in

Hayvan Sperminde “Çip” Devrimiyle Üreme Oranı Artıyor

Mikroçip kullanılarak hayvan üreme oranları ve kaliteli doğum imkanında artış gözlendi.

sperm-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

ABD’deki Stanford Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Utkan Demirci, tüp bebek tedavisinde kullanılan “mikroçip” yönteminin büyükbaş hayvanların üreme oranını arttırmak için de kullanılacağını belirtti.

Demirci, İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki Türkiye’nin ilk özel boğa sperm üretim tesisinde düzenlediği basın toplantısında, geliştirdiği “çiple suni tohumlama” yöntemini anlattı.

one-cıkan-sperm

Ürettikleri çiplerin, sperm sayısındaki yetersizlik nedeniyle bebek sahibi olmayan çiftlere yönelik tüp bebek tedavisinde kullanıldığını, bu çiplerin nitelikli spermlerin seçilmesini sağladığını, böylece kaliteli doğumun elde edildiğini ifade eden Demirci, yöntemi büyükbaş hayvanlarda da uygulamaya başladıklarını ve olumlu sonuç aldıklarını söyledi.

Yöntemin, büyükbaş hayvanlarda ilk kez İzmir’de kullanıldığını savunan Demirci, şunları söyledi:

“Biz suni normal tohumlamada spermleri olduğu gibi alıyoruz. İçlerinden en hızlı koşabilenleri, en fonksiyonel olanlarını seçmiyoruz. Biz seçen bir sistem geliştirdiğimiz için milyonlarca sperm arasından en kalitelilerini seçmeye çalışıyoruz. Normal spermlerin hareketliliğine, seçtiğiniz canlı sperm kalitesine baktığınız zaman bu yüzde 60-70 gibi bir orandayken bizim çipten geçirdiğimiz spermlerde hem hareketlilik değerleri hem doğru yüzüş kapasitesi ki bu doğum başarısını direk etki edebilen bir şey yüzde 20 oranında daha fazla başarı sağlıyor. Bunun doğumlarda etkisini kullandıkça göreceğiz.”

sperm-1

Mikroçip yöntemini tesislerinde uygulayan Egevet kurucu ortağı Ahmet Gedik de sistem sayesinde gebeliklerdeki yüzde 60 başarı oranının yüzde 85’e yükseleceğini ifade etti.

Kaynak: Haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan eskısehır

Eskişehir’de Atık Jiletler Hayvanlara Artık Zarar Vermeyecek

one cıkan sincap

Olimpiyatlarda Sincaplar Yarışsaydı…