancak, şikayetlerin değerlendirilmediği bilgisini aktaran Yalçın, hayvan sahiplerinden kendilerine çokça şikayet geldiğini, baronun da konuyla ilgili çalışma yürüteceğini söyledi. Görüşülen hayvan sahipleri de toplu taşıma araçlarında hem diğer yolcular hem de şoförler tarafından sıkıntı yaşadıkları için hayvanlarını veterinere ya da başka bir yere götürürken sadece kendi bulundukları bölgeyi kullandıklarını ifade ettiler.

‘Toplu taşıma araçlarında hayvanların yeri olsun’

“Change.org” adlı sitede “Toplu taşıma araçlarında hayvanların da yeri olsun” başlığıyla açılan imza kampanyası şimdiye kadar 40 bin rakamına ulaştı. Kampanyayı başlatan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (Haykonfed) İstanbul Temsilcisi Seda Arığ, toplanan imza ve şikayet dilekçelerinin İETT yetkililerine ulaştırıldığını fakat yetkili kurumlar tarafından kendilerine dönüş yapılmadığını söyledi. Arığ, “Hâlâ bir değişiklik yok. Ya şoförler bilgi sahibi değil ya da kendi inisiyatiflerini kullanıyorlar. Bazı yerlerde şoförler hayvanları alıyor, bazı yerlerde ise almıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Evrensel Gazetesi

Çamurdan Yapılmış Hayvan Heykelleri

Halloween Partisi Gelirleri Sokak Hayvanlarına Harcanacak