in

Hayvan Hakları İzleme Komitesi 2016’da Yaşanan Hayvan Hakları İhlâli Raporunu Açıkladı

HAKİM düzenlediği basın toplantısı ile 2016’da yaşanan hayvan hakları ihlalleri raporunu açıkladı. Rakamlar üzücü…

Türkiye’de hayvan haklarından bahsedildiğinde, insanların aklına daha çok kedi-köpek gelse de farklı türden milyonlarca hayvan, insanlığın zalimliğinden nasibini almış durumda ve almaya devam ediyor.

Hayvan Hakları Komitesi (HAKİM) bir basın açıklaması düzenleyerek 2016 yılında Türkiye’de yaşanan hayvan hakları ihlâllerini rakamlarını açıkladı. Tür ayırt etmeksizin hazırlanan rapora göre:

  • En az 1 milyar 156 milyon 407 bin 473 (1.156.407.473) yaşam hakkı gasbı
  • En az 1 milyar 106 milyon 235 bin 358’ini (1.106.235.358) küçücük kafeslerde yaşamaya mahkûm edilen ve çok kısa bir süre zarfında, kaçınılmaz bir son olarak kesimhaneye gönderilen tavuk ve hindilerin yaşam hakkı ihlâli
  • En az  9 milyon 740 milyon 638 sığır, koyun, keçi ve mandaların eti için öldürme
  • EN az 8 milyon 216 bin 506 (8.216.506) işkence
  • EN az 1 milyar 505 milyon 404 bin 792 (1.505.404.792) özgürlüğü kısıtlama
  • EN az 42 milyon 711 bin 818 (42.711.818) beden dokunulmazlığını ihlâli
  • EN az 2 milyon 979 bin 758 cinsel şiddet

vakası yaşanmıştır. HAKİM bu rakamların sadece basına ve sosyal medyaya yansıyanlar, yaptırımla karşılık bulanlar ve kayıt altına alınabilenlerden oluştuğunu belirtti.

hayvan-haklari-izleme-komitesi-2016da-yasanan-hayvan-haklari-ihlali-raporunu-acikladi-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2016 ‘da hayvan hakları ile ilgili sadece 16 sorun önergesi verildi.

“Bakanlık Sorulara Cevap Vermiyor”

Bu sayılara, hayvanat bahçelerinde ve yunus parklarında tutsak edilen binlerce yaban hayvanı ve faal olan 1.668 pet-shop’ta pazarlanmak üzere tutsak edilen hayvanlar dahil edilemediğini belirten HAKİM, esarete tâbi tutulan hayvanların sayılarına ilişkin olarak yaptığıkları bilgi edinme başvurularının, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ısrarla yanıtlanmadığını açıkladı.

hayvan-haklari-izleme-komitesi-2016da-yasanan-hayvan-haklari-ihlali-raporunu-acikladi-2

“Cezalar Yetersiz”

Tüm bu rakamlara rağmen maalesef HAKİM 2016 yılında, hayvanlara yönelik kötü muamele, işkence ve öldürme gibi fiiller nedeniyle sadece 229 şahsa idarî para cezası uygulandığını açıkladı. HAKİM 2016 yılında bu tür haksız fiillere 526 TL idarî para cezası uygulanmaktayken, 2017 yılı itibarı ile hayvana tecavüz, kötü muamele gibi fiillerin cezasında 20 TL artışa gidildiğini ve bu ceza, 546 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

hayvan-haklari-izleme-komitesi-2016da-yasanan-hayvan-haklari-ihlali-raporunu-acikladi-3
Türkiye’de deneylere hayvan sağlayan bir şirket yok. Deneylerde kullanılan kedi ve köpeklerinereden bulunuyor?

Raporda açıklanan diğer rakamlar ise şöyle:

  • 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında hayvan hakları ihlâli olarak belirlenen haksız eylemler nedeniyle, 2016 yılında toplam 934,035 TL idari para cezası uygulandı.
  • 2016 yılında kötü muamele nedeniyle el konulan hayvan sayısı ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı verilerine göre sadece 157’dir.
  • “Tehlikeli ırk” genelgesine göre, 2016 yılında, Pitbull Terrier, Dogo Argentino gibi ırklardan oldukları iddiası ile 40 köpeğe el konulmuştur. Bu köpeklerin akıbeti ise merak konusudur.
17903918_1357139980999154_2667362843189047106_n
Bakanlık bütçesinin çok küçük bir kısmı hayvanlar için harcanıyor.

HAKİM adına konuşan Burak Özgüner Toplumsal şiddetin hayvanlara da yansıdığını belirterek:

“Raporlanamayan milyonlarca hak ihlâli var. Her gün mezbahalarda, barınaklarda, süt ve yumurta çiftliklerinde, balıkçılıkta, avcılıkta, hayvanat bahçelerinde, faytonlarda ve taşımacılıkta, yunus parklarında, hayvanlı sirklerde, kürk çiftliklerinde, deney laboratuvarlarında, yurtiçi ve yurtdışı hayvan nakillerinde, ipek böcekçiliğinde, arıcılıkta, “bohçacılık” adı altında yürütülen böcek toplamaları ve kurbağa, salyangoz toplayıcılığındaki rutin şiddet ve ülkemizdeki çatışmalar, bombalamalar, orman yangınları sırasında yaşanan can kayıpları ve acılar ne yazık ki raporlarımıza dâhil edilememiştir. Ancak bizler biliyoruz ki her gün onbinlerce hayvan, birçok tesis ve işletmede, gündelik hayatımızda sistematik zulme, hak ihlâllerine ve katliamlara maruz bırakılıyor. İstanbul Tuzla’da bulunan ve Balkanlar’ın en büyük mezbahasında, sadece bu tesiste her gün 2.000 koyun katledilmektedir. Bir günü geçtik, bir dakikada dahi hayvanlara uygulanan zulüm korkunç boyutlardadır.” 

“Hayvan Hakları Hemen Şimdi”

Toplumsal şiddet halkasının en zayıf bireyleri olan hayvanlara “mal” muamelesi yapılması; onların hakları olan, hissedebilir bireyler olarak görülmemesi, toplumun tüm kesimlerini etkilemekte, her gün tanık olduğumuz olaylarla cinnetin eşiğinde olduğunu gördüğümüz toplumumuzu, herkese sirayet eden, derin bir tahammülsüzlük, eşitsizlik, adaletsizlik içerisine sürüklemektedir. Toplumun tüm kesimlerine buradan sesleniyoruz: Yeryüzünde yaşayan her canlıya âdil davranmadığımız sürece, hiçbir topluma gelmeyeceği gibi toplumumuza da barış, adalet gelmeyecektir. Bizlerle eşit, belki de daha şiddetli derecelerde acıyı, korkuyu, stresi hisseden hayvanları yok saymaya, onların haklarını çiğnemeye, onlara zulmetmeye son vermediğimiz takdirde, hayvanların tâbi tutulduğu soykırım boyutları daha da şiddetlenecek ve kaçınılmaz olarak dünyanın ekolojik felaket ile yok olduğunu hep birlikte deneyimleyeceğiz. En başta hayvanlar, doğuştan gelen haklara sahip olan bireyler oldukları için ve dünyayı herkes için daha âdil, eşit bir yaşam ortamı hâline dönüştürmek için hayvanların hakları derhal teslim edilmelidir.  İstisnasız herkes için özgürlük! Hayvan hakları, hemen şimdi!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bodruma Yerleşen Selda Bağcan 40 Kedisiyle Beraber Yaşıyor

Bodrum’a Yerleşen Selda Bağcan 40 Kedisiyle Beraber Yaşıyor

ozgeozderhayvan

Özge Özder: “Türkiye’de Hayvan Aktivisti Olmak Kolay Değil”