in ,

Hayvan Gibi Sevmek 

Kaç gündür dilime takılan bir slogan var: “Hayvan gibi sevmek!” 

İlk duyduğumda kulağıma önce tuhaf gelse de bu cümle, içini açınca çok anlamlı gelmeye başladı. Yedi aydır birlikte yaşadığım kedimle olan sevgi paylaşımımı düşününce daha da anlamlı gelmeye başladı. Çünkü hayvanlar gerçekten çok güzel seviyor!..

Bu düşünceden ilerliyorum. İnsan gibi sevmenin nasıl kirlendiğini farkediyorum. Gerek özel ilişkilerde, gerek iş, aile ilişkilerinde duyduğumuz, gördüğümüz, inşallah yaşamadığımız çok menfaat ilişkileri var. Genellemiyorum ama oldukça fazla.. Öyle olmasa insanlara sevmeyi, hayvanlar anlatmaya çalışmazdı.

Neden hayvanlar anlatıyor? Çünkü hayvanlar karşılıksız seviyor.

Uzun zamandır içinde olduğum kişisel gelişim çalışmalarında hep “karşılıksız ” sevmek anlatılırdı. İdrak ettirilmeye çalışılırken de, çocuklarımıza, hayvanlarımıza olan sevgimiz örnek olarak gösterilirdi. Şimdi şahit oldum ki, bence bunun ötesinde hayvanların bizi sevme şekli… Sevgilerini göstermeleri daha kaliteli.

Şöyle bir örnekle daha iyi anlatabilirim sanırım:

Bir gün kedimi dört gün evde bırakıp gitmek durumunda kaldım. İlk defa. Geri geldiğimde beni kapıda karşılamış olsa bile, fena kızmıştı. Ev düzenliydi ama geldikten sonra kitaplığa çıkıp tek tek kitapları üstüme fırlattı. Aynı ay içinde bir daha şehir dışına çıkmam gerekti. Bu kez bir kaç gün daha fazla kalmak durumundaydım. Döndüğümde daha bir çıldıracağını düşündüğümden tedirgin olsam da kalmak zorundaydım. Geldiğimde beni kapıda karşılayan kedim gece boyunca yanımdan hiç ayrılmadı, sevinçten ayaklarıma dolandı, durdu… Suratında kızgınlıktan ziyade özlem vardı. Ben de onu özlemiştim ama görüyordum ki onun özlemi ve sevgisini gösterme şekli benimkinden daha fazlaydı.

İşte, bana göre Ajanimo’da hatırlatılmak istenilen de bu. Hayvan gibi sevmek; karşılıksız, koşulsuz, kaynaktan gelen sevgiyi cömertçe akıtarak…

Bir an bunun insanoğluna kazandıracaklarını düşünüyorum. Oooowwwwww…

Mesela kalbi daha bir açılacak insanoğlunun. Zaten severken elektriğinizi alan bir enerjileri var. Çocuklarla hayvanların ilişkilerine baktığımızda elle tutulabilecek kadar net görmez miyiz sevmeyi ve sevilmeyi. İşte saf sevgidir bu. Yetişkin olunca ne yazık ki unutulan o saf sevgi.

İşte bu yüzden hayvan gibi sevmeye geliyorlar.

Hoş geliyorlar ve ben de kalbimi daha çok açmayı seçiyorum.

Hayvan gibi sevmeyi öğreniyorum yeniden.

Memnunum bundan 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hizan

Bu Defa Yuvayı Çocuklar Yaptı

mustafa koç badem 1

Badem Öksüz Kaldı