in

Hayvan Sevgisi Üzerine Çekilmiş 8 Etkileyici Başyapıt

Biz Jack Russel’i Maske ve Artist filminden, St. Bernard’ı Beethoven filminden, Ayıyı Yogi’den, Arıyı Maya’dan biliyoruz. Başrolde onları göreceğiniz ve hayvan sevgisi ile dolup taşacağınız 8 film derledik.

Listeye geçmeden önce ufak bir hatırlatma yapmayı borç biliyoruz. Hayvan sevgisi günümüzde ince bir çizgide yol alıyor. Öyle ki bir yanda su bile bulamayan hayvanlar varken, bir yanda Yulin Festivali (köpek yeme festivali) gibi tüyler ürperten bir etkinlik dahi yapılabiliyor. Bu nedenle bireysel duyarlılığının yanında, insanlara ulaşmanın en etkili yollarından sinemanın gücü daha fazla kullanılmalı. Hayvan sevgisi üzerine ne kadar çok film izlersek onlarla ilgili gerçeğe o kadar yaklaşabiliriz.

 1. Kuşlar/The Birds (1963)kuslar

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan sevgisi konu edilir de Yönetmen Hitchcook amcanın yaptığı kuzgunlu, kuşlu filmlerden bahsetmemek olur mu hiç! Başrollerinde Tippi Hedren ve Rod Taylor’ın yer aldığı Amerika yapımı film, bir anlamda doğadaki korkularımızı gün yüzüne çıkarıyor. Gerçekten eğitilerek kamera önüne getirilen kuşlarla çekilen film, o zamanın koşullarında değerlendirdiğimizde oldukça etkileyici.  Hiçbir hayvana zarar verilmeden çekilen bu kült film, kendinden sonra çekilen “doğanın insandan intikam alması” konulu birçok filme de öncülük etmiştir.

2. Hachiko: Bir köpeğin Hikayesi/The Dog’s Story (1987-2009)hachiko

1987 Japonya ve 2009 Amerika versiyonları mevcut olan filmde, dünyanın en akıllı köpeklerinden Akita cinsi köpeğin, bir sanat profesörü ile kurduğu muhteşem ilişkiyi göreceksiniz. İzlerken boğazınızın düğümlenmemesi neredeyse olanaksız. Filmin iki versiyonunda da kilit oyuncu müthiş köpek Hachiko. ABD yapımındaki filminde Richard Gere oynuyor ve filmde bol bol sadakat var. Unutmadan şu dipnotu da paylaşayım: Filmde konusu geçen Tokyo metrosunun Shibuya istasyonunda, Hachiko’nun bir heykeli bulunuyor.

3. Hayvan Dedektifi/Ace Ventura: Pet Detective (1994)hayvan-dedektifi

Hayvan Dedektifi, Jim Carrey’nin hayvan sevgisi ile büyük paralar kazandığı film olarak tarihe geçer. Yönetmenliğini Tom Shadyac’in yaptığı Amerika yapımı filmde, Jim Carrey kaçırılmış hayvanların peşine düşer. Çalıştığı polis departmanında sevilmemesi,onu hayvanlara daha çok yaklaştırır. Kaçırılan bir yunus, evdeki papağan, kedi, köpek, penguen, rakun, kokarca Spike adlı maymun, daha sonra çekilecek bir çok filmdeki başrolleri paylaşacağı hayvan arkadaşları olur. Listeye eklenmeyen Babamın Penguenleri fikri de belki bu filmden ortaya çıkmıştır, kim bilir!

4. Küller ve Kar/Ashes and Snow (2005)kuller-ve-kar

Gregory Colbert isimli fotoğrafçının, eserlerini “Ashes and Snow” adıyla sergilediği bir belgesel film var sırada. Colbert’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini de yaptığı filmde, Laurence Fishburne, Ken Watanabe, Jeanne Moreau ve Enrique Rocha seslendirmen olarak çıkıyor karşımıza. Bu projeye ait bir de web sitesi (gregorycolbert.com) bulunuyor. Extended versiyonu gerçekten güzel. Hazırlığı 10 yıl süren ve fotoğraflarında hiçbir kolay ya da montajın bulunmadığı film, insanlar ve hayvanlar arasındaki inanılmaz bağı bir kez daha gözler önüne seriyor.

5. Maymunlar Cehennemi Başlangıç/Rise Of The Planet Of The Apes (2011)maymunlar-cehennemi-baslangic

Yönetmen koltuğunda Rupert Wyatt, senaryo ekibindeyse Rick Jaffa ve Amanda Silver yer alıyor. James Franco, Freida Pinto gibi isimlerin başrollerini paylaştığı Amerikan yapımı bilim kurgu filmi, genetik mühendislerinin üzerinde çalışmalar yürüttüğü bir maymunun (Cesar) Will Rodman tarafından kaçırılmasıyla başlar. Cesar’ın aslında iyi niyetle bir insana saldırmasıyla hapse düşmesi ve sonrasında tüm maymunları örgütleyip doğal yaşama dönme çabasıyla devam eder. İlk Maymunlar Cehennemi’ndeki maymundan korkma tabularını yıkan filmle, bu sevimli hayvanlara beslenen sempati tavan yapıyor diyebiliriz.

6. Savaş Atı/War Horse (2012)23WARHORSE-articleLarge

İngiltere kırsalı ve Avrupa’da geçen film, I. Dünya Savaşı sırasında Jeremy Irvine’ın canlandırdığı Albert’ın ve onun çok sevdiği atı Joey’in öyküsünü anlatıyor. Evcilleştirip eğittiği atının satılıp, savaşta sipere gönderilmesi iki dostu ayırsa da, yaşadıkları olaylar pek çok hayatı değiştirecek epik bir maceraya dönüşecektir. Arka planda savaşın olduğu bu dostluk öyküsü, aslında serüven dolu uzun bir yol filmi…
Senaryosunu, Michael Morpurgo’nun tiyatroya da uyarlanan aynı isimli 1982 tarihli çocuk romanından Richard Curtis ve Lee Hall’un uyarladığı filmin başrollerinde Jeremy Irvine, Emily Watson, Toby Kebbell, Benedict Cumberbatch, David Thewlis, Tom Hiddleston, Eddie Marsan, David Kross, Peter Mullan gibi isimler rol alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Steven Spielberg usta oturuyor…

7. Pi’nin Yaşamı/Life of Pi (2012)
pinin-yasami-turkce-dublaj

Oscarlı sinemacı Ang Lee’nin yönetmenliğinde sıra dışı bir öykü sunan filmin kadrosu ise oldukça renkli. Daha önce oyunculuk deneyimi bulunmayan Suraj Sharma’nın Pi’yi canlandırdığı yapımda, ayrıca Tobey Maguire, Irrfan Khan, Adil Hussain rol alıyor. Hindistan’dan Kanada’ya giden bir yük gemisi, içindeki hemen hemen tüm canlılarla birlikte trajik şekilde batar. Bir can kurtaran filikası, uçsuz bucaksız vahşi Pasifik Okyanusu’nun ortasında yapayalnız kalır. Sandalın hayatta kalmayı başarabilen mürettebatı ise bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktan oluşmaktadır. Pi’nin hayvanat bahçesi işleten ve hayvanlarıyla göç yoluna koyulan ailesi, batan gemide yaşamını kaybetmiştir. Pi, kurtuluş yok gibi görünen bu okyanusta zayıf bir sandalda yanındaki hayvanlarla birlikte hayatta kalma savaşı verir ve keskin zekası ve zooloji bilgisiyle besin zincirine kurban gitmez. Ama şimdi Bengal Kaplanı ile teknede baş başa kalmıştır. Dev kaplana yem olmamak için hayvanla anlaşmanın ve yakınlaşmanın yollarını bulur. Sıra dışı yolculuk sona ermeden büyülü bir adaya varacaktır…

8. Beyaz Tanrı/White God (2014)beyaz-tanri

Ve son olarak karşınızda insanoğlunun en sadık arkadaşı olarak nitelendirilen canlının başrolü kaptığı, içinde hayvan sevgisi olmayanların bile içini sızlatacak bir başyapıt! Bunun sebebi, setle uyum sağlayan ve gerçek bir oyunculukla izleyiciyi hayrete düşüren Hagen adlı köpek. Macaristan’daki melez köpeklerle ilgili yasanın sahiplerini zorlaması yüzünden bir anda sokaklar melez köpeklerle dolar. Hagen de bu talihsiz köpeklerdendir ancak sahibi 13 yaşındaki Lili, onu bulmak için macera dolu bir arayışa girişir.  Yönetmenliğini Kornel Mundruczo’nun yaptığı Cannes ödüllü filmin başrollerindeyse Zsofia Psotta ve Sandor Zsoter var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beyazkopekbaligi

Akvaryuma Konulan Beyaz Köpek Balığı Öldü

beyazbalina

İskenderun’da Ölü Beyaz Balina Yavrusu!