in

“Hayvan Sevgisi Çocukken Başlar” Deyip Okulları Gezen Güzel İnsanlar

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (İKBU) Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Miray Yıldız Özkan, hayvan sevgisini aşılamak ve hayvanların adına onların haklarını anlatmak amacıyla okul okul dolaşıp atölyeler gerçekleştiriyor.

“Hayvan Sevgisi Çocukken Başlar” adlı projesi ile 5 yaşından 15 yaşına birçok çocuğa oyunlar ve hikayelerle hayvan sevgisini anlatan Miray Yıldız Özkan, projeyi İKBU Hayvan Haklarını Koruma Kulübü ve İKBU Çocuk Üniversitesi ile birlikte hayata geçiriyor. “Sokaklarda, kuyruğuna ip bağlanmış, başına poşet geçirilmiş hayvanlar bulduğumda, onlara bunu yapanların çocuklar olduğunu fark ettim ve çocukların hayvanlara davranışlarını gözlemlediğimde neredeyse işkence düzeyine vardığını gördüm” diyen Özkan, projeyi buradan yola çıkarak hazırlamış. Çocukların zekasını hafife almamak gerektiğini ve müthiş bir algı kapasitelerinin olduğunu söyleyen Özkan, “Bir kere doğru yapılan bir açıklamaya ikna oldular mı davranış değişikliği hemen gerçekleşiyor. Hayvanlarla ilgili ya bilgileri yok, ya da yanlış algıları var. Bu yüzden ne kadar küçük yaşta çocukla iletişime geçersek o kadar iyi” dedi.

hayvan-sevgisi-cocukken-baslar

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Pilot Bölge Bağcılar

Pilot bölge Bağcılar İlk atölyelerini Bağcılar İsa Yusuf Alptekin İlkokulu’nda 5 yaş grubu anaokulu öğrencileriyle düzenlediklerini kaydeden Özkan, “Bu okulu seçmemizin önemli bir nedeni öğretmenlerin ve yöneticilerin bizimle uyum içinde çalışabilmeleri, öğrencilerin katılımlarını desteklemeleri ve bu tip çalışmaların öneminin farkında olmalarıydı. Bir diğeri ise okulun Bağcılar gibi çok çeşitli gruplardan kişilerin yaşadığı bir çevrede yer almasıydı. Atölye düzenlemeye gitmeden önce çocuklar öğretmenleri tarafından konuyla ilgili bilgilendirilmişti. O nedenle geldiğimizde bizi bekler durumda bulduk öğrencileri. Hepsi bizi çok meraklı ve heyecanlı gözlerle karşıladılar. Kalabalık bir ‘ağabey-abla grubu’ görmek onları heyecanlandırmıştı. Bizi gördüklerinde arkadaşlarıyla birbirlerine bakışıp gülümsediklerini fark ettik. Kendimizi tanıtıp neler yapacağımızı anlattığımızda hepsi çok uyumlu göründü. Zaten bu uyum etkinliklerin sonuna kadar da devam etti. Hepsi gayet istekliydi ve tüm aktivitelerde bize sorunsuz eşlik etti. Hayvan maskelerimizi hazırlayıp yüz boyama yaparken, çocuklarla birlikte çeşitli hayvan sesleri çıkardık. Şarkılar söyleyip sohbet ederken çok eğlendik” diye konuştu.

hayvan-sevgisi-cocukken-baslar-o-c

Profesyonel Yardım alınıyor

Atölye içerikleri için profesyonel yardım alıyor Atölye etkinliklerini İKBU Hayvan Haklarını Koruma Kulübünden bu proje için gönüllü olan arkadaşları ile birlikte belirlediklerini söyleyen Özkan, içeriklerin uygulamalar öncesinde İKBU Çocuk Üniversitesindeki akademisyenler tarafından kontrol edildiğini vurguladı. Özkan, “Burada önemli olan bu yaş grubuna hitap eden ve onların rahatlıkla yapabileceği aktiviteler seçmekti. Hem eğlenceli hem öğretici bir akış oluşturuldu” dedi.

hayvan-sevgisi-cocukken-baslar2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

avcı1

Sosyal Medya, Kaçak Avcıları Yakalattı!

kopekonn

Ölmek Üzere Bulunan Yavru Köpeğin Sevginin Gücüyle Hayata Dönüşü