in

Hayvan Hakları Skandalına İmza Atan AK Partili Arifiye Belediyesi’nden PR (*) Hatırına Açıklama

Yaklaşık 2 aylık civarında olan yavru köpekleri doğal yaşam alanlarından ve annelerinden kopararak vicdanları sızlatan bir toplama olayına imza atan Sakarya’nın Arifiye Belediyesi, PR yani halkla ilişkiler hatırına bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada, tüm Türkiye yavru köpeklerin kaçışlarını, korkularını ve belediye ekibinin karga tulumba taşıyışını izlemesine rağmen, “belediye ekibinin herhangi bir zulmü söz konusu değildir” dedi!

Özrü kabahatinden büyük diye bir ifade vardır. Arifiye Belediyesi’nin yavru köpeklerinin toplanmasıyla ilgili yaptığı açıklamasını tam olarak bu şeklide ifade etmek mümkün.  Belediyenin sosyal medyası ve web sitesinde yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

 “Belediyemiz hakkında yerel ve ulusal medyada “Yavru Köpekler” ile ilgili yapılan haberler nedeniyle bu basın açıklamasının yapılmasına gerek duyulmuştur. Yapılan soruşturmada; ”07.01.2021 Perşembe günü öğleden sonra Belediyemiz Zabıta Müdürlüğüne İlçemiz Cumhuriyet Mahallesi Çimen Sokak sakinlerinin tekrarlı şikâyeti üzerine, hayvan toplama birimi olay yerine yönlendirilmiştir. Ekibimiz bahse konu adrese üçüncü kez intikal etmiştir. Yavru köpeklerin ve annesinin alınarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağına götürülmesi talebi yaklaşık 1 aydır devam etmektedir. Daha önceden de iki defa, şikâyete konu yerde çalışma yapılmış, anne köpek yakalanamadığı için yavru köpekler serbest bırakılarak alınmamıştır. Olay günü de anne köpek yakalanamamış, bu nedenle yakalanan yavru köpekler de serbest bırakılarak alınmamıştır. Böylece, bahse konu adresten ekibimiz herhangi bir hayvanı almadan ayrılmıştır. Haberde iddia edildiği gibi, Belediyemiz ekibinin hayvanlara herhangi bir zulmü söz konusu değildir. Medyaya yansıyan görüntülerde ki yaşlı vatandaş, Belediyemiz personeli değil, videoyu çeken genç kızın amcasıdır. Köpekleri yakalama çalışması sırasında, amca yeğen arasında istenmeyen olaylar yaşanmış olup, bu olayların Belediyemiz ile bir alakası yoktur. Son olarak, Sosyal medya ile, yerel ve ulusal medyada Belediyemize yapılan haksız, çirkin ve kötü ithamları Belediyemiz hak etmemektedir.”

 

ARİFİYE BELEDİYE’SİNİN AÇIKLAMALARI, VİDEO GÖRÜNTÜLERLE ÇELİŞİYOR

Yavru köpekleri korkutarak ve ayaklarından tutup bağırtarak toplama aracına atıldığını, annelerinden koparıldığını tüm Türkiye,  yürekli ve vicdanlı bir genç kızın çektiği videodan izlerken, yapılan açıklamada  belediye ekiplerinin bir zulmü olmadığını söyleniyor. Yine açıklamada, bebeklerin alınmadığı ifade edilirken, hafta sonu bölge gönüllülerin yaptığı görüşmede yavru köpeklerin barınakta olduğu bilgisi paylaşılmıştı. Yine açıklamada mahallelinin tekrarlı şikayetinden söz edilirken bu şikayetin ne olduğu açık bir şekilde ifade edilmiyor. Bu anlamda yapılan toplama 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanuna aykırı. Çünkü vatandaş “Keyfi olarak istemiyor”  diye yetişkin veya yavru bir köpek doğal yaşam alanından alınamaz. Ancak ısırma olayı vuku bulmuşsa ve köpeğin sabit bir yeri yoksa gözlem amaçlı olarak karantinaya alınabilir. Belediye’nin  yavru kopekleri yerlerinden etme gibi bir hakları bulunmuyor. Hele ki annelerinden ayırmak gibi bir hakları hiç yok. Ortada bir kabahat yok ki gereken yapılsın.

 

(*) : İngilizce Public Relation’un kısaltması olan PR, halkla ilişkiler çalışması demektir. Yani yalanı, gerçeğin sosun bulayarak hedef kitleye gerçekmiş gibi söylemek demek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5199 Sayili Hayvanlari Koruma Kanunu

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu

Denizlide Meydana Gelen Deprem Aninda Hayvanlarin Yasadiklari Korku ve Panik Kameralara Yansidi

Denizli’de Meydana Gelen Deprem Anında Hayvanların Yaşadıkları Korku ve Panik Kameralara Yansıdı