in

Hayvan Hakkı Savunucuları Seferihisar Barınağına Sahip Çıktı

AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci tarafından ortaya atılan”Seferihisar Barınağı’nın hali içler acısı” iddilarını hem belediye hem de hayvan hakkı savunucusu dernekler yalanladı.

AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci geçtiğimiz günlerde Seferihisar Belediyesi’ne ait barınak görüntüleri paylaşmış ve barınağın içler acısı bir halde olduğunu iddia etmişti.

1530446060637

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Nihat Zeybekci

Görüntüleri izledikten sonra gece uyuyamadığını vurgulayan Zeybekci, şunları şöylemişti:

“Kimseyi hedef aldığım yok. Ama ortada resim var, yeri belli. Bidonlara doldurulmuş… Zaten onların nasıl bir hayat sürdükleri belli, kemik yığını haline gelmiş olan zavallı, dilsiz hayvanların sizin gözünüzün içine nasıl baktığını da biliyorsunuz. Gördüğüm kadarıyla onlarca hayvan var, konteyner içinde ölü hayvanlar. Nasıl böyle bir şeye insan fırsat verir, duyarsız kalırlar anlamak mümkün değil. Hayvan barınağa içler acısı bir durumda.”

0x0 seferihisardaki hayvan barinagina ait goruntuler dehsete dusurdu 1553615346932

Zeybekci’nin açıklaması hayvan hakkı savunucuları arasında şaşkınlığa neden oldu. Yapıldığı günden bu yana örnek gösterilen Prof. Dr. İsmet Sungurbey Seferihisar Sokak Hayvanları Yuvası‘na yönelik bu iddialar hem belediyeyi hem de hayvan hakkı savunucularını harekete geçirdi.

Seferihisar Belediyesi, Zeybekci tarafından servis edilen fotoğraflarla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Seferihisar ilçe hudutları içerisinde trafik kazası sonucu ölen canların 5199 Sayılı Kanun gereği toplama, kısırlaştırma ve defin işleri belediyemiz tarafımızdan yapılmaktadır. Ölen canlar, soğukhava dolabında bekletilip belediyemizin gömü alanına gömülmektedir. Görüntülere konu olan yer, hayvan barınağındaki soğukhava dolabıdır. Değerli halkımıza duyurulur.”

Belediyeye hayvan hakkı savunucularında da destek geldi. İddiaların, hayvanların da alet edildiği bir karalama kamapanyası olduğunu söyleyen hayvan hakkı savunucuları, Seferihisar Barınağı’nın acınacak halde olmadığını hatta diğer belediyelere örnek niteliğinde olduğunu belirtti.

1032577732841
Tunç Soyer

HayKonfed ve HAYTAP yaptığı açıklamalar ile Seferihisar Belediye Başkanı ve CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Tunç Soyer‘e destek verdi.

HayKonfed Zeybekci’nin iddialarına şöyle cevap verdi:

Türkiye’de çok az sayıdaki iyi durumda olan bakımevlerinin başında gelen Seferihisar Belediyesi Bakımevi’nde, SEHAYDER Seferihisar Hayvanları Koruma Derneği de yıllardır aktif olarak gönüllü çalışmalar yapmaktadır. Seferihisar Belediye Başkanı Sn Tunç Soyer, gerek bakımevi hizmetinin ve gerekse hayvan haklarına yönelik faaliyetlerin başarılı olması için Sivil Toplum Kuruluşu varlığına en fazla önem ve destek vermiş bir belediye başkanıdır.
Hem yasal hem de insani boyutta SEHAYDER’in bakımevindeki çalışmalarını hayvanlar için önemli görüp takdir ile destekleyen, bir belediye başkanı ve siyasetçi olmasının ötesinde “adalet ve vicdan” erdemlerine sahip bir “can dostu bilge kişi” olan Sn Tunç Soyer’i, biz konfederasyon olarak tüm belediyelere örnek olarak göstermekteyiz. Mevcut belediye barınaklarının, 3-5 tanesi hariç hepsinin ölüm kampı olduğu, gönüllülere giriş yasaklarının konduğu bir Türkiye ortamında, Seferihisar Belediye Barınağı için yapılan KARALAMA kampanyasını, hayvanların siyasete alet edilmesi açısından KINIYORUZ.

Aynı zamanda ciddi bir devlet adamı kimliğini de taşıyan Sayın Nihat Zeybekçi’nin, bu kurmaca KARALAMANIN gerçekliğini araştırmadan, “Seferihisar Belediyesince yapılan hayvan barınağının içler açısı bir durumda olduğunu, kendisinin de bu görselleri izlediğini, gece uyumadığını ve çok üzüldüğünü” ifade etmesini de doğru bulmadığımızı belirtmek isteriz.

Sayın Zeybekçi eğer, geçmişte belediye başkanlığını da yaptığı Denizli Belediyesinin ÖLÜM KAMPI bakımevini, İzmir Büyükşehir Belediyesinin ÖLÜM HASTALIK PİSLİK kampı olan Işıkkent bakımevini gündeme getirseydi daha inandırıcı olurdu.

Tüm parti ve adaylara kesinlikle eşit mesafede olan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu olarak, siyasilerden, zaten zulüm ve işkence altında olan hayvanların siyasete alet edilmemesini önemle talep ediyoruz.”

HAYTAP İzmir İl Temsilcisi Esin Önder ise  “İzmir’de veterinerlik hizmetlerinin yerine getirilmediği üç ilçeden ikisi sizin partinize ait belediyelerdir.” diyerek Zeybekci’nin iddialarına yanıt verdi.

“Haksızlığa ve karalamaya her daim karşı olan duruşumuz sebebiyle bu açıklamayı yapmamız zorunlu olmuştur.

Hayvan Hakları Federasyonu Federasyonu İzmir İl Temsilciliği olarak, AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekçi’nin Seferihisar Barınağı’na ilişkin açıklamasını hayretle okuduk.

Anladık ki hem hayvan hakları meselesinden hem de uygulamalardan yanlış bilgiye sahip.

Sayın Zeybekçi,
İnsanlar gibi hayvanlarda ömrü dolduğunda ölürler.
Barınakta veya sokakta.
Barınakta ölenler, bulunduğu yerden gömüye götürülmeden önce soğuk hava deposuna kaldırılmak üzere bir araya getirilir.
Tunç Soyer aleyhine servis ettiğiniz o görüntüler, gömüden önce bir araya getirilen soğuk hava deposunun kapakları açıldığı anda çekilen görüntüdür.

Seferihisar Belediyesi ile işbirliği çerçevesinde gönüllüler ve Sehayder Derneği Seferihisar ilçesinde bulunan hayvanlar için etkin ve verimli bir şekilde çalışmaktadır.

Siyasi kampanyanıza candostlarımızı asılsız ve gerçek dışı kurgular ile malzeme etmenizi kınıyoruz.

Hayvan Hakları konusunda samimi iseniz, onları sahipli /sahipsiz olarak ayıran, sahipsiz hayvanları yasal zeminde ‘mal’ olarak tanımlayan, şiddet, tecavüz vb gibi girişimlere idari para cezası vermekle yetinen yasa için partiniz vekilleri ile görüşünüz.Hayvana şiddetin ‘suç’ sayılmasını istediğimiz 5199 sayılı kanun değişikliği nicedir TBMM ‘de bekliyor. Bekletiliyor.

Belediye başkanlığını yaptığınız kentiniz Denizli’de nicedir tedavi edilmeyen hayvanların uyutulduğuna dair yüzlerce ihbar alıyoruz. İzmir’de veterinerlik hizmetlerinin yerine getirilmediği üç ilçeden ikisi sizin partinize ait belediyelerdir.

AKP’li Kınık ve Kiraz Belediyelerinde yasal zorunlulukları olmasına rağmen başta kısırlaştırma hizmeti olmak üzere hiç bir hizmet yükümlülüğü, tüm talep ve uyarılarımıza rağmen yerine getirilmemiştir.

İnsanlığı utandıran görüntüler, gerçekte Kınık ve Kiraz ‘da yaşanmaktadır.

Bizler, İzmir’de candostlarımızın yaşam hakkı mücadelesini ve yerel yönetimlerde veterinerlik hizmeti faaliyetlerini takip eden yetkili muhatap kurum olarak haksız ve karalamaya yönelik açıklamanızı kınıyor, sizi hayvan hakları meselesi konusunda bilgi sahibi olmaya, kentiniz Denizli Büyükşehir Belediyesi ‘ne dair süregelen ihbarlar, TBMM ‘de bekleyen 5199 sayılı yasa ve İzmir’de AKP’ li belediyelerde yerine getirilmeyen hizmetler ile ilgilenmeye davet ediyoruz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

şevval sam

Şevval Sam “Kürk Giymek İnsanın Utanacağı Bir Şey”

Göz Doktorları ve Veteriner Hekimler Ayazın Gözlerini Kurtarmak için Biraraya Geldileröç

Göz Doktorları ve Veteriner Hekimler Ayaz’ın Gözlerini Kurtarmak için Biraraya Geldiler