in

Hayvan Kanından Bitmeyen Pil mi Üretilecek?

Yale Üniversitesi araştırmacıları hayvan kanından bitmeyen pil üretimi yapılabileceğini belirtti. Bu pili üretmek için hayvan kanının ne şekilde temin edileceği ise merak konusu…

Yale Üniversitesi araştırmacıları, hayvan kanında bulunan heme adlı bir molekülün Li-O2 pil teknolojisine uygulanacağını ve pillerin adeta hiç bitmeyeceğini belirtiyor. Ancak pilin henüz ne şartlar altında ve hayvanlara zarar vermeden üretip üretilemeyeceği belli değil!

pil2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Günümüzde çoğunlukla elektronik araçlarda kullanılan Li-On yani lityum iyon piller, ağırlık ve boyutlarına oranla verebildikleri enerji miktarı bakımından en iyi batarya türlerinden biri. Kullandığımız birçok cihazda bu piller tek şarjla günlerce hatta hybrid otomobillerde olduğu gibi pilin büyüklüğüne bağlı olarak haftalarca gidiyor. Ancak bu sürenin uzaması Lityum oksijen (Li-O2) piller ile mümkün oluyor.

pil1on

Yale Üniversitesi’nden Andre Taylor, bu pillerin şarj süresince gereken enerji miktarına azaltmak için gereken “heme” adı verilen bir molekül buldu. Heme, hayvanların kanındaki hemoglobinde iki bölümden birini oluşturan oksijen taşıyan bir molekül. Bu molekülün çalışma sistemini örnek alan araştırmacılar, heme’nin yeni pil teknolojisinde kullanılmasının mümkün olacağını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

martı kuş öç

Maç Esnasında Sahaya Girip Yaralanan Kuş için Maçı Durduran İyi Yürekli Futbolcu

mersin köpek ö.ç

Fabrika Bahçesinde Bir Köpeği Önce Kurşunladılar Sonra Astılar