in

Hayvan Hakkı Savuncusu Burak Özgüner’e Terör Soruşturması

Gezi Parkı Eylemleri’nde yaralanan hayvan haklarını savunan Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü’ne altı yıl sonra soruşturma açıldı.

Gezi Parkı Eylemleri sırasında polis şiddeti nedeniyle ölen ve yaralanan hayvanları gündeme getirmek için eylem yapan Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Burak Özgüner hakkında yaklaşık altı yıl sonra terör soruşturması açıldı. Soruşturmayı tesadüfen öğrenen Özgüner, avukatları aracılığıyla dosyanın içeriğini öğrenmek istedi ancak savcı, “gizlilik kararı getireceğim” diyerek soruşturma dosyasını göstermedi.

Hayvan Hakkı Savuncusu Burak Özgünere Terör Soruşturmasıöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan‘a konuşan Özgüner, “Bu savcıdan önce, dosya üç farklı savcıya gitmiş; bu, dördüncü savcıymış. Bir kez de ben şansımı denemek istedim. Savcıyla görüşmek istedim ama görüşemedim. Savcının kalemi ile görüşüp soruşturmanın içeriği hakkında bilgi almak istedim. Savcının kalemi, soruşturmayı nasıl öğrendiğimi, mesleğimin ne olduğunu sordu. Yolum her adliyeye düştüğünde, hakkımda yeni bir soruşturma olup olmadığını öğrenmek için adliyeden ‘genel sorgu’ alıyorum. Bu soruşturmadan de haberim öyle oldu. Savcının kalemi şaşırdı ancak bunda şaşıracak bir şey yok. Bu ülkede herkes hakkında, her an ‘terör soruşturması’ başlatılabiliyor. Israrım sonucunda, savcının kaleminden, soruşturmanın ‘Gezi Direnişi’nde Kaybettiğimiz Tüm Canlıları Anıyoruz’ çağrısı ile düzenlediğimiz basın açıklaması ile ilgili olduğunu öğrenebildim. Neyle suçlandığımı, anmanın ne şekilde terörle bağlantılandırıldığını bilmiyorum ama şaşırmadım” dedi.

‘ACİL DENETİM YAPTILAR’

“Gezi ile ilgili soruşturmaların, altı sene sonra kasıtlı olarak alevlendirildiğini düşünüyorum” diyen Özgüner “Hem dayak yedik, çeşitli hakaretlere maruz bırakıldık. Polis saldırısı nedeniyle sonlandıramadığımız anmadan üç gün sonra da İçişleri Bakanlığı denetçileri, anmayı düzenleyen Yeryüzüne Özgürlük Derneği’ne ‘acil’ bir denetim yaptılar. Bu girişim, açık bir ‘misillme’ idi. Tabii ki mevzuata aykırı bir durum bulunamadı. Devlet, derneği daha önceden de 1 Mayıs 2012’de terörle ilişkilendirmeye çalışmıştı ama bu yöndeki tüm çabalar başarısız olmuştu. Şiddetsizliği ve silahsızlanmayı savunan, istisnasız herkes için özgürlüğü benimseyen Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nin terörle ilişkilendirmek istenmesi kadar saçma bir şey olamaz. O dönem basılı olarak çıkan Radikal, bizleri “Kedili Köpekli Terör Örgütü” şeklinde tanımlayarak yaşadığımız bu absürtlüğü manşetten duyurmuştu. Sivil toplumun bu denli baskılandığı bir dönemde sivil toplum faaliyeti yürütmek anlamsız geldi; Yeryüzüne Özgürlük Derneği feshehildi” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Gezi Parkı Eylemleri sırasında, hem Burak Özgüner’in o dönem çalıştığı kliniğe hem de başka kliniklere birçok yaralı ve saldırıdan etkilenen hayvan getirilmişti. Özgüner ve arkadaşları, hayvan hakları ihlalleriyle ilgili bir rapor hazırladı ve Cenevre’deki Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi’ne başvurmak için hazırlık yaptı. Grup, mahkemeye yapacakları başvuruyu duyurmak adına 28 Eylül 2013 yılında Gezi Parkı merdivenlerinde bir basın açıklaması düzenlemek istedi ancak bir polis saldırısı ile karşılaştı. Polis, basın açıklamasının okunmasına, izin vermeden gelenleri Taksim Meydanı’na doğru sürükledi. Özgüner ile birlikte 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakıldı.

Kaynak: Gazete Duvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Barınak Hayvanlarını Ölümden Kurtaran Gerçek Bir Süper Kahramanöç

Barınak Hayvanlarını Ölümden Kurtaran Gerçek Bir Süper Kahraman

Yavru Köpekleri Çuvala Koyup Ormana Attılaröç

Yavru Köpekleri Çuvala Koyup Ormana Attılar!