in

Hayvan Hakkı Savunucuları İBB’nin Tarihi Kararını Yorumladı

Adalar’da yıllardır süren fayton işkencesi İBB’nin aldığı tarihi karar ile son noktaya gelmiş durumda. İBB’nin bu kararının ne anlama geldiğini ve sonraki süreci hayvan hakkı savunucularına sorduk.

Adalar‘da fayton işkencesinin bitmesi adına verilen emekler sonunda sonuç buldu. Faytona sürülen atların gördüğü işkence ve ruam hastalığı sebebiyle öldürülen yüzlerce at sonrası, Adalar’da hayvan sömürüsü dayanılmaz bir hal almıştı. Yaşanan acı olay sonrası hayvan hakkı savunucularının baskıları ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adalar’da 3 ay boyunca faytonun yasaklandığı kararını almış ve sonrası içinde elektrikli faytona geçiş için çözümler arandığını belirtmişti.

Bugün ise yıllardır beklenen en olumlu adım atılarak Adalar’daki faytonların satın alınması ve atların özgür bırakılması kararı, Ekrem İmamoğlu’nun kurumsal iletişim danışmanı Murat Ongun tarafından açıklandı. Ongun açıklamasında: “Adalar’da 277 tescilli fayton plakasının 300’er bin’den, fayton başına 6 atın da 4’er bin’den İBB’ce satın alınması ve ulaşımın elektrikli araçla yapılması UKOME’de kararlaştırılmıştır. Atlar veteriner kontrolünde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın doğal yaşam alanlarına bırakılacak.” dedi.

Alınan bu karar hayvan hakkı savunucuları tarafından sevindirici ve umut verici olarak yorumlandı. Biz de ajanimo olarak bu kararın ne ifade ettiği ve karar hakkındaki düşüncelerini Gazeteci, yazar ve hayvan özgürlüğü aktivisti Zülal Kalkandelen, Hayvanlara Adalat Derneği (HAD) Başkanı Avukat Hülya Yalçın, Faytona Binme Atlar Ölüyor inisiyatifi sözcüsü Elif Ertürk ve İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu‘na sorduk.

 

zulal kalkandelen

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Zülal Kalkandelen: Atların ne durumda olduğunu bilmek istiyoruz ve bu sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerektiğinin altını çiziyoruz

Bugün TBMM canlı yayınında Hayvan Hakları Yasası görüşülürken CHP Denizli Milletvekili Sayın Gülizar Biçer Karaca‘nın yaptığı açıklama, çok uzun zamandır beklediğimiz haberi verdi. Sayın Karaca, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaptıkları görüşmede, İstanbul Valiliği ve ortaklaşa olarak Adalar’da faytonların tamamen kaldırılması, faytona koşulan atların Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınması konusunda görüş birliğine varıldığını, atların Tarım Orman Bakanlığına ait bir alanda rehabilite edilmesi ve yaşamlarını orada devam ettirilmesi için çalışmaların mart sonuna kadar tamamlanacağını söyledi. Bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de bu atların satın alınması konusunda görüşmelerin yapıldığını da ekledi.

Bu açıklama net. Adalar’da faytonların tamamen kaldırılacağı resmi olarak açıklanmıştır. 20 Aralık’ta Sn. İmamoğlu ile yaptığımız görüşmede, çalıştay sonrasında sembolik olarak bir miktar atlı faytonun tutulması önerisinin kendisine iletildiğini ifade etmiş ama buna karar verilmediğini altını çizerek belirtmişti. Hemen ertesinde yaptığı açıklamada ise, “Turizm amaçlı da olsa, göstermelik de olsa, bu 35 fayton sürecine ben şahsen de karşıyım” demiş ve vicdani sorgulama yaptığında kendisinin de Adalar’da hiç fayton olmaması yönünde düşündüğünü söylemişti.

‘Bu utancın bitirilecek olması hayvan hakları açısından önemlidir’

Gelinen noktada ve yapılan açıklamalar doğrultusunda Adalar’da atlı faytonların ulaşım aracı olarak ve sembolik olarak hiçbir şekilde kalmayacağı anlaşılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. İmamoğlu, doğru olanı yapmış ve bir hayvan hakları ihlali olan atlı faytonun sonlanması yönünde harekete geçmiştir. Hiçbir şekilde sürdürülebilir olmayan bu zulmün sona ermesi için yıllardır çok sayıda insan mücadele verdi. Sürekli olarak bunun bir adalet ve özgürlük mücadelesi olduğunu anlatmaya çalıştık ve çeşitli kesimlerin yoğun direnişiyle karşılaştık. Yıllardır binlerce at, fayton yüzünden acı içinde can verdi. Sn. İmamoğlu’na görüşmemizde, “İstanbul’u 21. yüzyılda atların sırtına kamçı vurularak insan ve yük taşıtılan bir kent olmaktan kurtarın lütfen” demiştim. Bu utancın bitirilecek olması hayvan hakları açısından önemlidir. Bu tarihi bir karardır.

Adalar’da ilan edilen üç aylık karantina sürecinde atların içinde bulunduğu koşullara dair toplumda önemli endişeler var. Valilik ve Tarım Bakanlığı’nın devrede olduğu bu süreçte kamuoyuna gerekli bilgilerin verilmesi, spekülasyonların önlenmesi açısından şart. Atların ne durumda olduğunu bilmek istiyoruz ve bu sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Aksi halde şüpheli bilgiler yayılmaya devam edecektir. Bu konuda hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hem de Adalar Belediyesi’nin gereken çabayı göstermesini talep ediyoruz.


Av. Hulya Yalcin

Hayvanlara Adalat Derneği Başkanı Av. Hülya Yalçın: “Yaşam nöbeti” eylemi ve Meclis görüşmeleri artık tam olarak karşılığını buldu

Hayvan hakları için sokakta, sahada, bürokratik kurumlarda, Meclis çatısı altında böylesine bütüncül bir mücadele ilk kez vücut buluyor. Kanun metni ve lafzının gerçek bir koruma fiiline uygun hale gelmesi için kurulan Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu yaklaşık bir yıldır süren çalışmaların sonuna geldi ve tüm bileşenlerin katkısıyla oluşturulan Komisyon Raporu Meclis gündemine oturdu. Hayvan hakkı savunucularının tartışmasız taleplerinden birisi olan, başta adalar olmak üzere “Fayton kölesi atların özgürleştirilmesi ve zulmün bitmesi” konusu da bu çalışma sürecinde yoğun olarak tartışılmıştı. Geçtiğimiz günlerde patlak veren ruam hastalığı ve bu sebeple 100’den fazla atın öldürülmesi ise süreci her anlamda tetikledi. Hem artık fayton köleliğinin tamamen sona ermesi; hem bu süreçte atların sağlık ve aidiyet durumlarının onlara daha fazla zarar gelmeyecek şekilde tespit edilmesi için onlarca toplantı yapıldı.

‘Atların Bu Zulümden Kurtarılması için Meclisteki Tüm Partiler Uzlaştı’

Hayvan hakları savunucularının tartışmasız biçimde “özgürlük ve yaşam hakkının korunması” talepleri ile başlattığı “yaşam nöbeti” eylemi ve Meclis görüşmeleri artık tam olarak karşılığını buldu bizce. Başta adalar olmak üzere faytonlarda ve atlı arabalarda kullanılan atların artık bu zulümden kurtarılması için Mecliste grubu bulunan tüm partiler uzlaştı. Bu hem hayvan hakları hem Ülke hukukumuz için uzun zamandır özlenen bir konsensus durumudur. Şu an geldiğimiz noktada artık atlar hiç bir gerekçe ile faytonlara koşulmayacak, artık bu sömürü ve zulmün “nostalji, gelenek, alışkanlık, ekonomik zorunluluk” gibi gerekçelerle sürdürülmesi mümkün değildir. Hem taleplerimiz başlığıyla Meclise sunduğumuz dosyada da yer alan “ruam hastalığının yayılmaması için atların kullanımı kesinlikle durdurulmalıdır” görüşünü içeren veteriner hekim görüşü (Prof. Dr. Tamer Dodurka) hem de komisyon üyelerine çalışmalar sürecinde sürekli birebir izlettiğimiz ihlal videoları, ihbarlar ve atların çaresizliği karşısında yasanın bir türlü koruma yönlü kullanılamıyor olması bu sonuca varmamızda çok etkili oldu.


elif erturk 1

Faytona Binme Atlar Ölüyor inisiyatifi sözcüsü Elif Ertürk: Bu kararla kölelik zinciri kırılacak ve binlerce Atın yaşamı kurtulmuş olacak

Yıllardır çok sayıda at kazalarda, çıkan ahır yangınlarında, ruam hastalığından, bakımsızlık ve hastalıktan yaşamını yitirdi. Ölen atların yerine tıpkı köle pazarına getirilir gibi yeni atlar getirildi. Alınan bu kararla; yıllardır ağır bir sömürü sistemi ile ayakta duran faytonculuk Adalar’da tarihe karışacak. Bu kararla kölelik zinciri kırılacak ve binlerce atın yaşamı kurtulmuş olacak. Tabi bundan sonra herşey bitmiş değil, emekliye ayrılan atların bundan sonra ki yaşamı için en uygun çözümün STK’lar ve hayvan hakları savunucuları ile birlikte alınarak işbirliği içinde sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesi çok önemli ve gereklidir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu bu kararla, yıllardır süregelen bu sömürü sistemini kaldırdığı için tarihi bir adım atan siyasetçi olmuştur.


deniz tavsancil 1

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu: Bu zulme son veren, bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ederim

Yıllardır süren atların maruz kaldığı zulüm vardı
Adalara sokulan kaçak hayvanlar vardı
Her yıl ölen yüzlerce atın ahı vardı
Yıllardır yapılan eylemler vardı….

TBMM’de kurulan hayvan hakları araştırma komisyonu, ne zaman Adalara gidip bu zulüm ve ihlalleri yerinde gördü, Hayvan hakkı ve insan hakkı ihlallerine yerinde tanıklık etti; böylelikle bu zulüm tüm Türkiye gözünde görünür oldu ve engellenemez son için fitil ateşlenmiş oldu.

Atlı faytonun artık toptan kaldırılması gerekiyordu. Valilik de bu temel fikirle 3 ay faytonların kullanılmasını yasaklamıştı. Gözler Ekrem Başkandaydı. Bu gelişme beklediğimizi bir gelişmeydi ve hepimizi çok mutlu etti.

Atlı fayton artık kalkacak.
Eziyetin kültürü olmaz, olamaz.

Bu zulme son veren, bu konuda emeği geçen bütün yetkililere ve hayvan korumacılara teşekkürü borç bilirim. Artık atların akıbetinin; ölene kadar zulüm görmeden, kesilmeden yaşayabilecekleri çiftliklerin haraların takipçisi olacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

adalarda fayton iskencesi son buluyor

İBB Meclisi’nde Onaylandı: Faytonları İBB Satın Alacak, Atlar Özgür Olacak

meclis hayvan hakları komisyonu

Meclis, Hayvan Hakları Konusunda Birlik Oldu