in

Hayvan Haklarına Dikkat Çekmek için Ayakkabı Tasarladılar

İstanbul Aydın Üniversitesi Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Program 1. sınıf öğrencileri, yaptıkları ayakkabı tasarımlarıyla hayvan haklarına dikkat çekmeyi hedefliyorlar.
ayakkabi-tasarladilar-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvanlara yapılan eziyetlere, işkencelere karşı farkındalık oluşturmayı hedefleyen üniversite öğrencileri oluşturdukları ayakkabı tasarımlarını sergilediler. Her yıl sosyal içerikli bir proje yaptıklarını dile getiren İstanbul Aydın Üniversitesi Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Program Başkanı Cengiz Kastan yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz dönemde de hayvan hakları konusunda bir çalışma yaptık. Laboratuvarda farelere, maymunlara, tavşanlara yapılan insanlık dışı eziyetler, işkenceler, yine fok balıklarının kürkleri için öldürülmesi, yunusların öldürülmesine dikkat çekmek istedik.

ayakkabi-tasarladilar-ajanimo-4

Mesela yunus balıkları yaralı arkadaşlarını bırakıp denize açılmıyorlar. Bundan yararlanan Japonya ve Danimarka’daki balıkçılar ise her yıl birçok yunusu katlediyorlar. Özetleyecek olursak hayvanlarla ilgili bir farkındalık oluşturmak istedik. Çünkü günün olağan kargaşası içinde bu konuları çok fazla fark edemiyoruz veya görsek de görmezlikten gelebiliyoruz. Oysa bu çok ciddi bir olay ve insanlığımızı olumsuz etkileyen davranışlardan biri. Bu vahşeti durdurmak adına farkındalık ortaya koymak için böyle bir çalışma yaptık” sözlerine yer verdi.ayakkabi-tasarladilar-ajanimo-

“Öğrencilerimiz, hayvanlara yapılan eziyetleri incelediler, bu konuda çeşitli video ve görseller buldular. Daha sonra bunları paftalar haline getirdiler. Paftalardan esinlenilerek o vahşeti ayakkabı tasarımlarında yansıtmaya çalıştılar. Bu çalışmayı yapan arkadaşlarımız 1. sınıf öğrencisi oldukları için sergideki eserler ayakkabı üretimi halinde değil prototip halinde yapıldı’’ açıklamasıyla, öğrencilerin konuyu seçtikten sonra istedikleri bir hayvanı ele aldıklarına değindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pomlarin popularitesi bir baska ajanimo 7

Pom’ların Popülaritesi Bir Başka!

bornova hayvan sevgisi ajanimo 1 1

Bornova Hayvan Sevgisi ‘Aşılıyor’