in

Hayvan Hakları Yasa Tasarısına Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

Yıllardır hayvanları gerçekten koruyan bir yasa çıkmasını bekleyen hayvan hakkı savunucuları hazıranan yasa tasarısını öğrenince adeta şoke oldu.

Hayvan hakkı savunucuları ve vatandaşların umutla beklediği hayvan hakları yasa tasarısı içerdiği sakıncalı maddeler ile tepki topladı. Yasa tasarısı, hayvan hakkı savunucularının talepleri ve TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu raporundan oldukça uzak maddeler içeriyor. Hayvan hakkı savunucuları ve dernekler yasa tasarısının meclise gelmemesi için çağrıda bulundu.

Hayvan Hakkı savunucuları ve derneklerin yasa tasarısı ile ilgili görüşlerini sizler için derledik:

Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Av. Hülya Yalçın: Bu Tasarıyı Kabul Etmiyoruz

Hayvan Hakları Kanunu yeni düzenleme çalışmalarını takiben AKP Grup Başkan Vekili Av. Özlem Zengin tarafından grup adına açıklanan yasa tasarısıyla ilgili ciddi endişelerimiz var. Öncelikle uzun süredir yapılan görüşmelerde bildirdiğimiz taleplerimizin neredeyse tamamı göz ardı edilerek, hatta eski kanundan daha kötü bir metin ve uygulama önerisi sunuyorlar. Çalışmalar esnasında tüm siyasi partilerin ve biz STK ların çoğunlukla mutabık kaldığı konularda olumlu bir düzenleme yapılmadığı halde “mutabık kaldığımız gibi” diyerek bizlerin de bu açıklanan konulara rıza gösterdiğimiz izlenimi yaratılıyor. Bizler aylar boyunca; hayvanlara kötü muamele ve tecavüze hapis cezası gelsin; büyük ihlallerin failleri belediyeler ceza kapsamına alınsın; hayvan esaretiyle vücut bulan yunus parkları, hayvanlı sirkler, hayvanat bahçeleri kapatılsın; petshoplarda hayvan satışları yasaklansın; dövüştürme yarıştırma gibi eziyet veren ihlaller yasaklansın ve cezaları arttırılsın; kent yaşamında artık çağdışı kalan yönetim planları tamamen iptal edilsin ve insanlar genel kanun hükümleri korumasında hayvanlarıyla yaşayabilisin; avcılık yasaklansın gibi son derece net taleplerimize karşılık açıklanan bu yasa tasarısını kabul etmiyoruz.

“Aylarca yapılan çalışmalar sonunda bu kadar ölü doğan bir kanun beklemiyorduk”

Özellikle de sokakları güvenli hale getirmek ve suçluları cezalandırmak varken, neden eve korumaya alınmış hayvan sayısının peşine düştüklerini anlamak mümkün değil. Biz üç yıl üç yıl diyerek en az ceza sınırı üç yıl olsun dedik aylarca; onlar bir 3 yakaladı ama evdeki hayvan sayısı en fazla üç diyerek yakaladı. Ne hayvan ne de hak konusunda aynı şeyi anlamıyoruz sanırım
HAD olarak bu tasarıyı asla onaylamıyoruz. Tarım Bakanlığı ile yerel Yön.ler tarafından başlatılacağı söylenen kısırlaştırma operasyonları ise TAM BİR KIYIM olacak, yaşadıklarımızdan biliyoruz. Yasa metni bize açık edilmeden kim vurdu şeklinde gelecek.Son ana kadar reddedeceğiz. Şikayet hakkımız anayasaldır bunu bile yeniden düzenlemeye çalışıyorlar, bu mümkün olamaz. İhlal karşısında hepimiz karakola, savcılığa gidecek, elbette CİMER hakkımızı kullanacağız.
Aylarca yapılan çalışmalar sonunda bu kadar ÖLÜ DOĞAN BİR KANUN beklemiyorduk doğrusu.
Hayvanseverlerin normalde böyle bir kanuna sevinmesi gerekirdi bakıyoruz etrafımıza sadece üreticiler, dövüşçüler, avcılar, seviniyor.
Oysa hayvanların can taşıdığı duyguları olan hissi varlıklar olduğu bile konuşulmuştu. Bu nedenle bu açıkalamalara karşı bizler Yaşam İçin Yasa inisiyatifini oluşturduk ve yasaya kadar kampanyalarımız devam edecek. Herkes bu oluşuma katılabilir, destek verebilir.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi: Yıllar Süren Emeklerimiz Bu Tasarıyla Çöpe Gitti

Yıllardır mücadele ettiğimiz Hayvan Hakları Yasası’na dair süren belirsizlik, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in açıklamalarının ardından yerini gergin bir bekleyişe bıraktı.
Zengin’in açıklamaları 2019’da kurulan ve yaklaşık bir yıl boyunca Türkiye’de yaşanan hayvan hakları ihlallerini enine boyuna değerlendiren ve Ocak 2020’de Meclis’e raporunu sunan TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu’nun bir yıllık emeğinin ve biz hayvan hakları savunucularının yıllar süren mücadelesinin çöpe gittiğini düşündürüyor.
Komisyon raporunda, mevcut kanuna göre yerel yönetimlerin korumakla yükümlü olduğu hayvanları himayesine alanlarla değil hayvan hakları savunucuları ve hayvanseverlerle değil, hayvanlar üzerinden rant elde edenlerle mücadele öneriyordu. Ancak Zengin’in açıklamasında hayvanlar üzerinden ticari rant elde eden petshoplar, yunus parkları, avcılık, kara ve su sirkleri, faytonculuk, deney merkezleri yok.
Zengin’in açıklamalarından anladığımız kadarıyla AKP’nin hazırladığı Hayvan Hakları Yasa Tasarısı’nda hayvan hakları savunucularının 2020’de düzenlenen Ceza İnfaz Kanunu’nu baz alarak, hayvana yönelik işkence, tecavüz, öldürme eylemlerinde failin mutlaka hapse girebilmesi için alt sınırı 3 yıldan önerdiği hapis cezası dahi esnetilmiş. Yine açıklamalardan anladığımız kadarıyla tasarının önerdiği cezalarla failler yine hapse giremeyecek, idari para cezalarıyla kurtulabilecekler. Cezasızlığın her türlü suçta olduğu gibi hayvana yönelik suçlarda da teşvik edici bir faktör olduğunu yeniden hatırlatmak zorundayız.
Özetle, biz hayvan hakları savunucuları ismi Hayvan Hakları Yasası olacak bir kanunun, hayvanların haklarını teslim etmesini, istiyoruz. Herkesi taleplerimizi savunmaya ve Hayvan Hakları Yasası’nın bu taleplerle Meclis’ten geçmesi için dayanışmaya çağırıyoruz.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu: Hayvan Hakları Araştırma Komisyon Raporuna Paralel Bir Yasa Çıkarılmalı

Öncelikle belirtmek isterim ki yasa tasarısı metnine gerçekten ulaşan kimse yok
ama bizim için önemli olan Türkiye Büyük Millet Meclisi hayvan hakları araştırma komisyon raporuna paralel bir yasa çıkarılması. Yasaya çıkabilecek her madde bizim için başarı,
yasaya paralellikten uzak her bir madde bizim için hayal kırıklığı olacaktır.
Hayvanlarla ilgili inandığımız şey mutlaka hayvanlar ‘canlı varlık’ sayılacak, duygulu varlık oldukları kabul edilecek, yine hayvanlarla ilgili her türlü hayvan neslini yok edecek eylem hayvan dövüşleri hayvan istismarı, hayvan dövüşü, hayvan öldürmek, hayvana karşı şiddet ve acımasız eylemler TCK kapsamında cezalandırılacak. Dileriz cezanın alt sınırı;

  • Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, ertelemeye ve paraya çevrilmesine izin vermez.
  • Kat mülkiyeti kanunu gereği hayvanların beslenmesini yasaklayan maddeler hükümsüz hale getirilir.
  • Yasaklı ırklarla alakalı olarak mevcut olan hayvanlarla ilgili veritabanı oluşturulur hayvanlar ruhsatlandırılır barınaklarda ölümü bekleyenlerle ilgili olarak mutlaka mizaç testini geçenler sahiplerine iade edilir.
  •  Altıncı maddenin mutlaka korunacağına olan inancımız sonsuz
  • Sokaklardan hayvanların toplanması söz konusu değil.
  • Evde beslenen hayvanlarla ilgili olarak üç hayvanla sınır getirilmesi ile alakalı da eminim ki düzeltmeler yapılacaktır. Amacın İstifçiliğin önlenmesi olduğunu hepimiz biliyoruz
  • Belediyelerle alakalı da mutlaka idari ve cezai yaptırım getirileceğine inanıyoruz

HayKonfed Başkanı Nesrin Çıtırık: Tasarı Felaket Getiriyor

Yasa tasarısı neden felaket getirecek?

Gönüllü ve STK lardan gizli hazırlanan kanun tasarısı ile 6. Madde fiilen kalkıyor. Cami, Okul, Park, 1.Hastane gibi kalabalık yerlerde sokak hayvanı olmayacak maddesi ile kedi ve köpekleri şehirlerden tamamen atacaklar. Hasbelkader oralara giden kedi ve köpeklere süre avı başlatılacak. Şehirlerde kalabalık olmayan yer mi var?
2. Tasarıda, Belediyelere mai külfet gelmesin diye Kısırlaştırma Bakım Merkezi kurma zorunluğu yok, sürgünle sorunu çözecekler. Topu Tarım Bakanlığına atıyorlar.
3.  Hem katliamlar ve hem sokak hayvanı sayısı artacak
4. Tam 16 Yıldır başta kısırlaştırma olmak üzere kanunu uygulamayan belediye başkanlarına idari yaptırım yok, katletmeye devam edecekler
5. Evlerdeki hayvan sayısını yönetmelikle belirleyecek, sınırlayacak ve gerekirse yasaklayacaklar. Şimdi HAYDİ’nin yasaklı ırklara el koyması gibi ev hayvanlarına da polis ile el konacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Su Dolu Kuyuya Dusen Kedi Kurtarildi

Su Dolu Kuyuya Düşen Kedi Kurtarıldı

Baraja Dusen Kopek Denetimde Olan Ekipler Tarafindan Kurtarildi

Baraja Düşen Köpek, Denetimde Olan Ekipler Tarafından Kurtarıldı