in

Hayvan Özgürlüğü Aktivistlerinden Tarım ve Orman Bakanlığı Önünde Eylem

Ankara’da vegan aktivistler, Tarım ve Orman Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

Ankara’da vegan aktivistler, İstanbul ve Bolu’da faytona koşulan atların Ruam (+) karantinası altında tutulma sürecine dair hiçbir resmi açıklama yayımlamayan Tarım ve Orman Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

Hayvan Özgürlüğü Aktivistlerinden Tarım ve Orman Bakanlığı Önünde Eylem

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Aktivistler, atlı faytonların yasaklanmasına dair tek sorumlunun yerel yönetimler olmadığını hatırlattı. Halk sağlığı tehdidine dönüşen ve hayvan hakları ihlali olan süreçte, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da sorumluluğu olduğunu belirtti.

 

Aktivistler, “İBB önünde sorulan soruları burada da tekrar ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı’na, Bakan Bekir Pakdemirli’ye ve hükümete soruyoruz” diyerek, Bakanlığa yanıtlaması istemiyle sorularını yöneltti.

Açıklamanın tamamı şöyle:

 

“Basına ve Kamuoyuna,

 

“İstanbul Büyükada’da faytonlarda sömürülen 81 at İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ruam (+) teşhisi konularak öldürüldü. 

“Aynı günlerde Bolu Valisi Ahmet Ümit, Abant Tabiat Parkı’nda faytonda kölelik yapan 83 attan 8’inin ruam hastalığı görülme ihtimali üzerine karantina altına alındığını açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde 13 gündür vegan aktivistler atların yaşam hakkı için yaşam nöbetindeler. Ancak konunun tek muhatabı Ekrem İmamoğlu ya da yerel yönetimler değil.

“İstanbul Adalar Kaymakamlığı’nın açıklamaları ve Bolu Valiliği’nin beyanı dışında, köle atlar hakkında ne yerel yönetimler ne de Tarım ve Orman Bakanlığı resmi bir açıklama yayımladı.

“Ankara’da yaşayan vegan aktivistler olarak İBB önünde sorulan soruları burada da tekrar ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı’na, Bakan Bekir Pakdemirli’ye ve hükümete soruyoruz:

  •   Bolu ve İstanbul’da karantina koşullarındaki atların sağlık durumu nedir?
  •   Karantina altında kalan atların bakımı ile kimler ilgilenmektedir? 
  •   At veterineri olmayan Adalar’da karantinadaki atlarla ilgilenecek veteriner hekim, tekniker, personel var mı?
  •   Atlı faytonların yasaklanması durumunda atların yaşayacağı rehabilitasyon koşullarının çalışmasına başlandı mı?
  •   Atların yoğun kullandığı yollarda ve otlama alanlarında hastalığın bulaşma riskini önleyen dezenfeksiyon işlemleri yapıldı mı?
  •   Ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan Hayvan Hakları Komisyon Raporu, “Faytonların tüm yurtta bütünüyle kaldırılmasının” uygun olacağını değerlendirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı bu değerlendirmeden haberdar mı ve gerekli çalışmaları yapmakta mı?

 

“Son olarak talebimizi yineliyoruz: Adalar’da ve Türkiye’nin her yerinde atlı faytonların ve hayvan sömürüsünün tamamının amasız, fakatsız, koşulsuz, yüzde 100, turistik ya da başka bir amaçla kullanıma devam edilmeden derhal yasaklanmasını istiyoruz! 

Özgür ve vegan bir dünya kuruluna kadar mücadelemiz sürecek.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahta Paletlerin Altında Sıkışan Köpek Kurtarıldı öç

Tahta Paletlerin Altında Sıkışan Köpek Kurtarıldı

Kedinin Dilinin Kesildiğini Görünce Jiletleri Geri Dönüşüme Kazandırmaya Başlayan Berberöç

Kedinin Dilinin Kesildiğini Görünce Jiletleri Geri Dönüşüme Kazandırmaya Başlayan Berber