in

Hayvan Sevgisi Engel Tanımıyor!

Gaziantep’in Nizip ilçesinde yaşayan bedensel engelli Mustafa Türkmen, çocukluğundan beri kedilerle iç içe yaşıyor. Evinde beslediği 15 kedisinin yanı sıra sokaktaki kedi dostlarını da yalnız bırakmıyor.

yaşam-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kız kardeşi ile birlikte yaşayan 40 yaşındaki Mustafa Türkmen, işten fırsat bulduğu zamanlarının tamamını hayvan dostlarıyla geçiriyor. Sokaktaki kedilerle, evdeki kedileri kadar ilgilenmeye çalıştığını belirterek yaşama bu dostları sayesinde tutunduğunu her fırsatta dile getiriyor.

yaşam

Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatının hiçbir döneminde hayvanlardan bir kötülük görmediğini söyledi. Bazı insanların hayvanlara zarar verdiğini söyleyen Türkmen, “Bu durumu gerçekten anlamıyorum. Bir insan kendisine hiçbir şekilde zararı olmayan ve üstelik savunmasız olan bir canlıya neden zarar verebilir ki?” dedi.

Bakıma muhtaç kedilere özellikle yardımcı olmaya çalıştığını ifade eden Türkmen, çevresindeki vatandaşların ve komşularının buldukları yaralı ya da bakıma muhtaç kedileri sürekli kendisine getirdiğini, bakım masrafları karşılayamadığı zamanlar da belediyenin kendisine destek olduğunu dile getirdi.

yaşam-1

Hayvan dostlarının insanlar üzerinde pozitif etkisini vurgulayan Türkmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yıllardır hayvan besleriz. Çocukluğumuzdan beri sokak hayvanlarıyla çok iyi bir dostluğumuz vardı. Evimdeki tüm kedilerin günlük ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra sokağımızdaki sokak hayvanlarına yem bırakıyorum. Bunu yaparken insanların bana yaklaşımlarındaki garipliği hissedebiliyordum. Çünkü insanlar bazen çevrelerinde dolaşan sokak hayvanlarını fark edemeyebiliyor. Birilerinin onlarla ilgilenmesi de garipsenebiliyor. Bu garipsenecek bir durum değil. Kaldı ki hayvan beslemenin insanlar üzerinde pozitif etkileri de var. Ben evimde 15 kedi besliyorum. Bu sayı bazen değişebiliyor. Özellikle de sokakta yaralı olarak bulduğumuz bazı kediler iyileştikten sonra gidiyor. Sokakta bulunan kedilerin de büyük bölümü bir dönem evde baktığımız kedilerden oluşuyor.”

İlçe belediyesinden zaman zaman destek aldıklarını belirten Türkmen, “İlçede bir barınak kurulmasını istiyoruz. Sayı arttıkça imkanlarımız yetersiz kalmaya başlıyor. Yalnızca kediler için değil, diğer tüm sokak hayvanlarının yararlanabileceği bir barınağın ilçeye kazandırılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Hayvanlarla ilgilenirken kendini oldukça iyi hissettiğini söyleyen Türkmen, uzun yıllar hayvan beslemenin kendisi için bir terapi olduğunu, yaşama onlar sayesinde tutunduğunu belirtti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum1

Bodrum’da Hayvanlar Zehirli Kıymayla Öldürüldü

selenöneçıkan

Jamaika’nın “Kaplumbağa Adamı” Mel