in

Hayvan Hakları Yasa Tasarısında Neler var?

Önümüzdeki günlerde meclise gelmesi beklenen hayvan hakları yasa tasarısında neler var? Hayvanlar can mı kabul ediliyor mal mı? Hayvana tecavüz eden ya da hayvanı canice öldürene hapis cezası geliyor mu? Evcil hayvan satışı yasaklanıyor mu? Yunus Parkları, hayvanat bahçeleri, hayvanlı sirkler, avcılık ve havai fişekler yasaklanıyor mu? Evde hayvan bakma sınırı var mı? Hayvanını terk eden ne kadar ceza alacak? Hayvanlarla ilgili görevin yapmayan belediyeler ve başkanları ceza alacak mı? 4 yıllı kısırlaştırma seferberliğinin sonunda sokakta daha mı az hayvan olacak?

HAKka saygısı olanlar ve yaşam hakkını saygı duyanlar, günlerdir Hükümetin önümüzdeki günlerde meclise getireceği hayvan hakları yasa tasarısını konuşuyor. Oysa ki, hazırlanan yasa tasarısı TBMM’nin internet sitesine yüklense ve milletin onayına sunulsa, HAKka saygısı olan insanlar tasarıda ne olup bittiğini görecek ve onaylamadığı maddelerde değişiklik yapılmasını talep edecek.  Yasa tasarısına emek veren vekiller de, tasarıyla ilgili konuşarak zaman kaybetmek yerine başka işlere yönelecekler.  Elbette çıkarılmak istenen yasa tasarısında amaç, hayvanların haklarını yasalarla güvence altına almak mı yoksa  siyasetin ve ticaretin kaderini belirleyecek bir sayıya ulaşan HAK savunucularının gazını almak mı? Yaşam hakkı savunucuları ne istediklerini çok iyi biliyorlar. Onların istediği, hayvanların haklarının yasalarla güvenceye alınması ve onlara karşı işlenen her türlü suçun ceza kanunu kapsamında değerlendirilmesi. Peki hazırlanan yasa tasarısı bu beklentileri karşılıyor mu?

Hayvan Haklari Yasa Tasarisinda Neler var 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yasanın ve Sokak Hayvanın Adı Değişti,  Suçluya Göstermelik Hapis Cezası!

Şubat ayının ilk günlerinde Ak Parti Grup Başkanvekili Avukat Özlem  Zengin hayvan hakları  yasa tasarısı ile ilgili bir açıklama yaptı ve şunları dedi: 

 • “2014’de hazırlanan kanun teklifinden en belirgin fark, ‘sahipli’, ‘sahipsiz hayvan’ yerine, yeni kanunda ‘Ev hayvanı’ ve ‘evcil hayvan’ ifadesi olacak. 
 • Belediyelere artık hayvan bakımı, koruması konusunda zorunluluk getirilecek.
 • Hayvanlara yönelik işkence, kötü muamele ve öldürme gibi olayların bir kısmına idari ceza verilecek bir kısmına hapis cezası.
 • Canlıyı canice öldürmesine 6 aydan 4 yıla kadar, eziyet etmesi halinde ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyoruz. Cinsi tükenen ve kasten bir canlının cinsini tüketene 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Hayvan dövüştürenlere ise 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek. Ceza, 2 yılın altında ise ertelenecek. (

(Ceza Muhakemeler Usulü Kanunu’na göre  2 yıl 1 ay ceza alındığında hapiste yatarsınız. 2 yıl 1 aydan az alırsanız ceza erteleniyor )

 • Petshoplarda evcil hayvan satılmayacak ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetiminde katalogdan satılmaya devem edecek.
 • Her bir hayvanın çipi olacak. Hayvanlar artık sokaklara terk edildiğinde idari para cezası olacak.
 • Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde kısırlaştırma seferberliği başlatılacak.
 • Bir evin içeresinde maksimum 3 köpek bulundurulacak
 • Bu kanun ana yürütücüsü Tarım Bakanlığı, belediyeler içinde olduğu için Şehircilik Bakanlığı, HAYDİ adıyla bir yapı oluşturan İçişleri Bakanlığı,

ve tabii ki Adalet Bakanlığı suçüstü hallerinde resen harekete geçmek için bu yapının içinde olacaklar.

Özlem Zengin’in Açıklamaları HAKka Saygı Duyan Her Kesimden Tepki Aldı

Özlem Zengin’in özellikle evlerdeki hayvana sınırlama getirilmesi ve cezalara yönelik açıklamaları sadece yaşam hakkı savunucularını değil toplumun tüm kesimlerinin vicdanını rahatsız etti. Milletin HAKka saygı duyan her kesiminden tepki aldı. Çünkü hayvanlar yıllardır kişiliğinin sağlıksız boyutundaki insanlar tarafından canice öldürülüyor, tecavüz ediliyor, belediyeler tarafından yaşam alanlarından alınıp ormanlara ölüme terkediliyor, şehirlerde hayvanların yaşayacaklara alanlar daraltılıyor, evcil hayvan satışları yasaklanmayarak kedi ve köpekler üreticilerin elinde doğum makinalarına dönüştürülüyor, hayvanlar doğalarına aykırı olan yunus parklarında, sirklerde, hayvanat bahçelerinde çalıştırılıyor. Doğalarına uygun işlerde çalıştırılan hayvanların çalışma koşulları iyileştirilmiyor, çalışıyorlar ama emekli olamıyorlar.  Faytona koşulan, hipodromda milyon dolarlara koşan ya da yük taşımacılığı yapan atlar koşamaz olduklarında bir kenara atılıyorlar. Narkotik, arama kurtarma, çoban ya da bekçi köpeği olarak çalışan hayvanlar da aynı şekilde, insanın işi bittiğinde ya barınağa ya da sokağa terkediliyorlar.

ozlem

Yel: “Gerçek yetkililerden gerçek bilgileri almadan oluşan bir bilgi kirliliği var”

Milletin tepkisi üzerine Özlem Zengin geri çekildi. Bunun üzerine Meclis Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanlığını yapan Mustafa Yel canlı yayınlara katılmaya başladı. “Gerçek yetkililerden gerçek bilgileri almadan oluşan bir bilgi kirliliği var” diyerek yasa tasarısıyla ilgili bilgiler verdi.  Mustafa Yel Devrim Tv ve KİHAYDER’de katıldığı canlı yayınlarda Avukat Özlem Zengin’in tasarıyla ilgili  yaptığı açıklamalara eklemeler yaptı.  Tasarıdaki maddelerle ilgili yaptığı yorumlarda,  bu yasa tasarısının hayvanların haklarını korumaktan çok; ayvanların yaşam hakkına saygı duyanlar ile kişiliğinin sağlıksız boyutunda olduğu için  hayvanların haklarını ihlal eden kişileri memnun edecek orta bir yol bulmaya çalışmışlar izlenimi yarattı. 

Yel: “Ödev ve Sorumluluk Yükleyemediğiniz Canlılara Hak Veremiyorsunuz!”

“Toplumsal duyarlılık öyle bir noktaya geldi ki, devletin tüm aygıtları bu sorunu çözmek zorundalar” cümlesi, siyasetin ve ticaretin kaderini belirleyecek sayıya ulaşan HAK savunucularının, siyasetçiyi zorlamaya başladığını gösteriyor.  Yasa tasarısıyla ilgili olarak Özlem Zengin’in yaptığı açıklamalar ilaveler yapan Mustaf  Yel,  yasa tasarısındaki diğer maddelerle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

 • Kanunun adı; Hayvanların Korunmasına Dair Kanun olacak. Ödev ve sorumluluk yükleyemediğiniz canlılara hak veremiyorsunuz! Bu  nedenle Hayvan Haklarını Koruma Kanunu diyemiyoruz.
 • TCK’nın 151. Maddesinin 2. bendi hayvanları eşya gibi değerlendiriliyor. Bu tamamen ortadan kalkacak.  Hayvanlar, duygulu canlı varlıklar olarak kabul ediliyor.
 • Bu kanunu, Adalet Bakanlığı, Tarım Orman Bakanlığı (Tarım İl ve İlçe soruşturma yapacak. Suç tespit edildiğinde savcılığa başvuracak.) İçişleri Bakanlığı ve Şehircilik Bakanlığı birlikte uygulayacak.

Yel: “6. Maddede Ortak Uzlaşıya Vardık. İnşallah Bu Yönde Kanunlaşır”

 • 5199 sayılı kanunda yer alan 6. Madde yani ; “Kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama  bırakılmaları esastır” maddesiyle ilgili olarak bazı kişilerin farklı görüşleri oldu. Ancak kanun tasarısında da bunun kalması gerektiği konusunda ortak bir uzlaşıya vardık. İnşallah bu yönde de kanunlaşır. Değişmeyecek öyle düşünüyorum.  STK’lar ve belediyelerin ortak  görüşü ile belirlenen alanlara konulacak.
 • Yaptığımız çalışmalarda, cami, hastane, okul çevreleri, parklarda, avm’ler çevresinde hayvan olmayacağa dair bir madde yok.

Hapis Cezası Alt Sınırının 2 Yıl 1 Ay Olmaması Ne Anlama Geliyor?

 • TCK  ya da kabahatler kanununa getirilecek olan yeni hükümlere göre hapis cezaları dahil olmak üzere caydırıcı cezalar, para cezaları verilecek.  İnsana karşı suç işlendiğinde nasıl değerlendiriliyorsa hayvanlara karşı işlenen suçlarda da aynı şekilde değerlendirilecek. (İnsana karşı işlenen suçlardan daha ağır ceza vermemiz mümkün değil !!! Üst sınır belirlenmiş)   Şiddet, ölüm, tecavüz gibi durumlarda artık hapis cezası dahil caydırıcı cezalar alacak. (İnsana tecavüz 12 yıldan başlıyor. İnsanı canice öldürmek, bundan zevk almak müebbet. Hazırlanan tasarı da ise; Canlıyı canice öldürmesine 6 aydan 4 yıla kadar, eziyet etmesi halinde ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Cinsi tükenen ve kasten bir canlının cinsini tüketene 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Hayvan dövüştürenlere ise 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek. Ceza Muhakemeler Usulü Kanunu’na göre  2 yıl 1 ay ceza alındığında hapiste yatarsınız. 2 yıl 1 aydan az alırsanız ceza erteleniyor.) Bazı suçlarda ceza alacaklar, baı suçlarda 5 yıla kadar suçu tekrar etmeyecekse, aynı suç işlenmeyecekse ceza almayacak. Mesela nesli tükenmekte olan bir hayvanın neslini tükettiniz 10 yıla kadar ceza alacak.
 • Belediyeler için idari ve adli yaptırımlar getirdik. 5199 Sayılı Kanunun 4. maddesi j fıkrasına zorunlu hale getirdik. Belediye başkanı  hayvan haklarıyla ilgili tedbir almazsa, kısırlaştırma yapmazsa 4483 sayılı Kamu Görevlilerinin Yargılaması Hakkında Kanun’a göre soruşturma başlatılacak. Suçlu ise yargı sürecine taşınacak ve cezalar alacaklar.
 • Barınaklarda çalışan insanların gönüllülük esasına göre olmasını istiyoruz. Değilse de eğitimden geçecekler.
 • Kısırlaştırma tüm belediyelerde zorunlu olacak. Barınak, 20 bin nüfusun üstünde olduğu yerlerde olmak zorunda.

Yel: “Evdeki Hayvan Sayısına Sınırlama Getirilmesi Görüşüldü.”

 • Evde hayvanların sınırlanması komisyonda görüşüldü. Sayısal olarak 3 ya da 7 tane konuşmadık. Gelen STK’lar bazı insanların istifçilik yaptığını, hem hayvanlar hem de çevreye rahatsızlık verdiğini söyledi.  Kanun tasarısı hazırlanırken de görüşüldü. Biz de dedik ki; yönetmelikte düzenlenecek şekilde atıfta bulunalım. Alan ölçülerine göre hayvanların sayısı bir şekilde sınırlansın. İstifçilik yapan kişi sayısı çok az denilince bunu kanun teklifinden çıkardık. Özlem Hanım örnek vermek adına bunu ifade etti. Böyle bir madde yok.
Mustafa Yelöç

Hayvanını Terkedene 3.000 TL Para Cezası”

 • Devlet sokaktaki kedi ve köpeğin sayısını bilmiyor.  6 ay içinde belediyeler, özel idareler, muhtarlıklar bunların sayısını belirlesinler. 4 yıl içinde de kısırlaştırma seferberliği ilan edilsin. Bu kanunda da var. Sokak ve sahipli köpekler ciplenecek.
 • Sokağa hayvanını terkedene 3.000 TL para cezası verilecek. Tarım Orman Bakanlığı çip uygulamasına başladı.

Yasaklı Irk Yerine Tehlikeli Irk

 • Yasaklı ırklarla ilgili olarak, toplumda iki taraf var. Biri  yasaklansın diğeri yasaklanmasın diyor. Bunlar iyi huylu hayvanlar. Çeneleri güçlü. Toplumun her iki kesimini düşünerek çözüm üretmemiz gerekiyor. Yasaklı ırk kavramını yasadan çıkarıyoruz. Tehlikeli ırk kavramını getiriyoruz. Evlerinde tehlikeli ırk bakanların 6 ay içinde kısırlaştırarak kayıt altına almalarını ve ağızlık takarak  gezdirecekleri bir düzenleme getiriyoruz. Barınaklarda bulunanların bir kısmının sahibi belli bir kısmının da sahibinin kim olduğu bilinmeden el konulmuş. Uzun süre barınaklarda kalan hayvanlarda ruhsal bozukluklar başlamış. Bunlarla ilgili mizaç testlerinin yapılması lazım. Mizaç testi yapacak insan yok Türkiye’de. Bunu tespit etmek kolay değil.

Dövüş Yasak Ama Hapis Cezası da Ertelenecek Sınırda!

 • Dövüş yasak. 5199 Sayılı Kanun kapsamında köpek ve horoz dövüştürenlere hem para hem hapis cezası alacak. (Hayvan dövüştürenlere 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek. Ceza Muhakemeler Usulü Kanunu’na göre  2 yıl 1 ay ceza alındığında hapiste yatarsınız. 2 yıl 1 aydan az alırsanız ceza erteleniyor.)
 • Petshoplarda canlı kedi ve köpek satışı yasaklanıyor. Katalog üzerinden satışlar devam edecek. 
 • Hayvanlı sirkler kesinlikle yasaklanıyor
 • Yunus Parkları yasaklanmayacak. İçindeki canlılar ölene kadar gösteri yapmaya devam edecek. Bu hayvanlar, doğaya dönemeyecek kadar uzun süredir burada yaşıyorlar. Bilim adamlarından görüş aldık. Yunuslar aile olarak yaşıyor. Ailenin dışındakini içlerine kabul edemiyorlar. Bu nedenle denizlere dönemeyecekler. 
 • Hayvanata bahçeleri yasaklanmayacak, doğal yaşam parklarına dönüştürülecek. Hayvanların serbest dolaştığı alanlar olacak.
 • Hava fişekler yasaklanmayacak Yasa tasarısında bu konuda da bir düzenleme yapılmadı. 
 • Avcılık yasaklanmayacak. Avcılıkla ilgili olarak yasa tasarısında bir düzenleme yapılmadı.
Ceviz Otizmden TBMMye Cagri Yunusla Yuzme Terapi Degildir Yasallastirilmamali

Popülasyon Artışının Asıl Sebebi Olan Hayvan Satışı Neden Yasaklanmıyor?

Oysa ki, sokaktaki hayvan popülasyonunu arttıran asıl  sebep evcil hayvan satışı. Üreticilerin elinde birer doğum makinası haline getirilen kediler ve köpekler yılda 3 kez doğurtuluyor. Sokaktaki hayvan yılda bir veya iki kez doğum yapıyor. Bazen yavrularının yarısı hayatta kalıyor bazen hiçbiri hayatta kalmıyor. Tasarıda, petshoplarda satış yasaklanıyor ama katalog ya da farklı mecralardaki satışlar devam edecek. Popülasyon artışının asıl sebebi olan hayvan satışlarını yasaklamayan yasa tasarısı, kısırlaştırma seferberliği yaparak sokaktaki hayvan sayısını daha da azaltmayı hedefliyor. Peki kısırlaştırmada hayvanın gelişimi göz önünde tutularak bir alt sınır belirlenecek mi? 

Yel: “Biraz Daha Sabır. 4 Yılın Sonunda Sokakta Daha Az Hayvan Olacak”

Kısırlaştırmaya hiçbir hayvansever hayır demeyecektir. Kısırlaştırma seferberliği sonunda sokak hayvanı sayısında ciddi bir azalma olacak.  Hayvan severlerin çalışması sonunda hayvan sevmeyenlerin istediği gibi sokaklarda hayvan olmayacak!

Mustafa Yel’in  “Toplumda sadece hayvanseverler yaşamıyor. İnsanların bir kısmı da hayvandan korkuyor ya da sevmiyor. Sokak ortasında hayvanın dolaşmasından rahatsız olan da bir kitle var. Biz her kesin huzurunu düşünmek durumundayız.  Her iki kesimi de mutlu edecek çözüm önerisi kısırlaştırma… Kısırlaştırma ile sokaktaki hayvan sayısı makul sayıya  düştüğünde insanlar da sokakta daha az hayvan görecek, kimse bundan rahatsız da olmayacak. İnsanlarımızın biraz sabır göstermesini istiyoruz. 4 yılın sonunda sokakta daha az hayvan görülecek. Bir anda pat diye bu sayılar düşmeyecek. Hepsinin kısırlaştırılması belli bir zaman akacak.” İfadeleri, hayvanların haklarının korunmasından ziyade sokaktaki hayvan sayısını çok daha aşağılara çekerek hayvan sevmeyen insanları memnun etmek mi?

18 Yıldır İktidarda Olan Hükümet, Hayvanlara Yönelik Suçları Ceza Kanunu Kapsamına Alabilacek mi?

HAKka saygı duyan ve yaşam hakkına hürmet edenler, yıllardır hayvanların haklarının yasalarla güvence altına alınmasını ve hayvanlara yönelik işlenen suçların Türk Ceza Kanunu kapsamında cezalandırılmasını  talep ettiler. Yıllardır çıkarılmayan  hayvan hakları yasası, din eksenli AK Parti’nin 18 yıllık iktidarı döneminde de çıkarılmadı. 2004 yılında Avrupa Uyum Yasaları çerçevesinde 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu  AK Parti Hükümeti kabul etmek durumunda kaldı. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre hayvanlara şiddet uygulandığında ya da kötü muamele edildiğinde, şahıs yakalanabilirse, yaptığı ispatlanabilirse ve süreç tamamlanırsa idari para cezası verilir. Caydırıcılığı yok.

Yeni hazırlanan yasa tasarısı, yıllardır hayvanlara yaptığımız haksızlıkların özrü olacak mı? Yoksa siyasi ve ekonomik kaygılardan dolayı hayvanlara tecavüz edilmesine, canice öldürülmelerine, yaşam alanlarının dışına atılarak ölümlerine, doğalarına aykırı işlerde çalıştırılarak esaretlerine göz mü yumulacak?  HAKka saygı mı göstereceğiz yoksa HAKkı çiğnemeye devam mı edeceğiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dogan Cuceloglu Bir Kedi Yavrusunun Dusundurdukleri 1

Doğan Cüceloğlu: Bir Kedi Yavrusunun Düşündürdükleri

Bursada Kedi ve Kopek Birbirlerine Sarilarak Isinmaya Calisti

Bursa’da Kedi ve Köpek Birbirlerine Sarılarak Isınmaya Çalıştı