in

HAYTAP Sur’daki Sokak Hayvanlarını Unutmadı

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) üyeleri, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çatışma ortasında kalan sahipsiz sokak hayvanlarını unutmadı ve onlara sahip çıktı.
HAYTAP Sur'daki Sokak Hayvanlarını Unutmadı-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) üyeleri, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çatışma ortasında kalan sahipsiz hayvanlara sahip çıktı.

HAYTAP üyeleri, PKK’nın Sur ilçesindeki 6 mahallede açtığı çukur ve bomba tuzaklı barikatları kaldırmak için uygulanan sokağa çıkma sokağa çıkma yasağının uygulandığı mahallerde aç kalan kedi, köpek ve kuş gibi hayvanlara sahip çıktı.

HAYTAP Sur'daki Sokak Hayvanlarını Unutmadı-2

HAYTAP Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Sevgi Ekmekçiler, çatışmalarda yaralanan, hasta ve hamile kedilerin bakım ve tedavisi için bir çalışma başlattıklarını söyledi.

İstanbul‘dan gelen 4 kişilik bir ekiple Gazi Caddesi üzerindeki sahipsiz kedilere yem verdiklerini ifade eden Ekmekçiler, hasta ve yaralı olanları da toplatarak tedavileri için İstanbul, Ankara, Sakarya ve İzmir’deki kliniklere gönderdiklerini belirtti.

HAYTAP Sur'daki Sokak Hayvanlarını Unutmadı-3

Çatışmalardan ötürü onlarca hayvanının telef olduğunu ve bu duruma çok üzüldüklerini belirten Ekmekçiler, “Burada yaşayan ailelerin evlerini terk etmelerinden dolayı kedi ve güvercinler, sahipsiz kaldı. Patlamalardan kaçan kediler, Gazi Caddesi’nde toplanıyor. 6 kişilik bir arkadaş grubu olarak 2 aydan bu yana nöbetleşe mama getirip kedilere veriyoruz. Hayvanları beslediğimiz sırada patlama ve çatışmalar da yaşanıyor. Canımızı tehlikeye atıyoruz ama hayvanları beslemek bizi mutlu ediyor.” açıklamasını yaptı.

“Polisler kedileri besliyor”sokak-hayvanları-ajanimo

Bazı vatandaşların kendilerine “İnsanlar varken neden hayvanlara sahip çıkıyorsunuz?” diye kızdıklarını aktaran Ekmekçiler, insanların sahipsiz ve yardıma muhtaç hayvanları sahiplenmesi gerektiğini “Sur bölgesinde özellikle görevli polislerin kedileri beslediğini görmek bizi sevindiriyor. Bize de yardımcı oluyorlar. Ayrıca Sur ilçesini terk eden vatandaşların da bizlerden talepleri oldu. Evlerinde besledikleri kuşlarını alamayan bazı vatandaşlar, bize başvurup yardım istiyor. Çatışma bölgesine gidemediğimiz için yüzlerce kuş telef oldu. Çatışmalar, Diyarbakır’ın güvercin kültürü de olumsuz etkiledi.” ifade etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Silivrideki Canlar Ona Emanet 3 1

Silivri’deki Canlar O’na Emanet

Pitbulllar Çiçek Modasına Uyarsa ajanimo öne çıkan 1

Pitbull’lar Çiçek Modasına Uyarsa