in

Hayvan Haklarının Siyasal Kuramı: ZOOPOLIS

Koç Üniversitesi Yayınları tarafından basılan “Zoopolis” isimli kitap yıllardır devam eden hayvan hakları mücadelesine yanıt arıyor.

kitap-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sue Donaldson ve Will Kymlicka‘nın yazdığı Zoopolis, yıllar boyunca devam eden hayvan hakları konusuna çarpıcı açıklamalar ve öneriler getiriyor.

Sue Donaldson, bağımsız araştırmacı ve yazar. Will Kymlicka, Kingston’daki Queen’s Üniversitesi’nde siyaset felsefesi alanında Kanada Araştırma Kürsüsü profesörü.

kitap-3

Hayvan hakları savunuculuğunun uzun bir geçmişi var. Modern dönemdeki ilk hayvan hakları cemiyetinin kuruluşundan bu yana akademik bağlamda, kamuoyu tartışmalarında ve siyasal alanda pek çok zafer kazanıldı. Ancak Sue Donaldson ve Will Kymlicka Zoopolis’te, olumlu tablonun bir de karanlık tarafı olduğunu, hareketin büyük oranda başarısızlığa uğradığını ileri sürüyor ve bu başarısızlığın, hayvan meselelerine ilişkin kamuoyu tartışmalarında kullanılan kusurlu terimlerin bir sonucu olduğunu savunuyorlar.

one-cıkan-kitap

Donaldson ve Kymlicka’ya göre, hayvan haklarını doğru bir çerçeveye oturtmanın koşulu, bu konuda liberal, demokratik, temel adalet ve insan hakları ilkeleriyle doğrudan ilişkilendirilebilecek yeni bir perspektif geliştirmek. Zoopolis’in amacı da, siyasal topluluğun doğasını ve ona ilişkin vatandaşlık, adalet ve insan hakları fikirlerini kuramsallaştırırken, “hayvan sorunu”nu merkezine alan yeni bir çerçeve sunmak.

Kaynak: Kulturmafyasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

geyiikli tabela

Japonya’daki İlginç Geyikli Tabela

one cıkan adana sokak hayvan

Adana’da Sokak Hayvanları Unutulmadı