in ,

Hayvan Hakları Yasa Tasarısı AK Parti MYK Gündeminde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleşecek olan AK Parti MYK toplantısına başkanlık edecek. Uzun süredir çıkması beklenen ve artık sona gelindiği söylenen Hayvan Hakları Yasa Tasarısı MYK’da incelenecek ve gerekli düzenlemeler yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak olan AK Parti MYK toplantısında uzun süredir üzerinde çalışılan Hayvan Hakları Yasası’nda yapılacak değişiklik masaya yatırılacak. Sabah Gazetesi’nin haberine göre; Taslak metin hazırlanırken, hayvanları koruma derneklerinin temsilcileri, Adalet Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileriyle birçok kez bir araya gelindi.

Hayvan Haklari Yasasi Ak Parti Gundeminde

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Evde Bakılan Hayvana Sınırlama

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki toplantıda kanun teklifine son şekli verilecek. Daha sonra Gözler Meclis’e çevrilecek. Kanun teklifi, önce komisyonda ayrıntılı olarak müzakere edilecek. Ardından Meclis Genel Kurulu’nda oylanacak. Hayvan hakları yasa düzenlemesi taslak metine göre artık hayvanların kimlikleri olacak. Evde bakılan hayvan sayısına sınırlama getirilecek. Beslediği hayvanı sokağa terk edenlere 2 bin TL para cezası verilecek. Hayvanların üzerinde bulunan çip ile hayvanı kimin sokağa bıraktığı rahatlıkla tespit edilecek. Petshoplar kapatılacak. Onların yerine hayvanların bakımı çiftçiliklerde yapılacak. Satışlar internet üzerinden yapılacak. Yeni düzenleme ile Cumhuriyet Savcıları hayvana eziyette şikayete gerek kalmaksızın re’sen soruşturma açabilecek. Hayvanlara işkence ederek öldürenle 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası, eziyet edenlere ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu cezalar ertelenmeyecek. Cinsi tükenen ve kasten bir canlının cinsini tüketene 2 yıldan 5 yıla kadar, hayvan dövüştürenlere ise 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kısırlaştırmadan Sorumlu

Sokak hayvanlarının kısırlaştırmasından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorumlu olacak. Bakanlık kontrolünde belediyeler kısırlaştırma yapabilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesinden belediyelere kısırlaştırma için ek bütçe verilecek. Hayvanlara kötü muamele yapanlarla ilgili şikayetler Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı İl Tarım Müdürlüklerine yapılacak. İşte madde madde yapılacak değişiklikler:

  • Apartmanda hayvan besleme sayısına sınırlama getirilecek.
  • Petshoplar kapatılacak. Onların yerine hayvanların bakımı çiftçiliklerde yapılacak. Satışlar internet üzerinden yapılacak.
  • ayvanlara işkence ederek öldürenle 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası, eziyet edenlere ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu cezalar ertelenmeyecek. Cinsi tükenen ve kasten bir canlının cinsini tüketene 2 yıldan 5 yıla kadar, hayvan dövüştürenlere ise 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.
  • Hayvanların kimlikleri olacak
  • Hayvanı sokağa bırakanlara 2 bin TL para ceza
  • Savcılık re’sen harekete geçecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim Insanlari Insanlar ve Kedileri Arasinda 5 Tur Iliski Oldugunu Acikladi11

Bilim İnsanları, İnsanlar ve Kedileri Arasında 5 Tür İlişki Olduğunu Açıkladı

Hayvan Haklari Yasasinda Sona Gelindi Hayvanlarin Haklarini Gercek Anlamda Koruyan Bir Yasa Gelecek mi

Hayvan Hakları Yasasını Çıkaramayan Hükümet, Yerine Hayvanları Korumayan Kanun Tasarısı Yapmış!