in

Hayvan Destekli Tedavi Nedir?

Son yıllarda oldukça yaygınlaşan hayvan destekli tedavi nedir ve hangi hastalıklarda başvurulabilir?

İnsanlar ve hayvanların çok eskiye dayanan bir geçmişi olduğunu biliyoruz. Hayvanlar çok uzun yıllardır insanların can yoldaşı. Henüz yeni konuşmaya başlayan bir bebek sözcükleri söyleme alıştırmalarında hayvan seslerini taklit etmeye çalışır. Son 10 yılda Hayvanların çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koyan birçok araştırma yapıldı. Son yıllarda bu araştırmalar çocuklarla sınırlı kalmayarak, ruh sağlığı ile ilgili rahatsızlıkları olan tüm bireyler temel alınarak genişletildi. Ruh sağlığı rehabilitasyon merkezleri sıklıkla farklı tıbbi ve psikiyatrik rahatsızlıkları bir arada yaşayan hastalarla karşı karşıya kalmaktadır. İlaç ve psikoterapi yöntemlerinin yanı sıra, hayvan destekli tedavi gibi alternatif, tamamlayıcı uygulamalar da günümüzde tıbbi tedavilerle birlikte kullanılmaya başlanmıştır.

terapi3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan Destekli Tedavi (HDT), kronik hastalığı olan bireylerde yaşam kalitesini desteklemek, ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyen bozuklukların tedavi edilmesinde yardımcı olmak amacıyla insan ve hayvan etkileşiminden yararlanılarak uygulanan yeni bir alternatif tedavi biçimidir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, HDT’nin halk sağlığı alanında bireylerin fiziksel, ruhsal ve sosyal tam iyilik hallerinin korunması ve geliştirilmesine yönelik önemli faydaları olduğunu göstermiştir.

terapi1

Günümüzde sıklıkla HDT’den yararlanılan psikiyatrik bozukluklar özellikle yaygın gelişimsel bozukluklar, demans ve Alzheimer hastalığı, yalnızlık duygusu, depresyon, psikolojik rahatsızlıklara bağlı ilaç kullanımı, konuşma bozukluları, afazi ve şizofrenidir.

terapi2

HDT, önerilen kılavuzlara uygun olarak uzman bir ekip eşliğinde uygulandığı takdirde, psikiyatrik hastalıkların tedavilerinde ve terapi seanslarında pratikte çoğu kez karşılaşılan güçlükleri azaltabilmekte; böylece bireylerin ruh sağlığı üzerinde önemli iyileşmeler sağlamaktadır.

terapi4

Son yıllarda Ülkemizde de kullanılan bu tedavi özellikle üniversite işbirlikleri ile devlet kurumlarında ve özel rehabilitasyon merkezlerinde görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

apartman yönetici

Kedilerin Apartmana Girmesini İstemeyen Yöneticiye Veterinerlik Öğrencisinin Etkileyici Yazısı

NCFG

Muğla’da Kediye Tecavüz Ettiler!