in

Hayvan Dostları Kısırkaya Hayvan Barınağı’nı Protesto Ediyor!

Hayvan hakları savunucuları yaşamdan yana olan herkesi mahkeme kararına rağmen faaliyetlerine devam eden Kısırkaya hayvan barınağının kapatılması için 17 Nisan Pazar günü saat 14:00’de Saraçhane’deki İstanbul Büyük Şehir Başkanlık Binası’nda protesto eylemine çağırıyor.
ibb-toplama-kampi-sultan-guner

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Fotoğraf: Sultan Güner‎

Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD), tarafından Kısırkaya hayvan barınağı projesinin iptali için dava açılmış ve İstanbul 6. İdare Mahkemesi söz konusu tesisin iptali yönünde karar vermişti. Barınağın mahkeme kararına faaliyetlerine devam ettiğini belirten hayvan hakları savunucuları İBB tarafından İstanbul’un dört bir yanından, yasaya aykırı bir şekilde ve hunharca sokak köpeklerini toplandığı iddia ediyor. Kısırkaya’ya götürülen hayvanların akıbetinin bilinmediğini belirten hayvan hakları savunucuları birçok ilçeden toplanan hayvanların kısırlaştırıldıktan sonra alındıkları yerlere bırakılması gerekirken ormanlara atıldığını belirtiyorlar.

Protestoyu organize eden isimlerden birisi, Kısırkaya toplama kampına karşı davayı kazanan HAGİD’den Burak Özgüner’le konuşma fırsatımız oldu. “Devlet ve yerel yönetimler, hayvanları birer çöp, ortadan kaldırılması, kontrol altına alınması gereken odaklar, kent zararlıları olarak görüyor. Biz ise tam tersini düşünüyoruz, hepsini farklı karakterlere sahip, doğuştan gelen hakları olan bireyler olarak görüyoruz ve bu bakış açısı ile yaklaşılarak hayvanlar lehine adımlar atılmasını, prosedürlerin işletilmesini istiyoruz” diyen Özgüner sorularımıza şu şekilde cevap verdi.

Eylemin amacı nedir tam olarak, sadece Kısırkaya’yı mı eleştirmek?

Daha önce defalarca Kısırkaya toplama kampının kapatılması için eylemler düzenlemiştik. Ancak bu eylemin amacı biraz daha farklı, İBB’nin özellikle son birkaç ayda hızlandırdığı ve artık soykırım boyutlarına varan toplama faaliyetlerine karşı ses çıkarmak, tepki vermek için bir kez daha İBB önünde olacağız. Tabii ki bu toplamaları ve diğer tüm müdahaleleri Kısırkaya toplama kampından bağımsız düşünemeyiz. Son birkaç ayda hız kazanan ve İstanbul geneline yayılan toplamalar, aslında Kısırkaya’nın daha da işlevsel hâle getirilmek istendiğine işaret ediyor. Kısırkaya için ilçe belediyeleri ile imzalanmak istenen ortak hizmet protokolü de bunun bir kanıtı.

Ortak hizmet protokolü?

İBB, İstanbul’daki tüm ilçe belediyelerine bir protokol teklifinde bulundu. Bu protokol, Kısırkaya toplama kampını ilçe belediyelerinin kullanımına açmak istiyor. Zaten İBB Başkanı Kadir Topbaş da basına verdiği demeçlerde sokak hayvanları mevzusunu ilçe belediyelerinin elinden alıp merkezi bir şekilde bu “sorunu” çözmek istediklerinden bahsediyordu. Protokol ile ilçe belediyeleri Kısırkaya’yı kullanabilecek. Protokolü imzalayan belediyeler, ilçelerindeki sokak köpeklerini toplayacak ve Kısırkaya’ya götürecek. İBB ise burada toplanan köpeklerin kısırlaştırma operasyonlarını yapacak. Protokolü imzalayan belediyelere rağmen İBB, o ilçe belediyelerinin sınırları dahilinde de köpek toplamaya devam ediyor, İBB’nin girmediği ilçe yok. Şu anda hem ilçe belediyeleri hem de İBB köpek topluyor. Bu toplama “seferberliği”, hayvanlara katliam ve soykırım olarak dönüyor. Hem toplamalar sırasında hem operasyonlar sırasında hem de barınaklarda hayvanlar hayatını kaybediyor çünkü İBB’de de ilçe belediyelerinin çok büyük bir kısmında da tüm bu süreçleri işletebilecek donanım ve kalifiye kadro yok, hepsinden önemlisi yaşatma gibi bir niyetleri yok.

ibb-toplama-kampi-2

‘Hayvan toplama’ ibaresini biraz açabilir miyiz?

Gerçekten çok ciddi bir toplamadan bahsediyoruz. Şile, Silivri gibi Kısırkaya’ya oldukça uzak yerlerden, 120 km. gibi mesafeler katledilerek hayvanlar toplanıp Kısırkaya’ya taşınıyor. Toplamalar sırasında ölüme kadar varan hak ihlâlleri yaşanıyor. İBB, kısırlaştırma operasyonunu bile doğru düzgün yapamıyor. “Kısırlaştırdık” dedikleri köpeklerin doğum yaptıklarını, erkek köpeklerinin kastre edildikten sonra testis torbalarının (skrotum) enfekte olduğunu, bazı köpeklerin iyi bir şekilde opere edilmedikleri için iki kez batınlarının açıldığını, kısırlaştırıldıktan hemen sonra ormanlara, ıssız yerlere atılan hayvanların septisemiden ve ikincil gelişen hastalıklardan hayatını kaybettiğini biliyoruz.

Peki bu hak ihlalleri ispatlandı mı?

Bu hak ihlâlleri defalarca kanıtlandı aslında, farklı ilçelerde farklı gönüllüler defalarca İBB araçlarını yakaladı.  Bu konuda gönüllülerin beyanları, paylaştıkları fotoğraflar var. Ayrıca mevzuata göre toplama ekibi eğer anestezik madde kullanıyorsa, ekibin başında veteriner hekim bulunması zorunlu. Ancak ne İBB’nin ne de ilçe belediyelerinin toplama ekiplerinde veteriner hekim var. Anestezik maddelerin gelişigüzel bir şekilde doze edilerek, yakalanan hayvanın yaşına, hastalığına, genel durumuna dikkat edilmeksizin uygulanması hayvanların ölümüne neden olabiliyor. Bu hak ihlâlleri ispatlansa dahi, maalesef yerel yönetimlere soruşturma izni devletten çıkmıyor. Soruşturma izni vermeyen devleti arkalarına alan yönetici ve görevliler de bu cezasızlığın verdiğin geniş yetki ile tam bir katliam yapıyor ve hiçbir şekilde hesap vermiyor.

Tekrar Kısırkaya’ya dönecek olursak, Barınağa hiç gittiniz mi?

Evet. Gittim. Ben Kısırkaya’nın İBB için bir vitrin malzemesi olduğunu düşünüyorum. Kısırkaya’da bulunan hayvanların genel durumu iyi gözüküyordu ancak ben sadece dev tesisin bir kısmını gezdim, sadece beni gezdirdikleri kısımlar için yorum yapabilirim. En başından beri söylüyoruz, ulaşımın neredeyse imkânsız, gönüllü katılımının olmadığı, bağımsız denetim ve şeffaflıktan uzak bir tesiste hayvanların başına her şey gelebilir. İBB’nin sokak hayvanları konusunda sicili oldukça kabarık ve kötü. 72 hektar gibi oldukça büyük bir arazi üzerinde inşa edilmiş tesiste, hasta takibi, hayvanların kontrolünü yapmak çok zor. Kaldı ki İBB yetkilileri ve çalışanları, bizim gibi hayvanlara duyarlı insanlar da değiller. Hepsi bunu profesyonel bir iş olarak, maaşlı yapıyor. Geçmişte İBB’nin 500 köpeklik barınaklarında yaşananları unutmadık, unutamayacağız da.

Pazar günü gerçekleşecek olan eylem hakkında eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu eylem, tamamen bir yurttaş inisiyatifinden ibaret. Tüm hayvan hakları savunucularının, aktivistlerin ve gönüllülerin katılımına açık. Eylemi herhangi bir Svili Toplum Kuruluşu ya da oluşum düzenlemiyor. İBB’nin sokak hayvanlarına yönelik akıl almaz ve hunharca uygulamalarına tepki olarak, hep birlikte protestomuzu gerçekleştireceğiz. Tabii ki protesto sadece tepkisel bir adım, önemli olan bundan sonrasını örgütlemek. İBB’nin hayvan düşmanı uygulamaları karşısında ne şekilde ortak tepki verebileceğimize ve tüm bunlara karşılık nasıl bir güç birliği oluşturacağımıza karar verip harekete geçmemiz gerekiyor. STK ve oluşumlar arasında fikir ayrılıkları olması çok doğal ve normal ancak eğer güç birliği yapmazsak yarın sokakta hayvan kalmayacak ve hayvanlar için çok geç olacak.

Tüm hayvanseverlerin, hayvan koruma gönüllülerinin, hayvan hakları ve özgürlüğü aktivistlerinin yanı sıra haklara duyarlı, yaşamı savunan duyarlı tüm kesimlerin eyleme katılması gerektiğini düşünüyorum.

 

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Saat Yalnız Kaldığı Evi Yeniden Dekore Ettiöç

3 Saat Yalnız Kaldığı Evi Yeniden Dekore Etti

corum osmancika ajnimo 1

Çorum’daki ‘Presleme’ Skandalı Cezasız Kalmadı!