in

Hayvan Politikacılar Tarihinde Kısa Bir Gezinti

Bir çok seçim kampanyasında  hayvanları görebilirsiniz.  Seçimlerin kazanılmasında büyük rol oynayan ve  seçim kampanyalarında kullanılan bu hayvanlar arasında  mesela  Kedi Barsik gibi figürler vatandaşların gözünde oldukça popüler.

Kedi Barsik

barsik

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kampanya organizatörleri tarafından yayınlanan bu fotoğrafta Kedi Barsik bir dizüstü bilgisayarın arkasında.

Seçim sloganlarına gelindiğinde yine bir numara Kedi Barsik’in sloganı ; “Barsik için sadece farelerden oy yok!”

Limberbutt McCubbins

Limberbutt McCubbins'in 2016 kampanya posteri
Limberbutt McCubbins “Amerika’ya bir tür kalp ve şiddetli sadakat”

Limberbutt Kentucky adlı kedi 2016 Amerika seçimleri için Demokrat adayını arıyor.  Hillary Clinton ve Bernie Sanders’in arkasında konumlandırabilmek için güvenli bir anket bulanamamakta. Limberbutt  “Amerika’ya bir tür kalp ve şiddetli sadakat” vaadinde bulunuyor ve tüm insanlar ve özellikle kediler için uygun fiyatlı sağlık bakımı ve uzay yolculuğunu desteklediğini belirtiyor.

Daksund Saucisse

Farklı bir Daksund fotoğrafı
Daksund Saucisse

Saucisse,zaten sahibi Sarge Scotto’nun suç romanlarındaki görünüşü sayesinde şöhretin tadına varmıştı. Fakat onun kariyeri protesto adayı olarak Marsilya belediye başkanlığı için yarıştığı 1998’de bambaşka bir hal aldı. “For a more humane saus-iety, not a dog’s life!”  pazarlama sloganı olarak tercih edildi. 2002’de  başkanlık seçimleri için yarıştı, %4.5 oranında oy aldı. Seçimi Jacques Chirac karşısında kaybetmiş gözükse de asıl kazanan oydu. Ne yazık ki, Saucisse 2014’te 16 yaşındayken aramızdan ayrıldı. Marsilya’da bir park onun onuruna seçildi.

Domuz Giggles

Domuz Giggles: "Şikolar burada yok!"
Domuz Giggles: “Şişkolar burada yok!”

Bir domuzun oy pusulasında temiz adaylardan biri olması anekdot olaylardan birisidir. Harika bir ironi ve sevimli bir protesto demek de yanlış olmayacaktır. Flint, Michigan’da biri cinayet suçundan 19 yıl hapiste geçirmiş bir adam, diğeri başka bir mahkum başkan adayları ve bunlara eklenen bir domuz…

“Domuz gülüyor” kampanyasından sorumlu Michael Ewing “Cinayet suçundan mahkum edilmiş birinin belediye başkanı seçilmesi o şehir için kötü mesaj verir” şeklinde kampanyasını savundu ancak uzun vadede minik domuz seçim dışı bırakıldı. Tabi ki suçlu katil de seçimi kazanamadı.

Maymun H’Angus

H'Angus- Gerçek bir maymun değil
Maymun H’Angus

Siyasetin dışında gerçeklerinin yanı sıra hayvan figürleri başka kampanyalarda da kullanıldı. Stuart Drummond, bir maymun kılığında aslında bir adamdı.H’Angus İngiltere’nin kuzey-doğusunda Hartlepool futbol kulübünün maskotu… Sayın Drummond başlangıçta bir şaka olarak bu işe başlamasına rağmen 2002 yılında şehrin belediye başkanı seçilmesi oldukça ilgi çekiciydi. Peki ama neden bir maymun ?Bu sorunun cevabı geleneklerde saklı.Bir İngiliz rivayetine göre; Fransız gemisi Hartlepool, Napolyon Savaşları sırasında batırılmış ve bu sırada suda bulunan bir maymunun bir Fransız casusu olduğundan korkulmuş ve oradaki balıkçılar tarafından asılmış. Bu nedenle maymuna daha büyük bir değer atfedilmiş. İşte seçimin asıl sebebi bu. …Sayın Drummond,kendi ismi altında iki seçim daha kazandı. H’Angus, bu arada, sağlam gidiyor  ve güçlü olmaya devam ediyor.

Kaynak: BBC

 


 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ginger apple dog treats 011 w e1450864550869

Köpeğimiz İçin Etli – Sebzeli Kıtır Bisküvi Tarifi

lovee 1

Yetenekli Ellerden Çıkan Farklı Tasarımlar