in

Hayvan Hastalığına Yakalanmış Bambaşka Bir İnsan Öyküsü: Foto Dursun

Kendi barnağını kuran, tüm zorluklara göğüs gererek hayvanlara bakmaya çalışan bambaşka bir insan öyküsünü taraftarhakları.org editörünün kaleminden sizlerle paylaşıyoruz.

İzmir’in ve hatta Türkiye’ nin spor fotoğrafçılığı konusunda tarihi bir değeri olan Foto Dursun’a kendimizi tanıttıktan sonra halini hatrını sormak için nasılsın Dursun abi! diyerek konuya girmek istiyorduk. Sormayın dedi! Çok hastayım. Hayvan hastalığına yakalandım.

Hayvan hastalığından kastı şu Foto Dursun’ un: Bir süre önce Buca’ da müstakil bir ev tutmuş. Evin arka bahçesine sahipsiz, sakat ve hasta olan hayvanların iyileşmesi ve sahiplenilmesi için bir barınak kurmuş. Tabi alışılageldik sonuç, mahalleden şikayetler yükselmeye başlamış ve mekanı terk etmek zorunda kalmış. Pes etmemiş Foto Dursun, bankadan kredi çekerek Kemalpaşa-Armutlu’ da 1.5 dönümlük bir yer satın almış. 30 kedi ve 30 köpekten oluşan yaklaşık 60 hayvanı da bu bölgeye taşımış. Şartları çerçevesinde bir alan yaratmış burada hayvanların barınması için…

fotodursun

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ancak, son yağan kar ve peşi sıra gelen yağmurlarla birlikte bu alan tarumar olmuş. Uğraşıyorum işte hayvanlar telef olmasın diye sahi siz beni neden aramıştınız demesin mi? Şu cevabı verdik Dursun abiye; bizim seni neden aradığımız şimdi daha da bir anlam kazandı. En kısa zamanda bir araya gelip yüz yüze konuşalım dedik ve hemen yola çıktık. Dursun abi 1 anlattıysa 10 fazlası bir manzara ile karşı karşıya kaldık mekanına gittiğimizde. Foto Dursun 75 yaşında ve tek başına 60 hayvanın kış koşullarında hayatta kalması için barınmalarından yemek ihtiyaçlarına, sağlık sorunlarından hepsine tek tek sevgi göstermeye kadar bir çok alanda mücadele ediyor.

Barınaktaki her bir hayvana ismiyle hitap ediyor, her bir hayvanın barınağa geliş öykülerini bizlerle paylaşırken bir yandan da ilk hallerinden son hallerine kadar geçirdikleri olumlu gelişimi bizlere fotoğraflarıyla anlatıyor Foto Dursun… Hele tek göz odasını hayatta kalabilmeleri için yeni doğum yapmış bir anne köpek ve 4 yavrusu ile paylaşmasını anlatmaya ne kelimeler yeter ne de yürek dayanır.

Deyim yerindeyse İzmir Futbol Belleği için tarihe saygı kapsamında başladığımız Rakıspor-Şarapsor belgeseli bizi aynı ve belki de daha büyük ve anlamlı bir amaca hizmet etmek adına Foto Dursun ile buluşturdu. Ne kadar yazsak da az kalacak herkesin yerinde görmesi gereken bir olay bu. Dursun Özmen’ in barınağında ki acil ihtiyaçları karşılayabilmek adına tekrar yola çıkacağız. İlerleyen süreçte de bu barınağı her anlamda çiçek gibi yapacağız sözümüz söz. Tabi ki bu noktada dayanışmayı ne kadar arttırırsak o kadar değerli ve anlamlı bir işe imza atabiliriz hep birlikte. Çünkü Foto Dursun’ a verilebilecek en güzel hediye O’ na unutulmadığını hatırlatmak. Nasıl ki İzmir’ de en az bir evde kendisinin imzasını taşıyan bir fotoğraf varsa şimdi sıra bizde… İzmir Spor Kulüplerini, Yerel Yönetimleri, İzmir Spor Kamuoyu’ nu, Taraftar Gruplarını, Hayvan Hakları konusunda faaliyette bulunan tüm kuruluşları, evinde en az bir tane Foto Dursun imzalı fotoğrafı bulunan ve bu ismi duyduğunda belleğinde bir anı canlanan kişileri kısacası tüm İzmir’ i ‘Foto Dursun Hayvan Barınağı’ na bir katkı koymaya davet ediyoruz.

Kaynak: www.taraftarhaklari.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koyunsürüsücobanasaldırdı

Koyun Sürüsü İsyan Etti, Çobana Saldırdı!

antalyaminyaturkonak 2

Antalya Belediyesi’nden Sokak Kedilerine Minyatür Konak