Menü

Türkiye'nin Hayvan Haber Sitesi

in ,

“Hayvan Koruma Kanunu” Adı Altında, Kedi ve Köpeklerin Sokakta Yaşaması mı Engellenecek!

Hayvan hakları yasa tasarısıyla ilgili açıklanan yeni maddeler sokaktaki evsiz hayvanlar adına endişe verici. “Park, bahçe ve arsalardaki beslenme noktalarını Tarım ve Orman Bakanlığı belirleyecek. Bu alanlar dışında hayvanların beslenmesi engellenecek” maddesi, akıllara “Hayvanları Koruma Kanunu adı altında, kedi ve köpeklerin sokakta yaşaması mı engellenecek?” sorusunu getiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti MYK ve MKYK toplantılarında Hayvan Hakları Kanunu’nun 1 Temmuz’a kadar çıkartılması yönündeki talimatı üzerine, hükümet yetkililerinden birbiri ardına açıklamalar yapılıyor. Hayvan hakları yasa tasarısının tam metni henüz paylaşılmazken, AK Parti Hükümeti’nden farklı farklı isimler, farklı mecralarda yasa tasarısındaki maddelere ilişkin detay vermeden genel açıklamalarda bulunuyor. Hürriyet Gazetesi’nin “işte taslakta yer alan maddeler” başlığı ile hazırladığı haberde yer alan yeni maddeler sokaktaki evsiz hayvanlar adına endişe verici. “Park, bahçe ve arsalardaki beslenme noktalarını Tarım ve Orman Bakanlığı belirleyecek. Bu alanlar dışında hayvanların beslenmesi engellenecek” ifadesi, akıllara “Hayvanları Koruma Kanunu” adı altında, kedi ve köepklerin sokakta yaşaması mı engellenmek isteniyor sorusunu getiryor. Sokaktaki popülasyonun gerçek sebebi olan evcil hayvan üretimi ve satışını yasaklamayan hükümetin gücü, sokaktaki evsiz hayvana yetiyor. İşte, Hürriyet Gazetesi’nin “son dakika” haberine göre, evcil hayvanların sokakta yaşamasını engellemek üzere hazırlanmış gibi duran hayvanları korumayan “Hayvanları Koruma Kanun” taslağında yer alan maddeler:

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sokakta Hayvan Olmayacak, Suçüstü Olmazsa Ceza Yok!

 • Hayvanlar ‘mal’ değil ‘canlı’ olarak korunabilecek
 • Sokaklarda hayvan olmayacağını ifade eden madde; Park, bahçe ve arsalardaki beslenme noktalarını Tarım ve Orman Bakanlığı belirleyecek ve bu alanlar dışında hayvanların beslenmesi engellenecek.
 • Hayvanlar için özel eğitim almış polisler devrede olacak. Herhangi bir şikâyet durumunda ‘çevre, doğa ve hayvan polisleri’ müdahale edecek. ‘Hayvan Durum İzleme (HAYDİ)’ mobil uygulamasını cep telefonuna indiren vatandaşlar, bu şekilde, şahit oldukları suçları ya da şikâyetleri çevre, doğa ve hayvan polislerine bildirebilecek.
 • Çevre, doğa ve hayvan polisleri, suçüstü hallerinde idari para cezası uygulayabilecek.

Hayvan Öldürmeye (Uyutmaya) Son Verilecek! Sokak Hayvanının Üreme Hakkı Elinden Alınacak

 • Sokakta yaşayan hayvanların öldürülmesi (uyutulması) gibi uygulamalara son verilecek.
 • Sokakta yaşayan “sahipsiz” hayvanların belediyeler tarafından 3 yıllık sürede kısırlaştırılmasının sağlanması planlanıyor. Böylece sahipsiz sokak hayvanlarının üremesi engellenecek.
 • Belediyelerin sorumlulukları artırılacak. Belediyeler bütçelerinin belli bir kısmını hayvan barınaklarına (hapishanelerine) ayırmak zorunda kalacak. Belediyenin gelirine göre hesaplanacak bütçe, barınak (hayvan hapishanesi) yapımı ve kısırlaştırmalarda harcanacak.
 • Beslediği hayvanı sokağa terk edenlere 2 bin TL para cezası verilecek. Hayvanların üzerine dijital kimlik takılacak. Böylelikle hayvanı kimin sokağa bıraktığı rahatlıkla tespit edilecek. Kimlik yaptırmayanlara 1200 TL para cezası kesilecek.
 • Tehlikeli ırk sahipleri, kısırlaştırmak şartıyla mevcut hayvanlarına yaşadıkları sürece bakabilecek. Tehlikeli ırklar tasmasız gezdirilemeyecek, ağızlık takılması zorunlu olacak. Çocukların bulunduğu alanlara girmesi önlenecek. Bu durumlarda çevre, doğa ve hayvan polislerine başvurulabilecek.

Savcı “Suçüstü” Halinde Resen Soruşturma Açabilecek

 • Hayvanlara tecavüz, cinsel istismarda ve hayvana eziyette 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden az olmamak kaydı ile adli para cezası uygulanacak. Ev hayvanı veya evcil hayvanları kasten öldürene 6 aydan 4 yıla kadar, nesli yok olma tehlikesi altında olan hayvanları öldürmenin cezası 1 yıldan 5 yıla kadar; bir hayvanın neslini yok etmenin cezası ise 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası olacak.
 • Cumhuriyet savcıları, hayvana karşı işlenen suçlarda “suçüstü” yapılması halinde yazılı başvuru ya da şikâyete gerek kalmaksızın resen soruşturma açabilecek.

Bu Tasarıda Hayvanların Haklarını Koruyan Madde Var mı?

Hayvan hakları yasa tasarısının tam metni henüz paylaşılmadı. Ancak açıklanan maddelerin yeterince “açık” olmaması hatta bazı maddelerin “imkansız” koşullar içermesi, akıllara, bu tasarıyı hak, hukuk ve adalet bilmeyen vekiller mi hazırladı sorusunu getiriyor. Çünkü kanunlar masumu korumak üzerine hazırlanır. Bu taslaktaki maddeler, “masum olan hayvanları” korumak için değil; sokakta aç, sussuz, evsiz ve şiddete maruz bıraktığımız hayvanlara sokakları da yasaklıyor! Bu tasarıda hayvanların haklarını koruyan madde var mı acaba?

 • Yazım hatası mı yoksa kelime oyunu mu? Hayvanlar ‘mal’ değil ‘canlı’ olarak korunabilecek ne demek? Eğer, “hayvanlar ‘mal’ değil ‘can’ olarak korunabilecek” deniyorsa tasarıda, bu durumda evcil hayvan üretimi ve satışının yasaklanması gerekmez mi?
 • Park, bahçe ve arsaların dışındadaki beslenme noktalarını Tarım ve Orman Bakanlığı belirleyecek ve bu alanlar dışında hayvanların beslenmesi engellenecek. Bu madde tam olarak ne demek? Kapımızn önündeki kedi ve köpeği ya da kuşu besleyemeyecek miyiz? Sokakta kedi, köpek olmayacak, kuşlar uçmayacak mı demek? Nasıl engellenecekler? İlgili bakanlığın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olması gerekmiyor mu?
 • Sokakta yaşayan hayvanların öldürülmesi (uyutulması) gibi uygulamalara son verilecek ifadesi ne anlama geliyor? Bu madde belediyelerin sokak hayvanlarını öldürdüğünün itirafı mıdır?
 • Sokağa terk edene ceza, çip taktırmayana ceza. Bütün mesele sokakta hayvan olmaması mı? Evcil hayva üretimi ve satışı neden yasaklanmıyor? Sayıya göre değil de bakıma göre neden devlete evcil hayvana el koymuyor? Barınak (hayvan hapishaneleri) için bütçe ayırmak yerine neden kent mimarisinde, tüm türlerin bir arada yaşayacağı düzenlemeler yapılmıyor? Barınak (hayvan hapishanesi) yerşne neden doğal yaşam parkları inia edilmiyor?
 • Doğmak ve doğurmak haktır. Üremeyi engellemek hak değildir! Bu tasarıyı; hak, hukuk ve adalet hakkında bilgisi olmayan vekliller mi hazırladı acaba? Üremeyi engelleme hayvanları korumak mıdır? Kısrlaştırma için ek bütçe oluştururken, sokaktaki evsiz hayvanların barınması ve beslenmesi için nedne bütç ayrılmıyor? Neden 3 yıl? 3 yıl kısırlaştırma olacak sonra yapılmayacak mı? Yoksa 3 yıl sonunda sokakta hayvan mı kalmayacak?
 • Hayvana tecvüz ederken ya da işkence ederken HAYDİ polisi orada olursa mı idari para cezası uygulanacak? Olmazsa ceza yok mu?
 • Resen soruşturma açmak koşula mı bağlı. Hayvana tecavüz ederken ya da işkence ederken HAYDİ polisi orada olursa, cumhuriyet savcıları resen soruşturabilecek, orada değillerse resen soruşturma açamayacak mı?
 • Ceza Muhakemeleri Usulu Kanunu’na göre 2 yıl 1 aydan az olan suçlar erteleniyor? Bu durumda, hayvanlara yönelik işlenen suçlarda verilen hapis cezalarının en az 3 yıldan başlaması gerekmez mi? Aksi durumda, hayvana şiddet uygulayan hapis cezası almamış olmuyor mu?
 • Hayvanların haklarını koruyan madde var mı?

Yorum Ekle