in

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu: Eylül 2018’den Bu Yana Verdiğimiz Mücadele, Bugün İlk Meyvesini Verdi

Dün Türkiye’de hayvan hakları konusunda bir ilke imza atıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 5 partininde ortak önergesiyle hayvan hakları araştırma komisyonu kuruldu.

TBMM Genel Kurulu’nda, 5 parti grubunun ortak önergesiyle hayvanlara uygulanan şiddet ve kötü muamele olaylarının incelenerek, bu olayların önlenmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyon Eylül 2018den Bu Yana Verdiğimiz Mücadele Bugün İlk Meyvesini Verdiö.

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Aylardır mecliste araştırma komisyonu kurulması için mücadele eden Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu üyeleri güzel haberi aldıktan sonra bir basın açıklaması yaptı.

“350’ye yakın sivil toplum kuruluşu ve oluşum olarak, Hayvanları Koruma Kanunu‘nun değişikliği için hazırlanacak yasa teklifinin yasama sürecine sivil toplum katılımını sağlamak, süreci hayvanların lehine dönüştürmek için Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu’nu kurmuştuk. Delegasyonumuz, yurt çapında gerçekleştirdiği basın açıklamaları ve toplantıları ile gündeme gelecek olan yasa teklifinin, hayvan haklarını gözetecek ve hayvanları gerçekten koruyacak bir yasama çalışması olması için var gücüyle çalışmalarını sürdürüyor.

 

Eylül 2018’den bu yana verdiğimiz mücadele, bugün ilk meyvesini verdi. Defalarca duyurduğumuz taleplerimizden birincisi, yasa teklifinin hayvan hakları mücadelesi veren sivil toplum kuruluşları ile birlikte hazırlanması idi. Bugün “hayvanların haklarının korunması ile hayvanlara eziyet ve kötü muamelelerin önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi” amacıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan Meclis araştırması önergeleri birlikte görüşülmüştür.

 

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen ve beş siyasî partinin desteği ve oybirliği ile Türkiye’de bir ilk olarak parlamentomuzda hayvan hakları ihlâllerinin araştırılacağı ve çözüm yollarının belirleneceği bir araştırma komisyonu kurulmuştur.

 

Oylama öncesinde, TBMM Genel Kurulu’nda, Delegasyonumuzun çalışmalarına değinilmesi, hayvanların hakları için verdiğimiz mücadelenin görünürlüğü açısından sevindiricidir.

 

Parlamentoda bugün sergilenen uzlaşı kültürünün, Türkiye toplumu açısından bir umut olduğunu düşündüğümüzü ifade etmek istiyoruz. Araştırma önergelerine destek veren tüm siyasî parti gruplarına ve milletvekillerine teşekkür ediyor, Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu olarak yeni kurulan araştırma komisyonuna her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi soba

Kışın Soba ve Şöminelere Yapışık Yaşayan Kedicikler

Mehmetçik Sıfır Atıkile Barınak Hayvanlarını Doyuruyoröç

Mehmetçik “Sıfır Atık” ile Barınak Hayvanlarını Doyuruyor