in

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu: “Tasarıda Sokak Hayvanları için Hayati Önemde Olan Maddeler Değişmesin”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçriğimiz gün, hayvanlara işkence ederek öldürenlerle ilgili son dönemlerde medyaya yansıyan haberlere dikkat çekerek, “Yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın. Hayvanlara işkence eden ve öldürenlere verilen cezaları da arttırın” talimatı vermişti. 200’e yakın STK ve platformdan oluşan “Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu” Cumhurbaşkanı’nın talimatının ardından bir açıklamada bulundu.

erdogan hayvanhaklariyasasi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hayvanlara yönelik şiddet ve işkence fiilleri ile alakalı olarak, dünkü Ak Parti MYK toplantısında “Bu yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın” sözlerini heyecan ve sevinçle karşıladık.

Sayın Cumhurbaşkanı, hayvanlara işkence edenleri “insanlıktan nasibini almamış” kişiler olarak nitelemiştir. Yine Sayın Erdoğan, Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Özhaseki’nin “Bazı belediyelerin hayvan barınağı olmadığı ve bazılarının da mezarlık gibi olduğu, oralarda hayvanların yaşayamayacağı” ifadesi üzerine de “Öyle iş olmaz. Hayvanların yaşam koşullarını uygun mu değil mi bakılması gerekir. Tüm alt yapı oluşturulmalı” sözleri ile hayvanlara yönelik olan belediyelerden kaynaklı vahşetlerin de durdurulmasının yeni yasada yer alacağı konusundaki beklentileri yükseltmiş, bizlere umut vermiştir.

Hayvan Hakları Yasama İzleme DelegasyonuTasarıda Sokak Hayvanları için Hayati Önemde Olan Maddeler Değişmesin

200’e yakın STK ve platformdan oluşan “Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu” olarak, ülkemizde, 2004 yılında dünyaya örnek olarak çıkartılan Hayvanları Koruma Kanunu belediyelerce uygulanmadığı için, özellikle sokak hayvanlarının sorunları artarak devam etmiştir. Burada önemli olan, mevcut yasa uygulanmadığı için sonuç vermeyen kanun maddelerini değiştirmek değil, bu maddeleri yasal alt yapı çalışmaları ile uygulanabilir duruma getirmektir. Bu bağlamda, Sayın Cumhurbaşkanı’ndan en önemli talebimiz; bu kanunun sokak hayvanları için hayatî önemde olan maddelerinde değişim yapılmaması, eksik hususların giderilmesi ve kanun hazırlama sürecinde STK’lar, akademisyenler, meslek odalarının da yer almasıdır.”

Bu bağlamda Delegasyonumuzun, Sayın Cumhurbaşkanı’nın dikkatine sunduğu önemli hususlar da 4 maddede özetlenmiştir:

“1. En önemli husus, mevcut kanunda 6. madde olarak yer alan, “Kısırlaştır, aşılat, aldığın yere bırak” prensibindeki, “ALDIĞIN YERE BIRAK” ilkesinin asla değiştirilmemesi, olduğu gibi muhafaza edilmesi ve kısırlaştırmanın temel hayvan sağlığı prensipleri dâhilinde yurt çapında, hayvanların yaşam haklarını gözeterek uygulanmasıdır. Aksi takdirde belediyelerin ölüm kampı barınaklarında on binlerce hayvan toplanmaya ve yurt genelinde, sokaklarda büyük katliamlar yaşanmaya devam edecektir.

2. “Şiddet, vahşet, işkence, tecavüz, zehirleme” gibi olaylarda verilecek hapis cezasının, 2 yıldan başlaması ana talebimizdir.

3. İnsanlardan hayvanlara gelen vahşetin bin misli belediyeler tarafından yapılmaktadır. Vahşet ve şiddet uygulayan belediye görevlileri de mutlaka ceza kapsamına alınmalıdır.

4. Mevcut kanunda, mevzuatı uygulamayan belediyeler üzerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın idarî yaptırım yetkisi yoktur. Bakanlık görevlilerine, belediyeler üzerinde İDARÎ YAPTIRIM YETKİSİ mutlaka tanınmalıdır.”

Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu önemli beyanatının TBMM, ilgili bakanlıklar ve tüm kurumlarca önemle ve layıkı ile ele alınması beklentimizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TBMM Çevre Komisyonu Başkanıöç

Hayvan Haklarına İlişkin Yasa Taslağı Hazır

yeniakit kedikopekdusmanligi

Yeni AKİT Gazetesi’nden Hayvan Düşmanlığı: Dünyadaki Açlığın ve Sefaletin Sebebi Kedi ve Köpekler!