in

Hayvan Hakları ve Yılan Hikayesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz Cumartesi günü Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde sanatçıları ‘Dost Meclisi’ yemeğinde ağırladı. Sanatçılarla olan sohbetinde konuşulan konulardan biri de ‘hayvan hakları‘ oldu.

 

dost-meclisi-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Toplantıda Başbakan Davutoğlu, 1 saatlik bir konuşma yaptı. “Türkiye’nin normalleşmesi, kutuplaşmaması” mesajlarını sık sık veren Davutoğlu, sanatçılara, “Mahallelerimizden çıkalım. Birbirimizi daha iyi anlamak için, hepimizin kendi mahallesinden çıkması ve birbirimizi farklı mahallelerde görerek anlaması gerekiyor. Türkiye’de herkesin bütünleşmesi için buna ihtiyaç var. Siyaset de sanat da bunu yapmalı” mesajı verdi.

Davutoğlu: Ben Başıma Gelen Bu Hadiseden Sonra Öğrendim ki, Çocuklara Tutamayacağın Sözü Vermeyeceksin.

Toplantıda bazı sanatçılar ‘hayvan hakları’ konusunu da gündeme getirdi. Bu konuda hassasiyetini dile getiren Başbakan, kızı Hacer Bike’yi sanatçılara anlatarak, “Kızım gördüğü her hayvanı besleme heyecanı yaşıyor, bu konuda geniş bir tecrübemiz var” dedi.

Toplantıda Başbakan Davutoğlu’nun anlattığı anısını Muhsin Kızılkaya da bugün HaberTürk gazetesinde yazdığı köşesinden aktardı.

kızılkaya-ajanimo1

Muhsin Kızılkaya’nın köşesinden aktardığı Davutoğlu’nun anısı şöyle:

“Başbakan Davutoğlu’nun kızı sol yanında oturuyordu. Hikâyenin kahramanı oydu ve yıllar öncesinde kendisi henüz küçükken yaşanmıştı.

Hani olur ya, bir başarısı, yapmasını istediğimiz bir şey karşılığında, “Şunu şunu yaparsan, şu işte başarılı olursan, ne istersen sana alırım” deriz ya çoğu zaman çocuklarımıza, böyle bir durumda Davutoğlu da kızından bir şey istemiş. Kız da, tam babasının istediği gibi davranmış, baba da kızını karşısına almış ve “Dile benden kızım, ne dilersin?” demiş.
Kızı tam bir hayvan müptelası…

Yekten, “Baba, bana bir yılan al” demiş.

Herhalde bir babanın çocuğundan en son duyacağı istek böyle bir istek olmalı. Şaşırmış. Ama neylesin ki bir kez söz çıkmış ağzından, yapacak bir şey yok.
Beraber gitmişler Eminönü’ne, o zamanlar Mısır Çarşısı’nın sağ yanında her çeşit hayvan satılıyor.

Sormuşlar, satılık yılan da var pazarda. Zehirlisi 25, zehirsizi 20 bin lira o zamanın parasıyla. O da zehirsizini almış, yılanı bir kutuya koyup eve getirmişler.
Davutoğlu o sırada üniversitede hoca… Hoca’nın kütüphanesi evin balkonuna da taşmış; eve getirdikleri yılana balkonda, kitapların arasında bir yer yapmışlar.

Kızı yılanına gözü gibi bakıyor.

davutoğlu-ajanimo2

Bir gün bir televizyon kanalından Hoca’yla röportaja gelmiş iki gazeteci. Kütüphaneye kameralar falan kurulmuş, tam söyleşi başlamış ki, balkondan küçük kızın çığlığı yükselmiş. Röportajı kesip oraya doğru koşmuşlar, küçük kızın iki gözü iki çeşme:
“Baba, yılan kayboldu” demiş.

Sahiden de yılan yerinde yok. Başlamışlar hep birlikte yılanı aramaya. Arama faaliyetine televizyon muhabirleri de katılmış. Bir yığın kitabın arasında yılanı ara ki bulasın…
Kütüphanesinin her köşesine vâkıf olan Hoca, bir süre sonra zavallı yılanı, sindiği bir kuytulukta bulmuş. Tutup kutusuna koymuş, küçük kızın gözyaşları dinmiş.
Gazeteciler gittikten sonra Hoca kızını almış karşısına, “Kızım, yılan o daracık yerde mutlu değil. Bak kaçtı. Bir kez daha kaçabilir ve biz onu bir daha bulamayabiliriz. Gel götürüp ona özgürlüğünü verelim” demiş.

Küçük kız ikna olmuş. Almışlar yılanı, evin yakınındaki ormanlık alana götürüp beraberce doğaya bırakmışlar.

***

Bu hikâyeyi anlattıktan sonra Başbakan Davutoğlu, “Ben başıma gelen bu hadiseden sonra öğrendim ki, çocuklara tutamayacağın sözü vermeyeceksin. Söz verirseniz, böyle benim gibi eve yılan sokmak zorunda kalırsınız sonra” dedi.”

Peki Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki Değişiklik Tasarısı Ne Olacak?

Başbakan Davutoğlu’nun anlattığı bu hikayeyle ailesindeki hayvan sevgisini de öğrenmiş olduk. Geçtiğimiz hafta Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile yaptığımız röportajda da Hayvanları Koruma Kanunu’nun ne zaman meclise geleceğini sormuş, net olarak bir yanıt alamasak, cevabın ucu açık olsa da 2016 yılında değişiklik tasarısının Meclis’e gelmesinin Hükümet programında olduğunu öğrenmiştik. Bakalım 2012’den beri ‘Yılan Hikayesi’ne dönen bu yasa 2016 sonuna kadar Meclis’e gelecek ve bir sonuç alınacak mı?

Yorum

Yorum Ekle
  1. HER DAKİKA YÜZLERCE HAYVAN ORMANLARA YOLLADIĞINIZ KÖPEKLER BARINAKTAKELER,HASTALIKTAN,SOĞUKTAN,AÇLIKTAN ACI ÇEKE ÇEKE ÖLÜYORLAR…… NERDE MERHAMET NERDE VİCDAN… AÇIN İNTERNET SAYFALARINI ARAYIN SOKAK HAYVANLARINI VE BARINAKLARINI… BAKMAYA UTANACAKSINIZ İNSANLIĞINIZDAN , BİZLER GİBİ. SIĞDIRAMADINIZ DİLSİZ ZAVALLILARI, SİZİN YASALARINIZ YÜZÜENDEN İNSANLARDA CANAVAR KESİLDİ… BÜTÜN SADİST DUYGULARINI KÖPEKLERLE VE DİĞER HAYVANLARLA GİDERİYORLAR, CEZASI YOK, VS… ONLARDA BİZİM GİBİ ACI ÇEKİYORLAR,HİSSEDİYORLAR…. BİRİ GELSİN KULAĞIMIZI KESSİN, CANI İSTERSE BİZİ ASSIN, ARABAYLA EZİP ACILAR İÇİNDEYKEN BİZİ BIRAKIP GİTSE, ÜSTELİK DİLİMİZ BAĞLI……..İSE….. KENDİNİZİ ONLARIN YERİNE KOYUN…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kafası Karışık 18 Dünya Tatlısı Hayvan Ajanimo 12

Kafası Karışık 14 Dünya Tatlısı Hayvan

neyin patisi ajanimo onecikan

Patilerinden hayvanları tanıyabilecek misin?