in

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri: TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nun Raporu Türcülük Abidesidir

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nda yasa için hazırlanan rapora karşı bildiri yayımladı.

4 Ekim’de TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu, taslak raporunda yapılması gereken yasal değişikliklere ilişkin bir dizi öneride bulundu. Taslak bazı hayvan hakkı savunucuları tarafından olumlu karşılanda da bazı hayvan hakkı savunucuları taslağı türcülükle suçladı.

Hayvan Özgürlüğü AktivistleriTBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonunun Raporu Türcülük Abidesidiröç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu‘nun taslak raporu, şu ana kadar medyaya yansıyan şekliyle adeta bir türcülük abidesidir. Komisyon tarafından yapılan önerilerde bazı hayvanlara şiddet için cezalar artırılırken, bazılarına yönelik şiddetin, esaretin ve katlin koşulları belirlenerek yasal dayanakları güçlendirilmiştir.

TBMM HAYVAN HAKLARI ARAŞTIRMA KOMİSYONUNUN TASLAK RAPORUNA KARŞI HAYVAN ÖZGÜRLÜĞÜ AKTİVİSTLERİNDEN ORTAK BİLDİRİ YAYINLADI

“İşte o bildiri:

  • Hayvan dövüştürmenin açıkça yasaklanmaması,
  • Atlı faytonların sadece sayısının azaltılarak olumlanması,
  • Hayvan deneylerinin engellenmemesi,
  • Petshoplarda sadece kedi ve köpek satışına karşı olunması,
  • Avcılık denilen vahşetin bazı şartlarla sürdürülmesi,
  • Deniz memelilerinin esareti için refah koşullarının dile getirilmesi,
  • Hayvanat bahçelerinin şehir dışına çıkarılarak korunması…

Bu tür öneriler, 21. yüzyılda hiçbir koşulda kabul edilebilir değildir. Sokak hayvanlarına yönelik şiddet çığırından çıktığı için zorunlu hale gelen birkaç olumlu öneri öne çıkarılarak medyada sanki hayvan hakları alanında devrim yapılıyor gibi bir algı yaratılıyor.

Biz yaşam hakları savunucuları, bu taslak raporun hayvanlardan ekonomik yarar sağlayanlara dokunma cesaretini gösteremediğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Birçok hayvan türü yine mal, eşya ve köle gibi görülmeye devam edilmiş, insan çıkarları için sömürülmelerine onay verilmiştir.

Mezbahalardaki çığlıkları duymayanların; bedenleri ve bedensel çıktıları için zulmedilen hayvanları sadece satılacak bir eşya gibi görenlerin, sırtına kırbaç vurulan atlara bakıp “nostalji” diyenlerin hayvan haklarını geliştirme adına yazacakları rapor da ancak bu olabilir…

Bu bildiriyi toplumun dikkatine sunarken bu vesileyle bir kez daha herkese veganlık çağrısında bulunuyoruz. Hayvan haklarını savunmak, hiçbir ayırım yapmadan bütün hayvanların yaşamlarını sömürüden uzak bir şekilde özgürce yaşamasına saygı duymaktır.

Hayvan Haklarını Savunmak Veganlıktır!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Temizlik İşçisine Süpürge ile Kendini Temizleten Köpüşöç

Temizlik İşçisine Süpürge ile Kendini Temizleten Köpüş

Kafası Soba Borusuna Sıkışan Köpek Kurtarıldı ÖÇ

Kafası Soba Borusuna Sıkışan Köpek Kurtarıldı