in

Hayvan Hakları Yasası Çıkana Kadar Daha Kaç Can Ölecek?

Türkiye’de şiddet olaylarının arkası kesilmiyor. Şiddet, kadın, çocuk, hayvan ayrımı yapmıyor. Ancak maalesef yasalar halen bu ayrımı yapıyor. Bir hayvanı öldürdüğünüzde bir cana zarar vermekten değil mala zarar vermekten yargılanıyorsunuz. Tabi bu sahipli bir hayvan öldürüldüğünde geçerli olan bir durum.  Eğer öldürülen bir sokak hayvana ise hâkim karşısına dahi çıkılmıyor.  Mala zarar vermekten hâkim karşısına çıkıldığında ise cezanız cüzi bir miktar para. Hoş, bu paraların ödenip ödenmediği de meçhul.

https://ajanimo.com/hayvana-yonelik-siddet-suclarina-kesilen-para-cezalarinin-ne-kadari-tahsil-edildi/

Son olarak geçtiğimiz günlerde yavru köpeğe tecavüz edip ölümüne neden olduğu iddia edilen Volkan Uzun isimli şahıs mala zarar verme suçundan gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Şahsın 9 ayrı suçtan kaydı olduğu ve aramasının olduğu ortaya çıkınca kamuoyu baskısı sonrası tutuklandı.

Peki sonrasında ne olacak?

Şahıs tutuklandı ancak mala zarar verme suçundan yargılanacağı için hapis cezası dahi alsa cezası paraya çevrilecek. Maalesef şunu biliyoruz ki birçok olayda olduğu gibi toplum baskısı olmasaydı şahıs muhtemelen tutuklanmayacaktı. Peki kamuoyuna yansımamış, gündeme oturmamış vakalar ne olacak?

Hayvan Hakları Yasası Neden Çıkmıyor?

Şu an kabahatler kanundan yer alan 5199 yasalı hayvanları koruma kanununun hayvanları koruyamadığı su götürmez bir gerçek.  Öyle ki geçtiğimiz günlerde Hatay’da bir köpeği bıçaklayan şahıs serbest bırakıldıktan sonra köpeği öldürmüştü.  Yani mevcut yasa bırakın hayvanı korumayı suçluyu daha da cesaretlendiriyor. Köpeği önce yaralayıp sonra öldürmesine rağmen şahıs halen aramızda dolaşıyor. Hayvan hakkı savunucuları hayvanları koruma kanununun ceza kanununa geçmesini talep ediyor.

TBMM’de kurulan hayvan hakları komisyonu geçtiğimiz yılsonu rapor hazırlayıp meclise sunmuştu. Tüm partilerin mutabık olduğu raporun ne zaman yasalaşacağı ise henüz bilinmiyor.

https://ajanimo.com/meclis-hayvan-haklari-konusunda-birlik-oldu/

Peki, yıllardır gündemde olan hayvana yönelik suçların hapis ile cezalandırılması neden gerçekleşmiyor?

Hayvanlara yönelik cinsel suçların bazı bölgelerde neredeyse ‘gelenek’ haline gelmesi sebebiyle yetkililerin yasa çıkarmakta tereddüt ettiği iddia ediliyor.

2014 yılında hayvan hakları yasasının ceza kanuna alınması yine gündemdeydi. O dönemde yine yasa çalışmaları yapılırken AK Parti Milletvekili Selçuk Özdağ’ın açıklamaları tepki çekmişti.  O dönem tepki çeken açıklama basına şöyle yansımıştı.

 Türkiye Barolar Birliği avukatlarından Buğcan Çankaya, hayvanlara tecavüz eden kişilerin tekrar tekrar hayvan sahiplenerek aynı davranışı göstermemesi için “hayvan sahiplenmekten men” cezası verilmesi maddesini eklediklerini söyledi ve bu sırada  AKP’li Selçuk Özdağ araya girerek, “Altı ayla dört yıl arasında cezaya çarptırılan insanlara yeniden bir şans vermeden hayvanlardan, hayvan sahiplenmekten men etmeyi de ben doğru bulmuyorum” dedi.

Yıllar sonra Özdağ bu açıklamanın yanlış anlaşıldığını savundu.

https://ajanimo.com/milletvekili-selcuk-ozdag-ifadelerine-aciklik-getirdi/

Uzmanlar, hayvana yönelik suçları cezalandırarak insana yönelik suçlarında engelleneceğini düşünüyor. Birçok katil ve sapığın ilk mağdurlarının hayvanlar olduğu biliniyor. Hayvanların canlı bir varlık olarak kabul edilip, hayvanlara yönelik suçların ağır şekilde cezalandırılması toplumun büyük çoğunluğu tarafından talep ediliyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yüksek Güvenlikli Kafesten İki Kez Kaçan Ayı Papillonöç

Yüksek Güvenlikli Kafesten İki Kez Kaçan Ayı Papillon

Hayvan Bakımından Ne Kadar İyi Anlıyorsunöç

Hayvan Bakımından Ne Kadar İyi Anlıyorsun?