in

Hayvan Sevgileri ile Kalplerimizi Eriten Yufka Yürekli Çocuklar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda geleceği dair umutlarını yeşerten çocukları sizler için derledik.

Hayvana ve doğaya saygılı çocuklar yetiştirilmesi toplumumuz için büyük önem taşıyor. Yeni nesil bu konu da o kadar duyarlı ki onların bizdn değil bizlerin onlardan öğrenecek çok şeyi var. Hayvana ve doğaya saygılı yeni nesil çocuklarımız mahallelerindeki hayvanlara sahip çıkıyor. Onlar için yuva yapıp harçlıkları ile mama satın alıyorlar.

İşte umudumuzu yeşerten duyarlı çocuklardan sadece bazıları:

Ordu’nun Kumru ilçesinde 2 çocuk, yeni yavruları bulunan sokak köpeğini besleyerek, onların bakımını yapıyor.

Kütahya’nın Gediz ilçesinde ilkokul öğrencileri hazırladıkları kuş evleri ve yemlikleri ağaçlara astı.

Yaşı küçük kalbi ise kocaman olan hayvansever İpek herkese örnek olacak bir harekete imza attı. İpek sokak hayvanlarına mama alabilmek için kendi eşyalarının olduğu bir tezgah açtı.

Ordu’nun İkizce ilçesine bağlı Düzpelit mahallesine bir ineği muayene etmek için gelen veteriner hekim Ogün Öztürk’ün sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraf kalpleri eritti.

Sokak hayvanlarını beslemek için hazırlık yapan, mama ve su kapları alan minik yürekler, sokak hayvanlarının yoğun bulunduğu bölgelere içleri mama, süt ve su dolu kapları bıraktılar.

Tavşanlı Milli Egemenlik İlk Okulu öğrencileri, öğretmenlerinin de desteğiyle sokak hayvanları için 60 yuva yaptı. Kış aylarında sokak kedilerinin barınmaları için yapılan yuvalar, şehrin belirli noktalarına yerleştirilecek.

Ağrı’da bir grup çocuk, doğum yaptıktan sonra ölen köpeğin yavrularına sahip çıkarak biberonla besliyor. Ağrı’nın 100. Yıl Mahallesi’nde yaşayan bir grup çocuk, doğum yaptıktan sonra ölen köpeğin 4 yavrusuna sahip çıkarak onları yaşadıkları mahallede bulunan bir bahçeye yerleştirdi.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, her gün sokak hayvanlarını beslediklerini öğrendiği 3 çocuğu makam odasına davet ederek satranç takımı ve kitaplar ile ödüllendirdi.

Havaların soğuması ve sokak hayvanlarının yuvasının olmaması nedeniyle çocuklar anne ve babalarının yardımlarıyla karton kutulardan kedi ve köpekler için kendi elleriyle yuva yaptı. Kedi ve köpeklerin boylarınca kutuları kesen çocuklar, rüzgar, yağmur ve kardan etkilenmemeleri için kutuların etrafını naylon poşet ile sardı

Zara ilçe merkezi Reşitpaşa mahallesinde sokakta oyun oynayan çocuklar, ayağından yaralı halde buldukları yavru köpeği kucaklayarak Zara Belediyesine götürdüler. Çocuklar, yavru köpeğin tedavisi için Başkan Fatih Çelik’ten yardım istediler.

Manisa‘nın Alaşehir ilçesinde yaşları 8 ile 13 yaşındaki arkadaş çocuklar 2016 yılında kendi aralarında ‘Yardım Ekibi’ kurdu. Kurulan ekip bileklik örerek açtıkları stantlarda satarak gelirini yardım kuruluşlarına bağışlıyor. Geçtiğimiz yıl topladıkları paraları LÖSEV’e bağışlayan çocuklar, bu yıl da sokak hayvanları için kolları sıvadı. Sokak hayvanlarına mama desteği için bileklik ören çocuklar, ördükleri bileklikleri Yenice Mahallesi Reddi İlhak Caddesi üzerinde satıyor

Yalova, Altınova’da yaşayan Belinay Türkmen, Çağlar Türkmen ve Berkay Ören isimli çocuklar, Altınova Belediyesi İlçe Mezarlığı 16. Sokak’ta gezerken yere konmuş bir muhabbet kuşu buldu. Çocuklar, Altınova Belediyesi Zabıta Amirliğine gelerek kuşu zabıta memurlarına teslim etti

Kocaeli’de Gebze Şehit Polat Özbek İlkokulu, Hayvanları Koruma Gününde sokak hayvanlarını unutmadı. ‘Minik kalpler sevimli patilerle buluşuyor’ projesi adı altında Proje Koordinatörü Okul Müdür Yardımcısı Ayşe Çuhadar ve Şehit Polat Özbek İlkokulu okul öncesi öğretmenleri tarafından düzenlenen etkinlikte, minik öğrenciler aileleriyle birlikte evde kullanmadıkları malzemelerle kendi kedi evlerini tasarladı ve inşa etti.

Fatsa Yalıköy Ortaokulu öğrencileri olarak sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir etkinlik gerçekleştirdiler. Okul öğrencileri ve görevli öğretmenleri sokak hayvanları için proje yaparak onlara Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Fatsa Belediyesi tarafından temin edilen hayvan kulübeleri belirli noktalara yerleştirerek içlerine mamalar ve sular yerleştirdiler.

Bu dünyanın en güzel iki varlığı, çocuklar ve hayvanlar. Onlarsız hayat, tatsız tuzsuz pek bir yavan olurdu. Öyle güzeller ki! Ufacık dokunuşları ile bir anda bahara çeviriyorlar her yeri. İstanbul’da bir özel hastanede doktor olan Doktoru Sevil Bilir Göksügür, Twitter hesabında bir yazı ve görsel paylaştı. Görsel, kızının okulundan gelen bir mektuptu. “Keşke her okul böyle mektup gönderse” dedirten o mektupta yazanları şu cümlelerle paylaştı; “Kızım, ‘Anne okuldan kağıt gönderdiler önemliymiş ‘ diye bi dosya verdi, İçinden çıkan el yazısı biraz tanıdık:)”

Malatya’nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, küçük Nisa Akın’ın köpek sahiplenme isteğini yerine getirerek, minik Nisa’nın yavru bir köpek sahiplenmesine vesile oldu.

Sivas’ın Ulaş İlçesi Yazıcık köyünde yaşayan Enver Yahya Duman, yaptığı örnek davranışla alkış topladı. Hayvan sever Duman, hindinin ayaklarına çuval parçasının dolandığını ve yürümekte güçlük çektiğini fark etti. Hemen hindinin yardımına koşan Duman, hindiyi yakalayarak çuval parçasını çıkardı. Hindiyi özgürlüğüne kavuşturan Duman, hayvanlara eziyet edilmemesi gerektiğini söyledi.

Evliya Çelebi Parkı ve Hocafakıh Parkı’nda bulunan kedi evleri ile Meram Tavusbaba’da bulunan köpek beslenme odağına mama ve su bırakma işlemlerini artık özel çocuklar gerçekleştirecek. Kedi evi ve köpek beslenme odağının anahtarlarını Evliya Çelebi Parkı’nda Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’tan alan çocukların mutluluğu gözlerinden okundu.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Av Tufegi ile Vurulan Kopek Komurluge Sigindi

Av Tüfeği ile Vurulan Köpek Kömürlüğe Sığındı

hayvanat bahcesı 1

Hayvan İstismarına KOSGEB Desteği!