in

Hayvan Hakkı Savunucuları İBB Binası Önünde ‘Yaşam Zinciri’ Oluşturdu

22 gündür atlı faytonların kaldırılması için İBB binası önünde eylem yapan Hayvan özgürlüğü aktivistleri, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan ile yaptıkları görüşmenin detaylarını paylaştı.

Hayvan özgürlüğü aktivistlerinin İBB önündeki ‘Yaşam Nöbeti’ 22.gününde devam ediyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan ile görüşen aktivistler görüşmenin sonucunu basın açıklaması ile duyurdu.

Grup adına konuşan Kübra Aygün, Vali Yerlikaya ve Kaymakam Ayhan’a, atlı faytonların yasaklanması ve Adalar’daki atların tamamen özgür rehabilitasyon şartlarına alınmasına ilişkin taleplerini ilettikleri söyledi.

“Fayton uygulamasının resmi olarak ilan edilmese de tamamen sona erdiğini ve Adalar’da sembolik olarak 35 fayton kalması şeklindeki görüşe de karşı olduğunu belirten İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, tek bir atlı fayton dahi kalmasını doğru bulmadığını açıkladı. Toplantıda fayton konusunu tamamen sona erdirmekte kararlı olunduğu hem İBB’ye hem de Faytoncular Odası’na iletildiği, aksi durumlar için de yedek planlarının bulunduğu belirtildi.”

Valiliğin, İBB’den süreci çok uzatmadan faytoncularla pazarlığı tamamlamasını istediğini dile getiren Aygün, “Adalar’daki 1380 atın beslenme, gezdirilme ve diğer ihtiyaçları konusundaki eksiklikleri valiliğe ilettik. Vali Ali Yerlikaya, Adalar Kaymakamlığı, İBB ve Adalar Belediyesi ile görüşüp atların mevcut koşulların düzeltilmesi için ve olası yaşam hakkı ihlallerine karşı çözüm arayacağını belirtti” ifadelerini kullandı.

“Vali Yerlikaya, Adalar’da bulunan 1380 atın kalan ömürlerini en iyi şekilde geçirebilmeleri için her şeyi yapacaklarının sözünü verdi. Bu konuda çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını açıklayan Vali Yerlikaya’dan atların gelecekleri ile ilgili planlamalar yapılırken bu sürece mutlaka hayvan hakları savunucularının da dahil edilmesi yönündeki talebimizi bir kez daha ilettik. Bu konuda şeffaflık ve katılım sağlanacağı belirtildi.”

Hayvan hakkı savunucuları basın açıklamasının ardından İBB binası önünde yaşam zinciri oluşturdu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avustralyada Deve Katliamına Atlar da Dahil Edileceköç

Avustralya’da Deve Katliamına Atlar da Dahil Edilecek!

avustralya yangını

Avustralya’yı Sert Rüzgar ve Aşırı Sıcaklar Nedeniyle ‘Zor’ Günler Bekliyor