in ,

Hayvan İstismarına KOSGEB Desteği!

Yasaklanması beklenen avcılık ve hayvanat bahçesine KOSGEB desteği verilmesi yaşam hakkı savunucularını hayal kırıklığına uğrattı. “ Hayvan istismarcılarına KOSGEB desteği, AK Parti Hükmeti’nin hayvan haklarının yasalarla güvenceye alınması konusundaki samimiyetsizliğini ortaya koymuştur” diye yorumlandı.

Yasaklanması beklenen avcılık ve hayvanat bahçesine KOSGEB desteği verilmesi şaşkınlık yarattı.  “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Tarafından Verilecek Hizmetler ve Desteklerden Yararlanacak Küçük Ve Orta Büyüklükteki İşletmelere İlişkin Sektörel ve Bölgesel Önceliklerin Belirlenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kararla hayvanat bahçeleri, balıkçılık ve avcılık spor alanlarının işletilmesi, avcılık, balıkçılık ve dağcılık rehberliği, yarış atı ahırı ve yarış aracı garajlarının hizmetleri, spor ve eğlence hayvanlarının eğitimi ve benzeri faaliyetler de desteklenecekler kapsamına  alındı.

Hayvan Istismarina KOSGEB Destegi Resmi Gazete

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan Istismarina KOSGEB Destegi Resmi Gazete 1

“Hükümet, Hayvan Hakları Konusunda Samimiyetsiz”

Hayvanların hakları yıllardır yasalar tarafından güvenceye alınmazken, hayvan hakkı ihlali yapanların yasaklanması bir yana Cumhurbaşkanı kararı ile desteklenmesi, öncelikle yaşam hakkına saygı duyan insanlar başta olmak üzere destek bekleyen pek çok sektör tarafından tepki ve hayal kırıklığı  ile karşılandı. Yaşam hakkı savunucuları, yasaklanması beklenen avcılık ve hayvanat bahçesine KOSGEB desteği verilmesini,  “AK Parti Hükümeti, hayvan haklarının yasalarla güvenceye alınması konusundaki samimiyetsizliğini ortaya koymuştur” diye yorumladı.   Yıllardır, hayvanların haklarının yasalarla güvenceye alınması için bekleniyor. Şubat ayı başında AK Parti Hükümeti, 18 yıllık iktidarları sırasında çıkaramadıkları hayvan hakları yasasını nihayet çıkaracaklarını açıkladı. Ancak açıklanan tasarı hayvanların en temel hakkı olan doğma hakkını kısırlaştırma seferberliği ile sokaktaki hayvanın elinden alırken; hayvana tecavüz edene, şiddet uygulayana,  sürekli üretim yapıp satana, av adı altında hayvanları katleden hayvan katillerine,  doğalarına aykırı olarak hayvanları Yunus Parklar’ında ve hayvanat bahçelerinde esir tutanlara yönelik hiçbir yasak ya da caydırıcı cezalar getirmiyordu. Hayvan hakları yasa tasarısının bu hali,  yaşam hakkı savunucuları ve toplumun bütün kesimlerinden tepki alınca, AK Parti MYK toplantısında durumun aktarıldığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  tekrar sivil toplum örgütü temsilcileri iler bir araya gelinmesini istedi. Bu karar doğrultusuna 11 Mart 2021 tarihinde sivil toplum temsilcileri ile bir toplantı yapıldı. Mart sonunda çıkacağı söylenen hayvan hakları yasa tasarısından ses seda çıkmazken, hayvan hakkı ihlali yapan sektörlere destek kararı, yaşam hakkı savunucuları ve toplumda haka saygı duyan tüm kesimler için  tam bir hayal kırıklığı oldu. Kararın resmi gazetede yayımlanmasının ardından hayvanseverlerden peş peşe tepkiler yükselmeye başladı.

Hülya Yalçın: “Yapılan Düzenleme, Siyasi Ahlaksızlıktır”

Hayvanlara Adalet Derneği (HAD) Başkanı Avukat Hülya Yalçın “aylar boyunca  avcılık, hayvanat bahçeleri, kürk konularının da başat olduğu yasa düzenleme görüşmelerinde neredeyse herkese tek tek anlattığımız bu ihlal konularında adeta alay eder gibi yapılan düzenleme en basit deyimiyle ‘siyasi ahlaksızlık’ tır” dedi. Hülya Yalçın, konuya ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

Av. Hulya Yalcin
HAD Başkanı Av. Hülya Yalçın

“Yasa için iyi bir düzenleme, adil ve yaşatan hükümlerle revize taleplerimiz yıllar içinde defalarca Meclise taşındı. Çok vekil, bürokrat, bakan, grup vekilleri geçti. Her birine en baştan aylar boyu gidip gelerek anlattık. Her defasında  ‘bir ay içinde, bir hafta içinde, bütçede,  şurada burada meclise geliyor, merak etmeyin’ denildi bizlere. Son aylarda da bu beklentimiz epey ivme kazanmıştı.  Elbette muhteşem bir düzenleme beklemiyoruz ama en azından bazı noktalarda ‘ahlaki,  adaletli ve hayvanı koruyan’ bir takım yenilikler konusunda epey umutluyduk. Ta ki bu kararla niyetlerini anlayana kadar. Düşünsenize av, kürk, hayvanat bahçeleri esiri ve mağduru olan hayvanları kurtaracak bir yasa çıkarmayı düşünenler, aynı anda onları daha da zor duruma düşürecek ihlalleri artıracak bir karar çıkarır mı?

Cumhurbaşkanını Hiç mi Uyaran Olmadı!

Hadi sayın Cumhurbaşkanı imzaladı diyelim, her şeyi tek tek okuyacak hali yok; hiç mi uyaran olmamıştır? Aylardır yapmaya çalıştığımız bütün hayvan hakları çalışmalarını kendimiz ‘yalanlamış oluruz  bununla; siyaseten rezil oluruz,  onca emeğimizi çöp ederiz’ diyen de mi olmamıştır?  O zaman biz diyelim HAD olarak;  Sayın Cumhurbaşkanı  bu kararla aylardır harcanan emeği, iyi niyeti, beklentiyi ve hayvanlar konusunda az da olsa beliren güvenimizi çöpe attınız. Keşke biri size anlatsaydı bunu. Hukukta  karine diye bir tanım vardır ve niyet belirleme, öncü hareket anlamında önemlidir. Karine ipucu demektir kısaca. Halk arasında da ‘yaptıklarımız yapacaklarımızın göstergesidir’ gibi tanımlanabilir. Yaptıkları bu ise yasa konusunda yapacakları da bellidir. Yani bizim hayvanları koruma mücadelemiz muhtemelen ilk günün sabahı gibi yeniden başlıyor.”

Erman Paçalı: “Bu Milletle Alay Ediyorlar”

Yıllardır meclise bir türlü gelmeyen Hayvan Hakları Yasasını hatırlatan HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı ise çok sert bir açıklama yaptı. Paçalı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Hayvan Istismarina KOSGEB Destegi Resmi Gazete HAYKURDER Erman Pacali
HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı

“Bariz bariz, açık açık alay ediyorlar hepimizle. Hayvan Hakları Yasası diye kendimizi paralıyoruz yıllardır. ‘Yasa hazırlanıyor’ derken, kürk vergilerini sıfırlıyorlar kararname ile. ‘Hayvanlar ölüyor, işkence görüyor, şiddet görüyor, ses telleri kesiliyor, kaçak üretim vahşeti yaşanıyor, yasa istiyoruz’ diyoruz, gözlerinin önünde her gün onlarca vahşet yaşanırken gözümüzün içine baka baka petshoplarda hayvan satışını kolaylaştıracak düzenlemeyi yapıp yürürlüğe koyuyorlar. ‘Yeter artık, bitsin bu zulüm. Hayvanlar ölmesin, işkence görmesin. Yaşam için yasa istiyoruz, artık bu rezilliğe bir son verin’ diyoruz, oyalarcasına defalarca tarih verip, sonra bahane üretiyorlar. Yine ‘sona gelindi’ dedikten 20 gün sonra artık Hayvan Hakları Yasası beklenirken, kararname ile bu kez de hayvan istismarına KOSGEB desteği düzenlemesi yayımlandı Resmi Gazete’de… Yüzümüze dönüp “hayvanat bahçelerini kapatacağız” diyorlar, arkamızdan hayvanat bahçesi açana KOSGEB’den hibe vermeye karar veriyorlar. Yüzümüze “Avcılıktan biz de rahatsızız” diyorlar, arkamızdan av ve avcılık gibi sözde sportif faaliyetleri yani vahşet ve cinayeti teşvik için KOSGEB’den destek düzenlemesi yayınlıyorlar. Bizim hayvanların yaşam hakkını korumaya yönelik ihtiyacımız KOSGEB desteği mi? Hayvan Hakları Yasası hala ortada yok ama Resmi Gazete’de yukarıda yazılı faaliyetlerin KOSGEB tarafından desteklenmesine dair karar yayınlandı Hükümetin ar damarı çatladı!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvan Sevgileri ile Kalplerimizi Eriten Yufka Yurekli Cocuklar

Hayvan Sevgileri ile Kalplerimizi Eriten Yufka Yürekli Çocuklar

Ankara foseptik

Ankara’da Yavru Köpekleri Fosseptik Çukuruna Attılar!