in

Hayvan Aktivistleri Nata Vega Alışveriş Merkezi Önünde Eylem Yaptı

Ankara Hayvan Özgürlüğü Kolektifi ve hayvan aktivistleri, hayvanları cam kafeslerde sergileyen Nata Vega Alışveriş Merkezi’ni protesto etti.

İçinde hayvanların sergilendiği bir akvaryum bulunan Nata Vega alışveriş merkezi geçtiğimiz hafta sosyal medyada oldukça konuşulmuştu. AVM içerindeki Aqua Vega adlı akvaryumda  sergilenen Serval Kedisinin fotoğrafları oldukça tepki çekmişti. Tepkilerin ardından açıklama yapan akvaryum yönetimi kendini Serval kedisinin vahşi değil evcil bir hayvan olduğunu söyleyerek savunmuştu.

Konunun detayları için:

Yeni Nesil Hayvan Hapishanesi: Timsahların, Vahşi Kedilerin, Kanguruların AVM’de Ne İşi Var!

Hayvan aktivsitleri dün AVM önünde buluşarak AVM ve akvaryum yönetimini protesto etti.

 

agua vegaöç 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Daha fazla kâr elde etmek için esir edilmiş hayvanalrın özgürlüğüne kavuşturulması gerektiğini söyleyen grubun açıklaması şu şekilde:

“Bu alışveriş merkezi içine Aqua-Vega isimli bir hayvan hapishanesi kurulmuş durumdadır. Serval Kedisi, Karakulak, Flemish Dev Tavşanı, Altın Kafalı Arslan, Tamarin, Dağ Gelinciği, Marmoset, Altuni Sülün, Nil Timsahı, Parma Wallaby gibi birçok kara hayvanı ve yüzlerce deniz canlısı esir edilmekte, yaşam alanlarından tamamen uzak, yapay bir ortamda tutulmaktadır. Bu hayvanlar alışveriş merkezini işleten Nata Holding tarafından oraya daha fazla insan çekebilmek, daha fazla kâr elde etmek için esir edilmiş durumdadır.
Hayvanlar doğada kendine özgü varoluşları olan duygu ve hisleri olan canlılardır fakat meta haline getirilerek satışların artması için kullanılıyorlar. Bu hayvanların yeri doğadır, bir AVM değildir.
Hayvanlar, tıpkı insanlar gibi hissedebilen canlılardır. Yine biz insanlar gibi acıyı hissederler, aşırı sıcaktan ve soğuktan etkilenirler, hapsedilince özgürlüklerini ararlar. Hayvanların yemek, giyim ve eğlence sektörleri ile kozmetik deneylerinde kullanılması hayvanlara büyük acılar vermektedir. Bu nedenle her türlü hayvan sömürüsünü reddediyoruz. Hayvanların sirklerde, hayvanat bahçelerinde akvaryumlarda sergilenmesini, ticari ihtiraslara kurban edilmesini ahlaken sorunlu buluyoruz.
Aqua-Vega’daki hayvan hapishanelerinde esir tutulan hayvanlar, bizlerden yardım bekliyor. Aqua-Vega’daki hayvanların özgür bırakılması yönündeki çağrılar Nata Holding tarafından dikkate alınmamış ve geçiştirilmeye çalışılmıştır. Hayvan esaretinin yasalara uygun olduğunu, her türlü izni aldıklarını belirterek konuyu çarpıtmakta, sömürüyü masum göstermeye çalışmaktadır. Kaldı ki yasalar mutlak ve değişmez hakikatler değildir, zaman ve koşullara göre değişebilmektedir. Mevcut yasalar, hayvanları korumaktan uzaktır. Unutulmamalıdır ki günümüzden sadece iki yüzyıl önce insanların birer eşya gibi alınıp satılması ve köle olarak kullanılması da o zamanın yasalarına uygundu. Bugün ise, hayvanlara yönelik bu tür şiddet ve işkence halen yasaldır. Hayvan esaretinin yasalara uygun olması, hayvanların acılarını azaltmaz, bu acımasız sömürüyü meşru gösteremez. Hayvan sömürüsünün yasal olması, ahlaki olduğu anlamına gelmez.
Şu an yanı başımızda bulunan ve özgürlükleri elinden alınmış sessiz ve masum serval kedileri, gelincikler, timsahlar, balıklar, tavşanlar ve sülünler gibi pek çok hayvan adına Nata Holding’e çağrı yapıyoruz:
Bu zulme derhal son verin!
Aqua-Vega’daki doğal ortamlarında yaşayamayacak hale getirilmiş bütün canlıları, gerekli rehabilitasyon süreçlerinden sonra tabiatlarına döndürün!
Yasalara sığınma kolaycılığından vazgeçin!”

Konuyla ilgili bir önceki haber için:

Aqua Vega Yönetiminden Şaka Gibi ‘Serval Kedisi’ Açıklaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

40 Güvercinin Başını Kopartan Caniler Yakalandıöç

40 Güvercinin Başını Kopartan Caniler Yakalandı

buraközcivit hayvanasiddet 2

Burak Özçivit: Hayvanlara Eziyete Hep Birlikte Dur Demeliyiz