in

Hayvan Hakkı Savunucuları: Devrek Belediyesi Şiddet Yanlısı ve Sorumsuz Tavrını Sürdürmekte Israr Ediyor

Devrek Belediyesi’nin hayvan haklarını ihlal eden uygulamalar yaptığını eden hayvan hakkı savuncuları açıklama yaptı.

Hayvan hakkı savunucuları Devrek Belediyesi’nde hayvan hakkı ihlalleri yaşandığını iddia ederek belediyeye taleplerini ileten bir açıklama yaptı. İşte hayvan hakkı savunucularının iddiaları ve talepleri:

Geçtiğimiz günlerde Devrek‘teki gönüllü dostlarımızdan, belediyenin bazı hayvan hakkı ihlallerine sebep olduğu bilgisini aldık. Sosyal medyada da yankı uyandıran bu hak ihlallerine karşı sessiz kalamazdık. Biz hayvan hakları aktivistlerini harekete geçiren olay, tedavi edilmek amacıyla Devrek Belediyesi barınağına alınan yaralı bir kedinin barınağa girdiği mevcut şartlardan daha kötü bir halde ve anestezi etkisindeyken sokağa -alındığı yere- geri bırakılması oldu. Bu umarsız tavır sonucu bir can kaderine terk edildi. Bizler Devrek Belediyesi‘nin sorumluluğunu almadığı bu vahşeti Twitter üzerinden gözler önüne serip kamuoyu oluşturarak Devrek Belediyesi’ni hesap vermeye ve sorumluluk almaya davet ettik. Devrek Belediyesi ise tüm taleplere rağmen süreci şeffaf bir şekilde bizlerle paylaşmayıp şiddet yanlısı ve sorumsuz tavrını sürdürmekte ısrar ediyor. Bölgede düzenli besleme yapan gönüllülerle iletişimimiz sonucu edindiğimiz bilgilere göre belediyeyle iletişim kurma çabaları gösterip, şikayetlerini ileten gönüllüleri, şiddet tehditleri ve hakarete varan söylemlerle uzaklaştırmalardır.

Screenshot 38

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedinin belediye ekipleri tarafından bırakıldığı iddia edilen hali

Devrek Belediyesi Gönüllülerle İş Birliği Yapma Taleplerini Reddetmektedir

Devrek Belediyesi, iletişim kurma ve gönüllülerle iş birliği yapma taleplerini reddetmektedir. Uzun uğraşlar sonucu kurulan iletişimde de saygısız üslupları ve şiddet eylemleriyle iletişim kanallarını tekrar tıkamaktadırlar. Hayvanları Koruma Kanunu, yerel yönetimlerin gönüllülerle iş birliği içerisinde çalışması esastır der. Devrek Belediyesi’ne kanundan doğan sorumluluklarını tekrar hatırlatıyoruz.

Demokratik haklarını kullanarak sosyal medyada kamuoyu baskısı oluşturan ve baskı aracılığı ile durum iyileştirmesi talebinde bulunan hayvan haklan aktivistlerine Devrek Belediye Başkanı tarafından provakatör, çığırtkan sıfatları yakıştırılarak durum şahsileştirilmeye çalışılmaktadır.

Korona virüsü ile mücadele ettiğimiz bu dönemde izolasyonda olmamız sokaklardaki, barınaklardaki hayvan dostlarımızın yaşadıklarını görmezden geleceğimiz anlamına gelmemektedir. Hak ve adalet aramak “çığırtkanlık” ise çığırtkan sıfatını memnuniyetle kabul ettiğimizi de söylemek isteriz.

Hayvan haklan aktivistleri olarak uğradığımız tüm hakaretlere inat hayvan hakları için mücadele etmeye devam ediyor ve bu metinle Devrek Belediyesi’nden taleplerimizi hayvan dostlarımız için tekrarlıyoruz.

Devrek Belediyesinden Taleplerimiz:

  Veterinerlik hizmetlerinin iyileştirilmesi bunun için görevli veteriner ile mevcut ekipman yetersiz ise gereken nitelikleri karşılayacak yeni veteriner görevlendirilesi ve ekipmanın yenilenmesi

  Barınağın yürüttüğü çalışmaların şeffaflaştırılması

*  Sahipsiz hayvan geçici bakımevine, 7/24 kayıt yapan kamera takip sistemi kurulması

*  Hayvanlar için yürütülen çalışmaların belgelerle birlikte  kamuoyu ile paylaşılması

*  Düzenli besleme yapılan alanların ve geçmiş zamanlarda yapılan beslemelerin bilgisinin gönüllülere verilmesi

  Kısırlaştırılmış ve tedavi edilmiş hayvan sayısının; bu hayvanların kaçının hayatta olduğu ve yapılan işlemden sonra nereye bırakıldıkları bilgisinin paylaşılması

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yozgatta sokak hayvanlarını besleyen inşaat işçisi

İnşaat İşçisi Açlıkla Mücadele Eden Köpeklerin Umudu Oldu

Kırmızı Listede Olan Oklu Kirpi Araba Çarpması Sonu Hayatını Kaybettiöç

Kırmızı Listede Olan Oklu Kirpi Araba Çarpması Sonucu Hayatını Kaybetti