in

Hayvan Hakkı Savunucuları İzmit Belediyesi’ni Protesto Etti

İzmit’te sokak köpeklerinin iğne ile öldürülmesi sonucu belediye binası önüne gelerek basın açıklaması yapan hayvan hakları dernekleri temsilcileri, olayın sorumlarını hesap vermeye davet etti.

Kocaeli’nin İzmit ilçesi Yahya Kaptan Mahallesi’nde 3 sokak köpeğinin iğne ile öldürülmesine yönelik tepkiler sürüyor. Olayın ardından İzmit Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü’ndeki tüm personelin açığa alındığını duyurulmuştu. Kocaeli Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği üyelerinin suç duyurusunda bulunduğu olayın ardından açıklama yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ise olayın kasten gerçekleştirilmediğini, yürütülen soruşturmanın sonucuna göre gerekenin yapılacağını belirtmişti. Yapılan açıklama ve alınan kararların yeterli olmadığını düşünen hayvan hakları dernekleri temsilcileri ise belediye binası önüne gelerek yaptıkları basın açıklaması ile olayın sorumlularının hesap vermesini talep ettiler.

AW190597 01

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Verdikleri koordineli çalışma sözleri tutulmamıştır”

Köpeklerin öldürülmesi olayında gerçek sorumluların hesap vermesi gerektiğini dile getiren hayvan sever Selma Platin Pek, “Olaydan sonraki süreçte, anlaşılmıştır ki Yahya Kaptan’da yapılan bu eylem aslında İzmit Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün günlerdir yaptığı çalışmanın gözler önüne serildiği andır. Verdikleri koordineli çalışma sözleri tutulmamıştır. Bizi aldatmışlar, kandırmışlar ve arkamızdan iş yapmışlardır. Bu noktadan sonra Veteriner İşleri Müdürü Mehmet Çetinkaya’nın, ne de Belediye Başkanı Fatma Hürriyet Kaplan’ın benim haberim yoktu, bilmiyordum deme hakları yoktur” dedi.

“50 köpeği katledip gömdünüz mü”

Kaybolan 50 köpeğin nerede olduklarını bilmedikleri söyleyen Pek, “Günlerdir İzmit’in muhtelif bölgelerinden aldığınız en az 50 köpeğimiz nerede. Bu köpeklerin yerini açıklamak zorundasınız. Bu 50 köpeği katledip gömdünüz mü? Tüm ekibi açığa aldığınız, Mehmet Çetinkaya neden görevinde? Yıllarda çalıştığımız ekipte ve bir sorun yaşamadığımız ekipteki suçsuz insanlar da görevden şuanda alınmıştır. O şahısların biz görevine iadesini istiyoruz. Çünkü biz onlarla zaten uyum içerisinde çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanından Açıklama

Konuyla ilgili soruşturmanın titizlikle sürdüğünü ifade eden Hürriyet, “Ölen canlarımızı geri getiremiyoruz ama bundan sonra bize düşen sorumluluğu alarak bunun aydınlatılması, şeffaf, objektif ve adil davranılması ve bundan sonraki süreçte çalışmamızı gözden geçirmek, aynı kararlılıkla çalışmalarımızla öz eleştirimizi yapmak durumundayız. Bu üzüntümüzü ifade ederken, bu konuda siyaseten linç kampanyası yürütülmesinden ziyade, bu üç canımızın vefat etmesi daha önemli, hassas bir konu bizim için. Haberi alır almaz iki açıklama yayınladık. Olayı araştırıyoruz dedik, ardından veteriner işlerinde çalışanları önce sözlü, bugün ise yazılı olarak açığa aldığımızı duyurmuştuk. Sonuçlanana kadar görevde olmayacaklarını ve hiçbir ayrıştırmamızın olmadığını ifade ettik. Soruşturma sonucuna kadar bu devam edecek. Olayın müfettiş ile yürütüleceğini ve şeffaflıkla açıklanacağını bildirmek istiyorum. Biz her türlü sorumluluğu aldığımızı söyledik. Bu tarz spekülasyonlara mahal verilmemeli” diye konuştu.

“Başından beri hayvan hakları konusunda hassasiyetimizi bizi tanıyanlar biliyor”

“Zehirli iğne ile katletmek, öldürmek bunlar asla kabul edeceğimiz bir şey değil” diyen Hürriyet, “Asla bilerek bir canlının canına kast etmeyiz. Bu konuda hassasız. Ama zehirli iğne ile öldürdüler, katlettiler gibi bir sürü yanlış bilgi, linç kampanyasına araç olan konular var. Bu konuda hiçbir şekilde bu suçlamaları kabul etmemiz mümkün değil. Başından beri hayvan hakları konusunda hassasiyetimizi bizi tanıyanlar biliyor, bu konuda nasıl çabaladığımızı herkes biliyor. İhmal varsa, bundan kaynaklı bir suçumuz varsa, bu konuda tavizimiz yok. Çıkacak sonuca göre gereğini yapacağız. Ama kasti olarak iğne ile öldürmek gibi spekülasyonların yapılmaması, linç kampanyasına mahal verilmemesi, daha iyi, daha güzeli yapmaya yönelik ortak çözümleri konuşmak hepimizin görevi” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nevsehir Belediyesi1 Koyun1 Keci 3 Kuzu Tarafindan Esir Alinmis Bulunmaktayiz....

Nevşehir Belediyesi: 1 Koyun,1 Keçi, 3 Kuzu Tarafından Esir Alınmış Bulunmaktayız….

Kahramanmaras Polisi Hayvanseverler ile Birlikte Sokak Hayvanlarini Besledi

Kahramanmaraş Polisi Hayvanseverler ile Birlikte Sokak Hayvanlarını Besledi