in

Hayvan Hakları Savunucusu Ayşe Mayda 100 Yaşında

Hayvan hakları konusunda öncülük yapan Türkiye’nin ilk kadın ortodontisti Ayşe Mayda, İzmir Amerikan Koleji’nin bahçesinde yapılan yaş günü etkinliğiyle 100. Yaşını kutladı.

ayşemayda-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İzmir’de yaşayan Ayşe Mayda’yı mezun olduğu Amerikan Koleji’nde yapılan sürpriz doğum gününde sevenleri yalnız bırakmadı. Bando ile salona giren Ayşe Mayda gecenin kraliçesi oldu. Doğum günü için satılan davetiyelerden elde edilen gelir de Ayşe Mayda Burs Fonu’na aktarıldı.

ayşemayda-ajanimo2

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ilçesinde çocuk ve gençlere yapılacak spor tesisleri için bağışta bulunan Ayşe Mayda’ya plaket verdi.

Ayşe Mayda Kimdir?

1916 doğumlu Ayşe Mayda gençliğinde şehrin tıp ve sanat-kültür yaşamında, ilerleyen yaşlarında ise hayvan hakları ve hayır işlerinde öncü bir “sosyal-aktivist portresi” çizdi. Hem İzmir’i doya doya yaşadı, hem de Antarktika hariç tüm dünyayı dolaştı. Varlığını hayır işlerine akıttı, hayvan haklarının cesur savunucusu oldu.

ayşemayda-ajanimo3

Hayvan haklarında öncülük yaptı, hiç usanmadan her eyleme koştu, bir aktivist olarak öne çıktı. Belediyelerin toplu kedi köpek imhasına en sert tepkileri daima o verdi. Gündüzleri yaşadığı köşkün bahçesinde, geceleri ise özel odalarında barındırdığı sürüyle kedi ve köpek besledi.

1941’de İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği’nden mezun olup Ord. Prof. Alfred Kantorowichz’in asistanlığını yaptı. Türkiye’nin ilk ortodondist diş doktoru (diş, çene ve damak bozuklukları hekimi) olarak isim yaptı. İnner Wheel Kulübü’nün Margerette Golding Ödülü’nü kazandı. PTT, adına posta pulu bastırdı. Yaşadığı köşk 2003 yılında Tarihe Saygı Ödülü kazandı. Konak Belediyesi ismini yaşadığı sokağa verdi.

ayşemayda-ajanimo4

Kardeşi Seniha Mayda adına Bozyaka’da 1000’nin üstünde talebeyi kapsayan ilköğretim okulu, spor-kültür salonu, bilgisayar ve fen laboratuvarı yaptırdı. Mezun olduğu Amerikan Koleji’nde kütüphanenin üstündeki terası inşa ettirdi. Terasa “Ayşe Mayda Terası” ismi verildi. Sağlıkla ilgili de bir hatıra bırakmak istedi. Küçükyalı’da Ayşe Mayda ismini taşıyan bir sağlık ocağı, İstanbul Zeynep Kamil Hastanesi’nde bir oda yaptırdı.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedidogumgünü

Doğum Gününde Pasta Yemeye Çalışan Sevimli Kedi

testgorsel burchayvan e1477557157936

Burcuna Göre Hangi Hayvansın?