in

Hayvan Hakları Savunucularından Beyoğlu Belediyesi’ne ‘Zehir’ gibi Sorular!

Kent ve hayvan hakları savunucuları Beyoğlu Belediyesi’nin açık alanda hiç bir uyarı yapmadan fare zehiri kullanmasına ve Tarçın adlı bir köpeğin bu sebepten dolayı ölmesine karşı bir açıklama yayımladı.

park1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Beyoğlu Kent Savunması, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, Hayvan Hakları İzleme Merkezi ve Komitesi, Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği, Hayvanlara Adalet Platformu, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ve Marmara Hayvan Hakları Federasyonu tarafından yapılan açıklamada Beyoğlu Belediyesi’nin fare zehiri bıraktığı Kamer Hatun Camii yakınındaki yeşil alanın bir çok hayvan tarafından kullanıldığı, aynı alanın evsizlerin de geceleri uyumak için kullandığı bir alan olduğunu belirtti.

Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkililerinin hiçbir uyarı yapmadığını söyleyen Savunucular, “Herhangi bir tabela, pano vs. asmadan açık alana zehir bırakarak, bölgedeki canlıların hayatına kastetmiştir!” dedi.

park2

Savunucular, Beyoğlu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Numan Akol ve Belediye Başkanı Ahmet M. Demircan, vahim sonuçları olabilecek bu uygulamadan birinci dereceden sorumlu olduğunu ifade etti.

Savunucular, yetkililerin bu fiili suç olduğunu hatırlatarak, Türk Ceza Kanunu’nda “Çevreye Karşı Suçlar” ve “Kamu Sağlığına Karşı Suçlar” bölümlerine göre suç niteliğinde olduğunu ve yine aynı eylemle 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na da muhalefet edildiğini ifade etti.

park3

Beyoğlu Belediyesi Başkanı ve belediye yetkililerin sorumsuzluğu ve hesap vermemeyi, yönetim ilkesi haline getirdiğini dile getiren kent ve hayvan hakları savunucuları şu soruları sordu:

– Söz konusu alana hangi tür zehiri, ne amaçla ve ne kadar alanı etkileyecek şekilde bıraktınız?
Zehirin etken maddesi nedir ve sağlık açısından tehlikesi ne orandadır?

– Hiçbir uyarı yapılmadan, tabela, pano vs. asılmadan kamusal ve açık bir alana zehir bırakmayı hangi gerekçeyle açıklayacaksınız?

– Bu uygulamadan ne kadar canlının ne oranda etkilendiği hakkında bir bilginiz var mı?

– Kamuoyuyla bu vahim durum hakkında herhangi bir bilgi paylaşma sorumluluğunu yerine getirecek misiniz?

Yaşam savunucuları Beyoğlu Belediyesi’ne tepkilerini göstermek için sosyal medyada da #YasamDusmaniBeyogluBelediyesi etiketini kullanıyorlar.

Kaynak: Sendika.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

şahin

Kendisini Görüntüleyen Aileyi Yılanla Trolleyen Şahin

pascal2

Duygu Dolu İlan İşe Yaradı: İnsan Dostu Kayıp ‘Pascal’ına Kavuştu